SİTE SAĞ REKLAM ALANI

MAHKEMEDEN ENCÜMEN KARARINA İPTAL

İzmir 5. İdare Mahkemesi Aliağa Belediye Encümeni'nin 04.01.2018 tarih ve 6 sayılı kararını iptal etti.

18 Ocak 2019 17:47 gundem 883
MAHKEMEDEN ENCÜMEN KARARINA İPTAL
İzmir 5'inci İdare Mahkemesi, Aliağa Belediyesi'nce Çaltılıdere Mahallesi, 1030 Parsel sayılı taşınmazın belediyeye ait olan 247,399,23 m2 miktarındaki hissesinin, diğer hissedarı M.G.'ye 50 TL/m2 bedel üzerinden oy çokluğuyla satışına ilişkin Aliağa Belediye Encümeni'nin 04.01.2018 tarih ve 6 sayılı kararını iptal etti.
Mahkeme tarafından açıklanan karar metninin son kısmında "Bakılmakta olan davada; davalı idarece; satışa konu edilen taşınmazın ve davaya konu edilen parseldeki diğer hissedara ait taşınmazın imar planındaki yeri, monumu, imara uygun bir parsel olup olmadığı, davalı belediyece satışa konu edilen taşınmaza belediyenin gereksinimi olup olmadığı ve taşınmazda imara uygun parsel oluşturulup oluşturulamayacağı yönünde herhangi bir araştırma yapılmaksınız ve bu hususta herhangi bir tespitte bulunulmaksızın, anılan taşınmazın bedelinin tespitinde taşınmazın ifrazından önceki hali ile 461 parsel olarak yaptırılan 03,08,2017 tarihli kıymet takdir raporu dikkate alınarak, taşınmazın ifraz sonrası durumu gözetilmeden, güncel kıymet takdiri yaptırılmadan, bu hali ile 3194 sayılı İmar Kanunu'nun 17. maddesindeki şartların oluşup oluşmadığı tespit edilmeksizin ve 2942 sayılı yasadaki bedel takdiri hükümlerine aykırı olarak tesis edildiği anlaşılan dava konusu işlemde hukuka uygunluk bulunmadığı sonucuna varılmıştır.” denildi.

CHP'DEN AÇIKLAMA
Tebliğinden itibaren 30 gün içerisinde İzmir Bölge İdare Mahkemesi'ne istinaf yolu açık olmak üzere verilen karar ile ilgili bir açıklama yayınlayan CHP Aliağa İlçe Başkanlığı da "Aliağa Belediyesi Encümeni, 04.01.2018 Tarih ve 6 sayılı kararında; İzmir ili, Aliağa ilçesi, Çaltıdere mahallesi 1030 sayılı parselde kayıtlı bulunan taşınmazdaki davalı belediyeye ait 247.399,23 m2'lik hissenin, aynı parselde paydaş olan 5,876.39 m2'lik hisse sahibine satışına karar vermişti. Söz konusu encümen kararına karşı İzmir 5.İdare Mahkemesinin 2018/182,183 E. Sayılı dosyaları ile kararın iptali için dava açılmış, yine İzmir 5.İdare Mahkemesinin 2018/1516 K. Sayılı kararı ile Çaltıdere mahallesi 1030 sayılı parselde kayıtlı taşınmazın satışını sağlayan encümen kararının hukuka uygun olmadığı gerekçesi ile iptaline, açmış olduğumuz davanın kabulüne karar verilmiştir. İlgili karar 17.01.2018 tarihinde tarafımıza tebliğ edilmiştir.” diyerek görüş bildirdi.

"AKLIN YOLU BİR…”
Söz konusu karardan dolayı Türk yargısına minnetlerini bildiren CHP Aliağa Belediye Başkan Adayı Özcan Durmaz ise "Aklın yolunun bir olduğu İzmir 5'inci İdare Mahkemesi'nin verdiği bu kararla bir kez daha ortaya çıkmıştır. Hukukçu bir belediye başkanının bu kadar hukuka aykırı şekilde işlem yapması, hukuksuzluklara göz yumması kabul edilebilir bir durum değildir. Satışla ilgili encümen kararının iptalinin ardından muhtemelen temyize gidilecek ve sonrasında mevcut başkan konuyu tekrar meclise taşıyacaktır. Sayın Acar'a tavsiyem, tıpkı 2014 seçimleri öncesi Turgut Oğuz'a dediği gibi, seçimler yapılana kadar milletin malını ve parasını çar çur etmekten vaz geçsin, zira her projesi Aliağa'ya bir külfet olarak geri dönmektedir. Yoksa bu vebali, bu hesabı ne bu dünyada ne de mahşerde ödeyemeyecektir. Cumhuriyet Halk Partisi olarak Aliağa halkının hakkını her mecrada sonuna kadar savunacağımızdan kimsenin şüphesi olmasın. Aliağamız şeffaf, adil ve dürüst CHP belediyeciliği ile buluşacağı 1 Nisan sabahından itibaren bu tür konuları değil, toplumsal barış, huzur ve ortak akılı konuşmaya başlayacaktır. Yüce Türk adaletine Aliağa'da yetim hakkını yedirmediği için, emsal nitelikli bu kararı için minnetlerimi sunuyorum.” şeklinde konuştu.

Bu sitede bulunan tüm yazılı ve görsel içerikler ile bu içeriklerin görsel ve sistematik tasarım hakları aksi belirtilmediği sürece Poyraz Gazetesi’ne aittir. Poyraz Gazetesi’nin yazılı izni alınmadan hiçbir yazılı, görsel, işitsel içerik kopyalanamaz, değiştirilemez, yeniden yayınlanamaz veya satılamaz. Aksine davranışların, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’na ve 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu’na göre hukuki ve cezai yaptırımları mevcuttur. Sitedeki tüm içeriklerin telif hakları korunmaktadır.
DİĞER HABERLER