SİTE SOL REKLAM ALANI
SİTE SAĞ REKLAM ALANI

İZDEMİR ÇED RAPORU İPTAL EDİLSİN

İzdemir Kömürlü Termik Santrali'ne karşı açılan davada ÇED kararının iptal edilmesi istendi.

16 Ekim 2018 13:12 gundem 177
İZDEMİR ÇED RAPORU İPTAL EDİLSİN
Mahkeme kararı ile iptal edilen 'ÇED Olumlu' kararının ardından Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın 2009/7 sayılı genelgesi ile bir kez onay verdiği Aliağa'da faaliyet gösteren İzdemir Kömürlü Termik Santrali'ne karşı açılmış yürütmeyi iptal davasının duruşması görüldü.
Menemen ve Foça belediyeleri, Kıyı Ege Belediyeler Birliği, Menemen'de faaliyet gösteren 7 meslek odası, EGEÇEP, İzmir Tabip Odası, TMMOB, İzmir Barosu ve çok sayıda vatandaş tarafından açılan davada termik santralin çevreye verdiği zararlara dikkat çekilerek ÇED kararının iptal edilmesi istendi.
İzmir Bölge Adliyesi duruşma salonunda görülen davaya her iki tarafın avukatları ve çok sayıda yurttaş da katıldı. Menemen'deki meslek odalarının avukatı, Diler Bosut Güven 2009/7 sayılı genelge ile söz konusu dosyaya yeni bir ÇED kararı verilmesinin mümkün olmadığını, iptal gerekçesindeki sorunların devam ettiğinin altını çizdi ve ÇED sürecinin işletilmesi gerektiğini dile getirdi.
Termik santralin atıklarının yargı denetiminden kaçırılarak şaibeli bırakıldığını da ifade eden Güven "ÇED mevzuatı gereği, kömürlü termik santralin kül ve cüruf atık alanı, faaliyetinin ayrılmaz parçasıdır. Çevre ve Şehircilik Bakanlığının belirttiğimiz yazısı da bu durumu kanıtlamaktadır. Dolayısıyla, yargılamadaki eksik incelemeye rağmen, tesisin atık alanı yönünden kesinleşen iptal kararında belirtilen hususlarda bir değişiklik olmadığı, bilirkişi raporuyla da sabit olmuştur. Ayrıca, 2009/7 genelgesine sığınılarak, 'oldu bitti' ile oluşturulan davanıza, konu ÇED raporunda; çevresel açıdan, planlama kararları açısından, arkeoloji ve sanat tarihi açısından, kesinleşen iptal kararındaki eksikliklerin giderilmemiş olduğu, bilirkişi raporuyla kanıtlanmıştır" dedi.

Bu sitede bulunan tüm yazılı ve görsel içerikler ile bu içeriklerin görsel ve sistematik tasarım hakları aksi belirtilmediği sürece Poyraz Gazetesi’ne aittir. Poyraz Gazetesi’nin yazılı izni alınmadan hiçbir yazılı, görsel, işitsel içerik kopyalanamaz, değiştirilemez, yeniden yayınlanamaz veya satılamaz. Aksine davranışların, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’na ve 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu’na göre hukuki ve cezai yaptırımları mevcuttur. Sitedeki tüm içeriklerin telif hakları korunmaktadır.
DİĞER HABERLER