SİTE SAĞ REKLAM ALANI

EĞİTİM SORUNLARLA BAŞLADI

Karakuzu, Karaköy, Uzunhasanlar,Çıtak gibi köylerinde yaşayan aileler, taşımalı eğitim sisteminin kaldırılması nedeniyle çocuklarını okula gönderemiyor.

20 Eylül 2018 11:07 gundem 423
EĞİTİM SORUNLARLA BAŞLADI
Çoraklar, Yüksekköy, Bahçedere, Kapukaya köyleri ile Cezaevi lojmanlarına öğrenci servis ihalesi yapılsa da diğer köylere servis çıkarılmadığı için veliler seslerini duyurmaya çalışıyor.
Aliağa'nın Karakuzu, Karaköy, Uzunhasanlar,Çıtak gibi köylerinde yaşayan aileler, taşımalı eğitim sisteminin kaldırılması nedeniyle çocuklarını okula göndermedikleri için sorun yaşıyorlar. Bazı köylere dolmuş seferleri olsa da  sefer saatlerinin okul saatlerine uygun olmaması öğrencilerin güvenli ulaşımını engelliyor.  Konuyla ilgili Karaköy sakinleri bir basın açıklaması gerçekleştirdi. Okul kıyafetleri ile basın açıklamasına katılan öğrenciler mağdur olduklarını, okullarına sağlıklı bir şekilde gitmek istediklerini dile getirdi. 

'Çocuklarımızı mağdur etmeye kimsenin hakkı yok'

Açıklamayı okuyan öğrenci velisi Canan Türkmen "Bizler Karaköy'lüler olarak çocuklarımızı okutmak için bu kadar çabalarken önümüze neden böyle bir engel konuluyor?  Köyler mahalle yapıldıysa ya okul yapın öğretmen gönderin veya servis yönlendirin, çocuklarımızı mağdur etmeye hiç kimsenin hakkı yok.” dedi. 
Öğrencilere daha önceleri okullarda öğle yemeği de verildiğinin altını çizen veliler "Eğitime önem veriyoruz deniliyorsa çocukların eğitim hakkı neden ellerinden alınmaya çalışılıyor. Taşımalı sistemle eğitm gören çocuklara öğlen yemeği veriliyordu, bu yıl ilkokul öğrencilerine veriliyor ortaokul öğrencilerine yasak. Yemek yok, kantin yok, okuldan çıkmak yasak. Bu çocuklar karınlarını nasıl doyuracaklar ? Akşama kadar aç kalamayacaklarını göre, yetkililerin bu mağduriyete son vermelerini istiyoruz" ifadelerinde bulundu.

'Bir an evvel çözüm üretilmeli'
Basın açıklamasına katılan Eğitim-Sen Aliağa Temsilcisi Alp Kuyumcu da "Aliağa'da yerelinde ve Türkiye genelinde belli sayının altındaki köylerde taşımalı eğitim uygulanıyordu. Tekrar bir yasa çıkarılarak Taşımalı eğitimden eskiye dönüş olacağı, belli sayıda velinin imza vermesi durumunda okulların tekrar açılacağı duyuruldu. Bu çok yeni bir yasa ve hazırlığı yapılmış değil. Şu anda servisler de çekildiği için mağduriyet yarattı. Son dakikada el yol yordamı ile verilmiş bir karar karşısında insanlar mağdur ediliyor. Daha da büyük sıkıntılar yaşayacağız gibi görünüyor. İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü yaşanan sıkıntıyı iyi niyet göstererek çözeceğini söylemiş ama şu an bir çözüm üretilmiş değil. Belediye'nin toplu taşımayla ilgili ciddi eksiklikleri var. Çıtak'da var ama diğer köylerde örneğin Karaköy'de yalnızca sabah bir  akşam bir tane dolmuş ile toplu taşıma hizmeti veriliyor. Bu nedenle de veli ve öğrenciler ikinci defa mağdur ediliyor. Belediye'nin debu konuda ciddi adımlar atması ve bir an evvel düzenleme yapması gerekiyor.” dedi. 
Edinilen bilgilere göre Aliağa'da yeni göreve başlayan Kaymakam Erhan Günay konuyla ilgilendiği ve Aliağa İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünün bu hafta sonuna kadar sorunu çözmek için incelemelere ve görüşmelere başladığı öğrenildi. Diğer köylerdeki velilerin önümüzdeki günlerde Aliağa Merkez'de de bir basın açıklaması yapması bekleniyor. 

Bu sitede bulunan tüm yazılı ve görsel içerikler ile bu içeriklerin görsel ve sistematik tasarım hakları aksi belirtilmediği sürece Poyraz Gazetesi’ne aittir. Poyraz Gazetesi’nin yazılı izni alınmadan hiçbir yazılı, görsel, işitsel içerik kopyalanamaz, değiştirilemez, yeniden yayınlanamaz veya satılamaz. Aksine davranışların, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’na ve 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu’na göre hukuki ve cezai yaptırımları mevcuttur. Sitedeki tüm içeriklerin telif hakları korunmaktadır.
DİĞER HABERLER