SİTE SAĞ REKLAM ALANI

YAVUZ ADAR'LA SÖYLEŞİ

İyi Parti Aliağa İlçe Başkanı Yavuz Adar, Gazete Poyraz'ın sorularını yanıtladı.

03 Eylül 2019 10:22 gundem 1304
YAVUZ ADAR'LA SÖYLEŞİ
Aliağa'da bir siyasi sessizlik hakim durumda. İstifalar, kongre süreçleri vb. ile partiler kendi iç meselelerine dalmış durumdalar. Siyasi arena sadece belediye başkanının eline kalmış gibi bir görüntü var. Bu durumu nasıl değerlendiriyorsunuz?
Aliağa siyasetinde bir belirsizlik yok aslında. Biliyorsunuz 24 Haziran seçimlerinin ardından 31 Mart yerel seçimleri oldu. Tabii bu seçimler esnasında partide yorulanlar, kenara çekilmek isteyenler olması gayet normal. Yerlerine yeni arkadaşlar geliyor ve siyaset kendini yenileyerek devam ediyor. Sanırım Aliağa'da yaşanan süreç de buna bağlı. Parti içi eksikliklerden dolayı, çalışma zafiyetlerinden dolayı ve fikir uyuşmazlıklarından dolayı tercihler farlı farklı oluyor. Kimi yönetimde kalıp çalışmamayı, kimi istifa ederek yerine daha iyi çalışacak başkalarının gelmesini uygun görüyor. Bu, siyasette sık sık yaşanan bir durumdur. Aliağa ile ilgili, diğer partilerin yaşadıklarını sorgulayacak durumumuz yok ancak Millet İttifakı olarak CHP ve İyi Parti Aliağa'yı Serkan Acar hegamonyasına bırakmış değil. Şu anda hiç tasvip/ etmediğimiz bir işçi kıyımı var. Belediye başkanının 'ben yetkiyi halktan aldım, istediğimi alırım, istediğimi atarım” gibi talihsiz, sanki bunu halkın iradesiyle yapıyormuş gibi suçu da halka mal etmeye çalışan bir açıklaması var. Biz bunu kabul etmiyoruz. Aliağa halkı da kabul etmiyor. Tabii işçi çıkartmaları hepimizi derinden üzen ve vicdanları yaralayan bir süreç. Bununla ilgili gerekli açıklamaları yaptık. Bundan sonra da işçi çıkartmaların önünün kesilmesi ve işten çıkartılan arkadaşların, Aliağa'nın her caddesinde, her sokağında emeği olan arkadaşlarımızın tekrar işe dönmesiyle ilgili mücadelemize devam edeceğiz. Bu yetersiz görünebilir ama bunu biraz da Aliağa halkının vicdanına bırakıyoruz. Aliağa halkı da bunu sorgulasın. Biz seçimden önce 'ecdadımıza gidiyoruz' diye binlerce kişiyi Çanakkale'ye taşıdı. Seçim sürecinde Özcan Bey de biz de defaatle bu konuya dikkat çektik. Bu paralar Aliağa'nın parası ve Aliağa belediyesi ciddi bir borç batağında. Borç batağında olan bir belediyenin bu şekilde davranması yanlıştır, bunun faturası Aliağa'ya kesilecektir dedik. Seçimden sonra da gördük ki Türkiye'de olduğu gibi Aliağa'da da tasarruf tedbirleri söz konusu olduğunda bunu işçinin üzerinden gerçekleştiriyorlar. Maalesef Türkiye'de sistemi bu şekilde kurgulamışlar. Fütursuzca harcamalar yaparak, bilinçsizce davranarak belediyeleri borçlandırıyorlar ve bunun faturasını işçiye, emekçiye kesiyorlar. Kabul etmiyoruz. Biz her alanda ve her platformda Serkan Acar'ın bu yanlış politikalarını anlattık, anlatmaya da devam edeceğiz. 

