SİTE SOL REKLAM ALANI
SİTE SAĞ REKLAM ALANI

İZMİRLİ SAĞLIK HUKUKU UZMANI AVUKAT BİNİCİ, OBEZİTE AMELİYATLARI İÇİN RUHSAT ZORUNLULUĞU GETİRİLMESİ GEREKTİĞİNİ VURGULADI

"Ruhsatı olan genel cerrahi uzmanları obezite ameliyatlarını yapabilmeli" dedi.

20 Ekim 2016 11:01 gundem 1146
İZMİRLİ SAĞLIK HUKUKU UZMANI AVUKAT BİNİCİ, OBEZİTE AMELİYATLARI İÇİN RUHSAT ZORUNLULUĞU GETİRİLMESİ GEREKTİĞİNİ VURGULADI
Ankara'da mide küçültme ameliyatı geçirdikten 15 gün sonra felç olan ve kaldırıldığı hastanede geçtiğimiz günlerde yaşamını yitiren Sakaryalı Ebru Çoban (27) dikkatleri birkez daha obezite cerrahisine çevirdi. Ülkemizde sayısı hızla artan obezite ameliyatlarında ölüm oranının dünya ortalamasının 10 kat üzerinde olduğu belirtilirken İzmirli Sağlık Hukuku Uzmanı Zafer Binici bu operasyonlar için 'ruhsat' zorunluluğu getirilmesi gerektiğini söykedi. Avukat Zafer Binici, Sağlık Bakanlığı'nın obezite ameliyatlarını yapan merkez ve doktorları ruhsatlandırılması gerektiğini ifade ederek, "Ruhsatı olan genel cerrahi uzmanları obezite ameliyatlarını yapabilmeli" dedi. 

FELÇ OLDU ÖLDÜ 
Türkiye'de çocuklarda ve yetişkinlerde obezite oranı hızla artıyor. Hareketsiz yaşam, fast food beslenme nedeniyle aşırı kilon olan binlerce kişi, diyet ve egzersizle ile zayıflayamazken  ve  çareyi obezite ameliyatında buluyor.  Ancak son dönemde bu ameliyatın ardından çok büyük sağlık sorunlarıyla karşılaşan hatta hayatını kaybeden insanlarla ilgili haberler sık sık gazete sütunlaarında yer alıyor. Buna son örnek ise daha birkaç gün önce Kocaeli'de yaşandı. Ankara'da mide küçültme ameliyatı geçirdikten 15 gün sonra felç olan ve kaldırıldığı hastanede geçtiğimiz günlerde yaşamını yitiren Sakaryalı Ebru Çoban (27) dikkatleri birkez daha obezite cerrahisine çevrilmesine neden oldu.

ORGAN NAKLİNDE VAR 
İzmir'de çalışmalarını yürüten Sağlık Hukuku Uzmanı Avukat Zafer Binici, obezite ameliyatının genel cerrahi uzmanlığının bir üst ihtisas dalı olduğunu söyledi. Son yıllarda en çok yapılan mide küçültme ameliyatlarının riskli operasyonlar olduğunu vurgulayan Binici, bu ameliyatları yapan genel cerrahi uzmanlarının aynı organ nakli ameliyatlarında olduğu gibi ruhsatlandırılması gerektiğini söyledi. Sağlık Bakanlığı'nın hem obezite ameliyatı yapılacak hastaneyi hem de bu operasyonu gerçekleştirecek genel cerrahi uzmanını yapacağı incelemelerin ardından ruhsatlandırması gerektiğini anlatan Binici, "Türkiye'de her gün onlarca obezite ameliyatı gerçekleştiriliyor. En çok da midenin üçte ikisinin alınmasına dayalı 'tüp mide' ameliyatı gerçekleştiriliyor. Maalesef bu ameliyatlar nedeniyle genç yaşta hayatını kaybeden çok sayıda hasta var. Hasta kayıpların hasta, doktor veya hastane kaynaklı mı olup olmadığını bilmiyoruz. Ancak bu kadar önemli ameliyatları yapan hastanelere, Sağlık Bakanlığı tarafından bir ruhsat verilmeli.  Türkiye'de organ naklinde ruhsatı olmayan doktor, organ nakli ameliyatını gerçekleştiremez. Naklin yapıldığı merkeze de ayrı bir ruhsat verilir. Bu uygulamanın obezite ameliyatlarında da yürürlüğe konması gerekiyor" dedi. 

SAĞLIK POLİTİKALARINA IŞIK TUTACAKTIR 
Ruhsatlandırma işlemenin obezite ameliyatlarının takibi, izlemini de kolaylaştıracağını ifade eden Binici, "Sağlık Bakanlığı'nın yapacağı ruhsatlandırmanın bir çok faydası olacaktır. Türkiye genelinde yapılan obezite ameliyatları istatistiki veri olarak kayda geçecektir. Bu veriler obeziteyle mücadele noktasında geliştirilecek sağlık politikalarına da ışık tutacaktır" dedi. Sağlık Bakanlığı'nın yapacağı çalışmalara her türlü katkıyı vermeye hazır olduğunu belirten Binici, konunun her zaman takipçisi olacaklarını söyledi. 
Bu sitede bulunan tüm yazılı ve görsel içerikler ile bu içeriklerin görsel ve sistematik tasarım hakları aksi belirtilmediği sürece Poyraz Gazetesi’ne aittir. Poyraz Gazetesi’nin yazılı izni alınmadan hiçbir yazılı, görsel, işitsel içerik kopyalanamaz, değiştirilemez, yeniden yayınlanamaz veya satılamaz. Aksine davranışların, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’na ve 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu’na göre hukuki ve cezai yaptırımları mevcuttur. Sitedeki tüm içeriklerin telif hakları korunmaktadır.
DİĞER HABERLER