PROJENİN İÇİNDE OTOPARK VE ESNAFA DÜKKAN VAR MI? BİLMİYORUZ

İyi Parti Bergama ilçe Teşkilatı Millet Bahçesi ile ilgili açıklama yaptı.

08 Mayıs 2020 20:54 gundem 1480
PROJENİN İÇİNDE OTOPARK VE ESNAFA DÜKKAN VAR MI? BİLMİYORUZ
İzmir'in Bergama İlçesinde, İYİ Parti İlçe Teşkilatı, Bergama Belediyesi tarafından gerçekleştirilmek istenilen "Millet Bahçesi” ile ilgili kaygıların dile getirildiği basın açıklaması gerçekleştirdi. 
Bergama Cumhuriyet Meydanı'nda Covid-19 Salgını nedeniyle sosyal mesafeye ve kurallara uygun olarak yapılan basın açıklamasına; İYİ Parti İlçe Başkanı Nuri Çiftçi, CHP İlçe Başkanı Mehmet Ecevit Canbaz, CHP'li Meclis Üyesi Selim Tok, İyİ Parti Meclis Üyesi Av. Olgu Altuğ Kemaller, CHPli yöneticiler ve Saadet Partili yöneticiler katıldı.
Basın açıklaması İYİ Parti İlçe Başkanı Nuri Çiftçi'nin konuşmasıyla başladı.
Bergama İyi Parti İlçe Başkanı Nuri Çiftçi konuşmasında şunları söyledi:
"Saygıdeğer hemşerilerim, siyasi partilerin sayın ilçe başkanları, basinimizin değerli temsilcileri. Iyi parti il yönetìm kurulu üyelerimiz, stadyum çevresindeki esnaflarimiz; hepinizi saygiyla selamliyorum. 
Bugün burada Bergamaya yapilacak, tüm Bergamalilarin kullanacaği ve Bergamaya değer katacağina inandiğimiz " Millet Bahçesi Projesi" için toplanmiş bulunuyoruz. Partìm ve şahsım adina proje kapsaminda oluşabilecek sorunlari dile getirmek istiyorum, bunlardan ilki stadyum esnafinin durumu? 
Esnafımız ile ilgili planlamalarınızı kamoyu ile paylaşın! 
Esnafimız mağdur olacak mı? Konu ile ilgili aldiğımız birkaç duyumdan bahsetmek istiyorum. Şu anda el değiştiren dükkanlar var. Dükkanları alanlar belediyeden ne tür taahütler alıyor. Süreç yeterince şeffaf yönetilmiyor, acele kararlar alınarak yanlişlar yapılıyor. Böyle önemli bir proje doğru yönetilmiyor hedeften sapıyor. 3000-4000 metre kare yer çevre bakanlığına verilmeseydi bugün bunlari konuşmuyor olabilirdik. Gelinen noktada proje ile ilgili hiç kimsenin bilgi sahibi olmadığını görüyoruz. 
Örneğin Bergama şehir trafiğini rahatlatacak olan otapark projesi Millet Bahçesi Projesine dahil edildi mi?
  
Edilmediyse mevcut şehir trafiği sorunu için nasıl bir projeniz var? Biz İyİ Parti olarak şehrimizi etkileyen bu önemli projede belediye başkanı Sayin Hakan Koştu Beyin elini güçlendirmek, Bergamamıza güzel eserler kazandırmasına destek olmak için buradayız. Ama verilen sözlerin yerine getirilmesi için de bu çalişmaların takipçisi olmaya devam edeceğiz. Seçimlerden önce verilen sözlerin tutulmasını istiyoruz Bergamaya değer katacak hiçbir yatırıma karşı değiliz. Altını kalın çizgilerle çiziyorum. Bergamaya Bergamalıya hizmet bizim için kutsaldir. Cumhur ittifakının diger ortağına da buradan seslenmek istiyorum. Seçimlerde verdiğiniz sözlerin lütfen takipcisi olunuz. Stadyum esnafının haklarını koruyünuz. Bu konuyu konuşmak gündemde tutmak Bergamalılara karşı en önemli sorumluluklarımızdan biridir. Su anda üzerinde çalıştiğımız bir proje var, projenin ayrintıları için sözü belediye meclis üyemiz Olgu Altuğ Kemaller'e veriyorum.. Katıldığınız için çok teşekkür ediyorum. Saygılar sunuyorum".

