SİTE SAĞ REKLAM ALANI

ÖZCAN DURMAZ'DAN ZEHİR ZEMBEREK AÇIKLAMA

Özcan Durmaz, bir bölgesel gazetede çıkan haberle ilgili açıklama yayınladı.

15 Ağustos 2018 17:11 gundem 838
ÖZCAN DURMAZ'DAN ZEHİR ZEMBEREK AÇIKLAMA
CHP Aliağa İlçe başkanı Özcan Durmaz, geçtiğimiz günlerde İzmir genelinde yayın yapan bir bölgesel gazetede çıkan haberle ilgili açıklama yayınladı. Bahsi geçen haberde Aliağa'da CHP'den aday olması muhtemel isimler sıralanarak haklarında yorumlar yapılırken, bir adayın parlatılmaya çalışıldığını iddia eden Durmaz, konuyla ilgili yargı yoluna başvuracağını ifade etti.
Haberde kendisiyle ilgili de Bergama Altın Madeni ve Hablemitoğlu davaları ile ilgili karalamaların yer aldığını belirten Özcan Durmaz "İtibar cellatları yine piyasaya çıktılar. 
Kendi becerileri ile öne çıkamayacağını anlayan muhterisler, yalanlarla kendilerine yol açmaya çalışıyorlar. 
Kendisini parlatmak için bir gazeteye ısmarlama haber yaptıran bir arkadaş, benim adımın Hablemitoğlu davasında geçtiği için aday olma şansımın olmadığını yazdırmış. 16 yıl önce beraat ettiğimiz Bergama çevre hareketi davası ile hiçbir bağlantısı olmayan Hablemitoğlu davasını ilgisiz bir şekilde birleştirerek benzer şekilde beni karalamaya çalışanlar geçmişte cevaplarını yargıdan aldılar.
İzmir 8. Asliye Hukuk Mahkemesi 2016/453 esas ve 2016/566 sayılı kararı ile bu iddiaların yalan olduğunu tescilleyerek, aynı yalanı yazan bir başka arkadaşı tazminata mahkum etti. İzmir Bölge Adliye Mahkemesi 4. Hukuk Dairesi 2017/287 esas ve 2017/285 kararı ile de temyiz mahkemesi olarak cezayı onadı.” şeklinde konuştu.

