SİTE SAĞ REKLAM ALANI

TÜPRAŞ'TA EYLEM

TÜPRAŞ Rafinerisi'nde TİS görüşmelerindeki tıkanıklık nedeniyle ülke genelinde aynı anda eylem yapıldı.

24 Nisan 2019 16:57 gundem 298
TÜPRAŞ'TA EYLEM
TÜPRAŞ Rafinerisi'nde TİS görüşmelerindeki tıkanıklık nedeniyle ülke genelinde aynı anda eylem yapıldı.
Petrol-İş Sendikası Aliağa Şubesi, TÜPRAŞ Aliağa Rafinerisi önünde uyarı eylemi yaparak basın açıklaması düzenledi. Sabah vardiyasında işçilere açıklama yapan Petrol-İş Aliağa Şube Başkanı Ahmet Oktay "Enflasyon rakamları, TÜPRAŞ'ın yıllık karı ortadayken bizlerin talepleri insan onuruna yaraşır bir ücret ve çalışma koşullarıdır. İşveren bu toplu iş sözleşmesinin masada bitmesini istiyorsa bizlerin sözüne kulak vermek zorunda” dedi. İşçileri 1 Mayısta aileleri ile birlikte Demokrasi Meydanı'nda toplanmaya da davet eden Ahmet Oktay'ın konuşmasının ardından Petrol-İş Genel Merkezi tarafından hazırlanan ortak açıklamayı okudu. Açıklamada şöyle denildi:
"Değerli çalışma arkadaşlarımız,
TÜPRAŞ'ta müzakerelerini yürütmekte olduğumuz 2019-2020 yılı toplu iş sözleşmeleri görüşmelerinde uyuşmazlık ve tarafsız arabulucu sürecine gelmiş bulunmaktayız. Süreç boyunca masada kalma, müzakere yürütme ve ortak akıl, irade ile toplu sözleşmeyi sonuçlandırma çabalarımız, ne yazık ki, dönem itibariyle işveren tarafında beklenen karşılığı bulmamaktadır.
Toplu sözleşme müzakerelerinin salt hukuki prosedürlerin tüketilmesi olarak değerlendirilmesi yanlıştır. Sözleşme müzakereleri, sonucun tarafların ortak akıl ve iradesi dışında zaman baskısına bırakılamayacak kadar önemli süreçlerdir.
En başından bu yana açıkça ifade ettiğimiz gibi, ülke ekonomisi ve sanayisi için ifade ettiği önemli büyüklük ve anlamın yanı sıra TÜPRAŞ, bugüne kadar tesis edilmiş ve yürütülmüş endüstriyel ilişkiler bakımından da örnek teşkil etmektedir.
Toplu sözleşme sürecinin an itibariyle geldiği bu noktada, TÜPRAŞ'ın çalışma barışı açısından da bu örnek özelliğinin, tüm uyarılarımıza rağmen dikkate alınmıyor olması üzücüdür. Bu örnek endüstriyel ilişki bugüne kadar gerek müzakerelerde gerekse çalışma hayatı içinde her tür tartışma ve çatışma noktalarına rağmen korunarak sürdürülebilmiştir.
Açıkça ifade ve ilan ediyoruz ki; Petrol-İş sendikası 70 yıla yaklaşan mücadele geleneği ve endüstriyel ilişkilerdeki düzenleyici sorumluluğu içinde hareket etmeye devam edecek ve toplu sözleşmenin kazanılmış haklarına sahip çıkacaktır. Bu tavrından en ufak taviz vermeyecektir.
Temennimiz, en az bizim kadar bu sorumluluk duygusu içinde olması gereken işverenliğin de aynı hassasiyeti göstermesidir. İşveren, çalışma hayatı içindeki uygulamalardan kaynaklanan bir kısım küçük ayrıntıların, toplu sözleşme ve işyerindeki çalışma barışından daha önemli olmadığını kabul etmelidir.
TÜPRAŞ'ta işveren, hukuki prosedürlerin tüketilmesi sonucunda, sürecin irade ve akıl dışı bir sonuca sürüklenmesine yönelik bir TİS stratejisi içinde olmadığını açıkça göstermelidir.
Unutulmamalıdır ki Petrol-İş Sendikası'nın dört rafineride çalışan tüm üyeleri, ülkemizin en büyük ve en fazla katma değer üreten markası TÜPRAŞ'ı var eden emek ve gayretleri kadar, mücadeleyi sürdürecek yürek ve cesarete de sahiptirler.
Petrol-İş Sendikası da masada toplu sözleşmenin ortak sorumluluk duygusu ile yürütülmesi ve yönetilmesi iradesine sonuna kadar sahip çıkacaktır.
Gün; yıllar boyunca olduğu gibi, dün olduğu gibi, toplu sözleşme döneminin ortak sorumluluk duygusu, ortak irade ve akıl ile hareket etme günüdür. İşveren, toplu sözleşme sürecinde iki taraflı çözümden başka bir yol ve model olmayacağını kabul etmelidir.
Petrol-İş Sendikası olarak, TÜPRAŞ'ta yıllardır elde ettiğimiz kazanılmış haklarımızı ve tesis edilmiş olan çalışma barışını koruyacağımızı belirtiyor, işverenliğimizi toplu sözleşmenin her dönem olduğu gibi alışılmış ve içselleştirilmiş şekliyle yürütülmesi ve yönetilmesi için sorumlu davranmaya davet ediyoruz.

Bu sitede bulunan tüm yazılı ve görsel içerikler ile bu içeriklerin görsel ve sistematik tasarım hakları aksi belirtilmediği sürece Poyraz Gazetesi’ne aittir. Poyraz Gazetesi’nin yazılı izni alınmadan hiçbir yazılı, görsel, işitsel içerik kopyalanamaz, değiştirilemez, yeniden yayınlanamaz veya satılamaz. Aksine davranışların, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’na ve 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu’na göre hukuki ve cezai yaptırımları mevcuttur. Sitedeki tüm içeriklerin telif hakları korunmaktadır.
DİĞER HABERLER