SİTE SOL REKLAM ALANI
SİTE SAĞ REKLAM ALANI

İZMİRLİ TUGGY İLE VERGİSİZ VE ÇEVRECİ TEKNE SAHİBİ OLMA DEVRİ

POSEİDONUN TASARIMINI YAPTIĞI TUGGY EVİN BAHÇESİNE PARK EDİLEBİLECEK HER YERDEN DENİZE İNDİRİLEBİLECEK

29 Haziran 2017 10:11 gundem 1341
İZMİRLİ TUGGY İLE VERGİSİZ VE ÇEVRECİ TEKNE SAHİBİ OLMA DEVRİ
 POSEİDON YÖNETİM KURULU BAŞKANI BURAK ACAR:Ø
“DENİZ TUTKUSUNUN PAHALI BİR ZEVK OLDUĞU ALGISINI KIRACAĞIZ. ÇOK ÖZEL BİR MÜHENDİSLİKLE İNŞA EDİLECEK TUGGY, GÜNEŞ PANELLERİ İLE BESLENECEK ELEKTRİK MOTORU İLE 5 SAAT SEYİR YAPABİLECEK”İzmirli Poseidon Mühendislik ve Gemi İnşaatı Şirketi amatör balıkçılar, amatör dalgıçlar ve ailece deniz keyfi yapmak isteyenler için tasarladığı Tuggy markalı teknenin üretimine Temmuz ayında başlıyor.
İlk etapta 4,90 metrelik modeli üretilecek Tuggy, ön kamarasının üzerindeki güneş panellerinin besleyeceği elektrik motoru ile 7 knot hızla 5 saat süre yakıt tüketmeden seyir keyfi sunarken, 5 metrenin altında boya sahip olduğu için vergiden de muaf olacak.12 yıldır gezi teknelerinden yatlara, iş teknelerinden askeri teknelere kadar pek çok başarılı projeye imza attıklarını hatırlatan Poseidon Yönetim Kurulu Başkanı Burak Acar, pek çok deniz sevdalısının vergi yükü ve bağlama ücretlerinin yüksekliği nedeniyle tekne sahibi olmaktan çekindiğini vurguladı. Bu düşüncede olan insanlara da tekne sahibi olma keyfi yaşatmak için yola çıktıklarını belirten Acar, “Orta halli her ailenin sahip olabileceği, evinizin garajında ya da bahçenizde park edebileceğiniz çok özel bir tasarım geliştirdik. Kullanmak için Amatör Denizci Belgesi'nin yeterli olduğu Tuggy'nin hem marka hem de tasarım tescilini aldık. İnşallah Temmuz ayı içinde üretimine başlamayı hedefliyoruz. Daha sonraki etaplarda 6,70 ve 8,90 metrelik modellerinin üretimini gerçekleştireceğiz.” dedi.// ÇEVRECİ KEYİF
Tuggy'nin küçük bir tekne olmasına rağmen tuvaletinden lavabosuna, iki kişilik yatağından tentesine kadar 6 metre ve üzerindeki teknelerdeki konfora sahip olduğu bilgisini veren Acar, ön kamarasının üzerine yerleştirilecek güneş panelleri ile fenerler, aydınlatmalar, telefon ve çakmak şarjı gibi günlük elektrik ihtiyacının rahatlıkla karşılanabileceğini söyledi. Elektrikli motor seçeneği ile tekneyi saatte 7 knot hızla ve şarj etmeden yaklaşık 5 saat seyir imkânı da olacağına dikkat çeken Burak Acar, şu bilgileri verdi:“Güneş panellerini motorumuzun akülerini şarj etmede kullanabileceğiz. Çok kolay kullanılan Tuggy, 5 metrenin altında olduğu için vergiden muaf olacak. Kış aylarında marina masrafları ortadan kalkacak. Bir römorkör üzerinde otoparkınızda rahatlıkla park edebilir ve kumsalı olan her yerden denize indirebilirsiniz. Deniz tutkusunun pahalı bir zevk olduğu algısını kırmak istiyoruz. Standart donanımlı fiyatı, motor seçeneği opsiyonel olarak sunulmak üzere 35 bin TL olacak. Bu fiyat en ucuz otomobillerin fiyatının dahi altında. Kompozit malzemeden üretilecek ve azami beş kişilik taşıma kapasitesine sahip olacak Tuggy, uzun yıllar bakımgerektirmeyecek. Tuggy'yi kıçtan takmalı 15 ilâ 50 HP gücünde benzinli ya da elektrikli motorlarla tahrik olabilecek şekilde tasarladık.”//
 HEDEF İHRACAT
Tuggy'nin tasarımı aşamasında, yurt dışındaki örnekleri üzerinde kapsamlı bir araştırma yaptıklarını söyleyen Burak Acar, 5 metre ve altındaki teknelerde en sık yaşanan denge sorununu özel bir mühendislik çözümü ile aştıklarını kaydetti. Teknenin yanlarında tasarlanan hava tüpleri ile hem fazladan yüzdürme kuvveti elde edeceklerini hem de denge sorunu yaşamayacaklarını vurgulayan Acar, şu değerlendirmeyi yaptı:“Bu özellikleri ile Tuggy, rakiplerine göre dikkat çekici bir rekabet üstünlüğüne sahip. Sakin denizlerde, baraj göllerinde ve sakin akışlı akarsularda rahatlıkla kullanılabilecek. Başta Kanada, ABD, Hollanda olmak üzere, iç su teknelerinin yoğun olarak kullanıldığı ülkelerde bu türden teknelere yoğun talep olduğunu biliyoruz. Yurt içi satışın yanında önemli bir ihracat başarısına imza atacağımızı tahmin ediyoruz.”
KUTUTUGGY'DEN KISA KISA
 Tasarım ve marka patenti İzmirli Poseidon'a aitü
  Vergi ve bağlama maliyeti yokü
  Güneş panelleri ile çevreci yönü öne çıkıyor.ü
  Kompozit malzemeden üretilecekü
  Azami 5 kişilik taşıma kapasitesine sahip olacakü
  Uzun yıllar bakım gerektirmeyecekü
  Küçük teknelerde görülen denge sorunu, özel bir mühendislik ile çözüldüü
  Yurt içi satışının ardından ihracata başlanması hedefleniyor.
Bu sitede bulunan tüm yazılı ve görsel içerikler ile bu içeriklerin görsel ve sistematik tasarım hakları aksi belirtilmediği sürece Poyraz Gazetesi’ne aittir. Poyraz Gazetesi’nin yazılı izni alınmadan hiçbir yazılı, görsel, işitsel içerik kopyalanamaz, değiştirilemez, yeniden yayınlanamaz veya satılamaz. Aksine davranışların, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’na ve 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu’na göre hukuki ve cezai yaptırımları mevcuttur. Sitedeki tüm içeriklerin telif hakları korunmaktadır.
DİĞER HABERLER