OLAY NEDİR VE NASIL ÇARPITILMAKTADIR? 
Arzu edenlere her iki kararın da kopyasını verebileceğini belirten CHP Aliağa İlçe Başkanı Özcan Durmaz, konunun aslını ve neden çarpıtılmak istendiğini açıkladığı metinde şunları söyledi:
"Daha önce bu konuda açıklama yapmıştım. Duymayanlar için yeniden anlatalım.
1990'ların başında Bergama da siyanürlü yöntemle altın madeni işletilmesine karşı Bergamalılar, Belediyenin ve partimizin başını çektiği büyük bir çevre direnişi başlatmıştı. Bu direniş 10 yıl kadar sürmüş ve siyanürlü yöntemle çalışacak olan altın madeni işletmeye açılamamıştı. Basın ve Türkiye geniş bir şekilde direnişi desteklemişti. Türkiye de görülmüş en büyük ve en uzun süreli halk direnişiydi. Aliağa'dan da birçok hemşerimiz ve STK'lar bu mücadeleye katılarak aktif destek vermişlerdi.
Bergama halkının direnişini aşamayacağını anlayan Amerikan altın şirketi yerli işbirlikçileriyle birlikte 2001 yılında düğmeye bastı. Direnişe karşı iftira kampanyası başlatıldı ve birden atmosfer değişti. Almanya'nın Türkiye de altın çıkarılmasını engellemek için, Türkiye'deki Alman Vakıfları aracılığıyla Bergamalıları ayaklandırdığı iddia ediliyordu. Bu iddialar ise İsveç'te yaşadığını belirterek emniyete ihbar mektubu yazdığı söylenen Prof. Metin Deliormanlı isimli birisine dayandırılıyordu. Son derece sansasyonel olan bu iddialar dönemin bazı gazetelerinde ve TV'lerinde geniş şekilde yer aldı. Gazeteci Necip Hablemitoğlu da yazdığı kitapta aynı iddialara yer verdi. Medyanın yıllardır yere göğe koyamadığı Bergama'nın 'Çevre Kahramanları Asteriksler, Hopdediksler' gizli bir elin dokunuşuyla bazı gazeteler ve TV'lerde 'Alman ajanı' olarak gösterilmeye başlandı. Konu o dönemde çok yaygın bir şekilde bazı medya organlarında her gün işlendi, iddialar adeta bir linç kampanyasına dönüştürüldü.
İddialar ihbar kabul edilerek, 1990'lar Bergama'sının CHP ilçe Başkanı Oktay Konyar, CHP'li Belediye Başkanı Sefa Taşkın, Belediye Halkla İlişkiler Müdürü Özcan Durmaz, İzmirli ve İstanbullu ünlü çevre davaları avukatları ve Türkiye'deki Alman Vakıfları temsilcilerinin de içinde olduğu 15 kişi hakkında legal casusluk suçlamasıyla dava açıldı. 
Hakkında dava açılanların yarısı birbirini tanımıyordu, tıpkı 5 - 6 yıl öncesinin kumpas davalarındaki gibi ilk kez mahkemede karşılaştılar. Yapılan yargılama sonucunda; Prof. Metin Deliormanlı diye birisinin olmadığı ve ihbar mektubundaki iddiaların asılsız olduğu, dosyaya giren delillerin sahte olduğu, Bergama'daki eylemlerle Alman Vakıflarının bir ilişkisinin görülmediği gerekçeleriyle davada yargılanan herkes beraat etti.
Süreci başlatan sahte isimli ihbar mektubu ile sahte deliller ise yakın dönemdeki Ergenekon, Balyoz ve Askeri Casusluk gibi kumpas davalarıyla birebir benzerlik taşımaktaydı. Anlaşılıyor ki FETÖ Bergama Çevre Davasında kumpasçılığın antremanını yapmıştı. Ancak o dönemde sahteciliklerine mahkemeyi ortak edemediklerinden olsa gerek yargılananların mahkumiyetini sağlayamamışlardı. 
Sonrasında, davanın yarattığı korku atmosferi nedeniyle Bergama çevre direnişi kırıldı. Maden ise FETÖ'nün baş finansörü olan KOZA şirketine satıldı. Satışın yapıldığı dönemde FETO'nun Pensilvanyada yaşadığını ve CIA ile içli dışlı olduğunu, madenin bir Amerikan şirketinden FETÖ şirketi olan KOZA'ya çok düşük bir fiyata satıldığı bilgilerini de hatırlatalım ki; kumpas tam anlamıyla görünür hale gelsin. 
FETÖ'nün ilk kumpas davası mağdurları Bergama Çevre Hareketinden yargılananlardır. Şimdi daha net görüyoruz ki o dönem büyük bir kumpastan kurtulmuşuz 
Fetönün 5 - 6 yıl önceki kumpas davalarında olduğu gibi o dönemde de aylarca her gün bazı gazeteler ve TV'lerde, Bergama Çevre Hareketine karşı açılan dava ile ilgili psikolojik saldırı niteliğinde yayınlar yapılmıştı. Davanın devam ettiği dönemde gazeteci Hablemitoğlu'nun hayatını kaybettiği alçak suikast bile bazı medya organlarında, "Bergama davası ile ilgili olabilir mi?” diye değerlendirilecek kadar psikolojik saldırılarda ileriye gidilmişti. Tıpkı 5 - 6 yıl öncesinde Fetöcülerin kumpas davalarıyla ilişkilendirmeye çalışılan birçok ilgisiz olay gibi.
Kısaca özetten de anlaşılacağı gibi; 2002 sonunda sadece Bergama Çevre davasında yargılandık ve 2003 Mart'ında da beraat ettik.
Ama geçtiğimiz günlerde bir bölge gazetesinde; belediye başkan aday adayı bir arkadaşın parlatılmaya çalışıldığı ısmarlama haberde, rakip sayılan tüm isimlere dönük birer kusur uydurulmuş ve benim içinde, Hablemitoğlu davasında adımın geçtiği yazılmıştır. Bu, alçak bir yalandır.
Hablemitoğlu cinayeti dosyası ile Bergama Çevre Hareketi davaları apayrı, birbiriyle ilgisi olmayan davalardır. Hablemitoğlu dosyasında bırakın yargılanmayı, hiç bir sebeple adım yoktur. Niye olsun? Bölge gazetesinin bir adayı parlatmak için yazdığı ısmarlama haberdeki iddia, kabul edilemez çirkin bir iftiradır. Yazıyı yazan kişi Hablemitoğlu davasında benim adımın geçtiğinin belgelemeli ve iddiasını ispat etmelidir. Bu yalan haber için yargı yoluna başvuracağım. Daha önce benzer yazı yazan bir kişiye mahkemenin ceza verdiğini en başta anlatmıştım. 
Hablemitoğlu davası ile Bergama Çevre davası aynı davaymış gibi gösterilerek kişiliğime yönelik bir algı operasyonu yapılmaya çalışılmaktadır. Siyaseti etik kurallar yerine belden aşağı vurarak, yalan ve iftira ile yapanların çirkin saldırılarına Hablemitoğlu cinayetini bile alet edecek kadar alçaldıkları görülüyor. Hablemitoğlu cumhuriyet ve aydınlanma şehididir, hepimizin kalbindedir. Öldüğünde partimizin üyesiydi. FETÖ'nün ve derin yapıların işlediği bilinen ve hepimizin nefretinin odağı olan bu alçak cinayeti parti içi hesaplara alet etmek en hafif deyimiyle alçaklıktır.
Öte yandan; Bergama çevre hareketinden yargılanmış olmak benim Onur Madalyamdır. O çevre mücadelesinde halkını satıp Emperyalist Amerikan şirketiyle işbirliği yapanların karşısına, Bergama köylüleriyle birlikte çıkarak çevre ve yaşam hakkını savundum. Bu mücadelenin parçası olmanın gururunu ömrüm boyunca taşıyacağım ve evlatlarıma bu onuru miras bırakacağım.”

Bu sitede bulunan tüm yazılı ve görsel içerikler ile bu içeriklerin görsel ve sistematik tasarım hakları aksi belirtilmediği sürece Poyraz Gazetesi’ne aittir. Poyraz Gazetesi’nin yazılı izni alınmadan hiçbir yazılı, görsel, işitsel içerik kopyalanamaz, değiştirilemez, yeniden yayınlanamaz veya satılamaz. Aksine davranışların, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’na ve 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu’na göre hukuki ve cezai yaptırımları mevcuttur. Sitedeki tüm içeriklerin telif hakları korunmaktadır.
DİĞER HABERLER