SİTE SOL REKLAM ALANI
SİTE SAĞ REKLAM ALANI

ŞEKER ve TANSİYON HASTALARI HER GÜN BİR GÖZÜNÜ KAPATSIN

Şeker ve tansiyon değerleri normal sınırlarda seyreden hastalarda 6 ayda bir rutin kontrol yeterlidir.

04 Kasım 2016 15:33 gundem 1192
ŞEKER ve TANSİYON HASTALARI HER GÜN BİR GÖZÜNÜ KAPATSIN
Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Özgür Yağız, şeker ve tansiyon hastalarının göz muayenelerini düzenli olarak yaptırmaları gerektiğini belirterek, "Şeker ve tansiyon hastaları, her gün bir gözlerini kapatıp kendi muayenelerini yaparlarsa, hastalıklarına  bağlı olarak gözlerinde gelişebilecek ani rahatsızlıkları fark edebilirler" dedi. 

Özel Konak Kardiyoloji Tıp Merkezi'nde görevli Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Özgür Yağız, şeker ve tansiyon hastalarının her yönden risk taşıdığını, körlükle ya da görme kaybıyla karşı karşıya kalmamaları için mutlaka düzenli muayene olmaları gerektiğini belirtti. Dr. Yağız, “Hastanın şekeri 100 mg/dl bile gelse, belli bir riski var. Eğer hastanın şekeri 200'den yukarı çıktıysa körlük riski katlanarak artar. Hasta bunu başlangıç aşamasında fark edemeyebilir. Göz kontrollerini düzenli yaptıran  hastalarda başlangıç aşamasında fark edilebilen bu bozulmalara karşın önlem alınabilir ancak kontrollerin düzenli yaptırılmaması halinde ameliyat gerektiren durumlar söz konusu olabilir.” dedi. 

“Nihai Sonuç, Değerlerin Kontrol Altına Alınmasıyla Sağlanır”

Hastanın göz tedavisi için lazer uygulamalarının tedavi edici olmadığını, yalnızca bir önlem olduğunu belirten  Dr. Yağız, “Lazer uygulamaları sonrası maalesef göz sağlığı tam anlamıyla düzelmiyor.  Şeker ve tansiyon değerleri kötü gittiği sürece gözdeki bozulmanın devam etmesi olasıdır. Nihai sonuç için şekerin ve tansiyonun muhakkak kontrol altında tutulması gerekir. Düzenli göz kontrollerinin yapılması vazgeçilmez bir unsurdur. Şeker ve tansiyon değerleri normal sınırlarda seyreden  hastalarda 6 ayda bir rutin kontrol yeterlidir. Ancak değerlerin olağan dışı seyretmesi halinde kontrol sıklığını 3 aya indiririz. Gidişatına bağlı olarak kontroller daha da sıklaşabilir” şeklinde konuştu.

Evde Kendi Kendine Muayene

Hastanın ani görme kaybı ya da görme azalması yaşadığı durumda vakit kaybetmeden Göz Hastalıkları Uzmanına başvurması gerektiğini söyleyen Dr. Yağız, “Biz hastalara kendi kendilerini muayene etmelerini, tek gözünü kapatarak görmelerinde bozulma ya da azalma durumu varsa belirtmesini isteriz. Gözlerin teker teker kontrol edilmesi gerekir çünkü gözler birbirinin açığını kapatır. Bu muayeneyi hastalar kendileri de haftada bir evde yapabilirler ve bozulma fark ettikleri anda göz hastalıkları uzmanına başvurabilirler, hastalık ne kadar erken teşhis edilirse tedavi süreci de o düzeyde efektif olacaktır.” dedi.
Bu sitede bulunan tüm yazılı ve görsel içerikler ile bu içeriklerin görsel ve sistematik tasarım hakları aksi belirtilmediği sürece Poyraz Gazetesi’ne aittir. Poyraz Gazetesi’nin yazılı izni alınmadan hiçbir yazılı, görsel, işitsel içerik kopyalanamaz, değiştirilemez, yeniden yayınlanamaz veya satılamaz. Aksine davranışların, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’na ve 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu’na göre hukuki ve cezai yaptırımları mevcuttur. Sitedeki tüm içeriklerin telif hakları korunmaktadır.
DİĞER HABERLER