İyi Parti Bergama Belediye Meclis Üyesi Av. Olgu Altuğ Kemaller'in konuşması ise şu cümlelerden oluştu:

"Değerli ilçe başkanlarımız, oda başkanlarımız, basin mensupları ve kiymetli Bergamalilar; sizlerle Millet Bahçesi Projesininin dillendirilmeye başlanmasından itibaren sürekli istişare halinde bulunarak bu projenin olası risklerinden söz etmekteyiz, bizler İyi Parti olarak şehrimize ne ad altında olursa olsun yeşil bir alan kazandırılma çabasına karşı değiliz. 
Ancak esnafımızın dahi ekmek kaygısı taşimayacağı bir çözüm üretilmesi taraftarıyız. Bu gerçekleştirilirken son zamanlarda belediye başkanlığınca yapilan toplantilarda stad esnafı için Millet Bahçesi Projesi içerisinde yer ayrılamayacağı ve başka bölgelerde yer arandığı yönündeki açiklamalar bizleri endişelendirmektedir. 
Herşeyden önce bizler Bergama belediyesinin kendi öz kaynakları ile yaptığı ve bugünkü yapım maliyetleri yaklaşık 13 milyon tl. Olan Erdal Önder kapali spor salonu, futbol akademi tesisleri ve Göçbeyli stadı gibi belediyeye ait tesislerin tasarrufunun bir başka kuruma devri şartiyla gerçekleşecek bu projeyi asla onaylamıyoruz. Bu devirler esnasinda 34, 000 metrekareye karşılık 75 000 metrekare taşinmazımızın da belediyemizin elinden çıkartılmış olduğunu sizlerin bilgisine sunuyoruz.
Soz konusu alışverişin kesinlikle  karlı ve akıllıca bir alışveriş olmadiğını ifade etmek istiyoruz. Bu takas işlemi karşıliğında her nekadar şehir stadı belediyemize devredilmiş ise de daha önce öngördüğümüz ve uyarılarda bulunduğumuz biçimde bugün itibariyle şehir stadımızın da artık belediyemizin elinde olmadığı, Çevre ve Şehircilik Bakanliğina devredildiği bilgisini üzülerek s izlerle paylasiyoruz.
Bu nedenle bu projenin bizlere başarı olarak sunulmasını da kabul etmiyoruz. Bergama halkı bu projenin bedelini fazlasıyla ödemiştir. Hal böyle olmasına rağmen bu tartışmalar ışığında stad dükkanlarında yakin zamanda şüpheli el değiştirmelerin de olduğunu gözlemliyor ve açıkça bu kişilere neyin sözünün verildiğini soruyoruz.
Tüm esnafın dükkanıma ne olacak acaba kaygısı yaşar iken birilerinin kendinden gayet emin şekilde çok büyük hava paraları ödeyerek bu dükkanlarda yer edinmesini manidar buluyoruz. Ben şahsen İyi Partili bir meclis üyesi olarak yaklaşIk 3 ay once basIna yaptIğIm açiklamalarda bu projede ticari alan olmayabileceği yönündeki kaygılarımı paylaşmıştım. Bu öngörüm çerçevesinde de hemen alternatif bir Millet Bahçesi Projesi hazırlatmak üzere girişimde bulundum. Mensubu olduğum İyi Parti İlçe BaşkanliğI da bu fikrimde bana destek oldu. Bu vesileyle İlçe Başkanım ve tüm yöneticilerimize ayrı ayr teşekkür ediyorum.
Bergama belediye başkanı Oda Başkanlarina yaptığı projede ticari alan olmayabileceğini alternatif yerler düşünüldüğünü bildirince geldiğimiz noktada hazırlattığım projeyi sizlerin bilgi ve dikkatine sunmak durumunda kaldım. Bu bir ilk adımdır elbette hazirlanan proje esnafın lehine olacak şekilde revize de edilebilir. Yeter ki sayın başkan ve ekibi katılımcı bir belediyecilik anlayışı benimsesin. Proje burada da gördüğünüz üzere artık sizlerindir. Hazırlattığım ve ücretini ödediğim projeyi hiçbir bedel talep etmeksizin siz değerli Bergama halkına armağan ediyorum. Huzurlarınızdadır. Bundan sonrası  Bergama halkının birlik ve beraberliğine kalmiştır. Saygilarimla".
Bu sitede bulunan tüm yazılı ve görsel içerikler ile bu içeriklerin görsel ve sistematik tasarım hakları aksi belirtilmediği sürece Poyraz Gazetesi’ne aittir. Poyraz Gazetesi’nin yazılı izni alınmadan hiçbir yazılı, görsel, işitsel içerik kopyalanamaz, değiştirilemez, yeniden yayınlanamaz veya satılamaz. Aksine davranışların, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’na ve 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu’na göre hukuki ve cezai yaptırımları mevcuttur. Sitedeki tüm içeriklerin telif hakları korunmaktadır.
DİĞER HABERLER