Evet işten çıkarılan belediye personeli önemli bir sorun ama sadece bu da değil. Aliağa Belediyesi'nin geçmiş dönemden gelen 236 milyon lira borcu vardı ve geçtiğimiz belediye meclis toplantısında yaklaşık iki katına çıktı bu borç. Vergi borçlarını ödemek için, şirket sermayelerini artırmak için gibi sebeplerle belediyenin taşınmazları elden çıkartılıyor. Bunun yanı sıra ülke gündeminde pek çok olay yaşanıyor. Bunlara karşılık Aliağa'da hiçbir ses çıkmıyor. Yani sadece yerel siyaset değil, ülke gündemiyle ilgili de hiçbir açıklama, bilgilendirme yapılmıyor. Bu atalet sadece seçim yorgunluğuna mı bağlanmalı? Bu seçim yorgunluğu ne zaman partilerin üzerinden atılır?
İyi Parti'nin bu sessiz tablonun içerisinde olduğu fikrini saygıyla karşılıyorum ama kabul etmiyorum. Yapılması gereken bir eleştiri, söyleşi ya da oturum vb. ne ise biz hepsinde varız. CHP ile çoğu konuda açıklama yapmak için bir araya geldik ve bundan sonra da devam edeceğiz. Burada bizden istenen nedir? Her gün Demokrasi Meydanı'nda Serkan Acar'ın yaptığı ya da hükümetin yapmış olduğu icraatlerle ilgili insanları toparlayıp açıklama mı yapmamız gerek? Bu çok da mantıklı bir şey değil. Sosyal medyada yaptığımız açıklamalar zaten oldukça geniş kitlelere ulaşıyor. Henüz seçimlerden yeni çıktık. Şu an için Aliağa'nın en önemli gündemi işçi kıyımıdır. Hiçbir şey işçinin emeğinden, alın terinden daha kıymetli değildir. Arsaların satılması, borçlara karşı devredilmesi de önemli ama şu ekonomik kriz döneminde bu insanları çıkartıp meydanlarda hak aramaya mecbur bırakmak doğru değil. Tam okulların açılacağı zaman, sanki bilinçli yapılan siyasi hesaplaşma gibi algılanıyor tarafımızdan. Umarım böyle değildir. Ama yaşanılanlar çok doğru değildir, bununla ilgili biz her zaman dik duruşumuzu sergileyeceğiz Serkan Acar'a karşı. 


Ak Parti'de ve CHP'de yönetim kargaşası var, kongre beklentisi var. Bu sırada İyi Parti'den de iki istifa haberi aldık. Bunlardan biri de mevcut belediye meclis üyesinin kardeşi. Bu anlamda, İyi Parti'de Aliağa'da bir dağılma ya da fikir ayrılığı mı söz konusu? Yeni kurulması beklenen siyasi oluşuma doğru bir yöneliş olabilir mi bu? 
İstifalar duygusal tarzda ortaya çıkmış bir tepki istifasıdır. Kesinlikle partimizden ayrılma, kopma, partimize zarar verme veya yeni kurulan partilere geçmek için yapılan eylemler değildir. İki arkadaşımız, Selman Şenkal, biri de Soner Bilgiç çok değerli, partimiz kurulduğundan beri katkıları olmuş çok önemli çalışmalarda bulunmuş arkadaşlarımız. Daha önce hiçbir siyasi partide görev yapmamış, tamamen saf ve temiz duygularla İyi Parti kadrosunda yer almış, siyasetin cinliğini de bilmeyen insanlardır. Dolayısıyla ufak tefek hataları da görmezden gelmeyerek istifa etmişlerdir. Ama arkadaşlarımız çok yakın bir sürede istifalarını geri alıp partideki görevlerinin başında olacaklar. Çok ani alınmış bir karar ve hızlı bir şekilde basına yansımış bir durumdur bu. Bunlar aşılır. İyi Parti'de çok istifalar oldu. İyi parti çok kısa sürede teşkilatlanmış il bazında ve ilçe bazında seçimlere girerek mecliste temsil edilme hakkını kazanmış bir partidir. Yerel seçimlerde de ittifakla Türk siyasetinde de çığır açmış bir partidir. 2014'te İyi Parti'nin olmadığı yerel seçimlerle 2019'u kıyaslarsanız partimizin etkisini daha iyi görebilirsiniz. İyi Parti yoluna devam edecektir. İstifalarla hiçbir zaman yıkılmayacak bir partidir. 

Siz istifa edenlerin geri kazanılacağını söylediniz ancak bazı söylentilere göre başka istifalar da bekleniyor. Böyle bir durum var mı? Bu istifalar doğrultusunda parti yönetiminde bir güncelleme söz konusu mu? 
İstifa var, ayrılık yok. İstifa da etseler partimizin neferi olarak devam ediyor arkadaşlarımız.  Zaten biz yönetim kurulu olarak henüz istifa dilekçelerini kabul etmiş değiliz. Kendileriyle de görüştük. Bu arkadaşlarımız tekrar görevlerine geri dönecekler. Yeni istifaların olacağı da doğru değildir. 


Siyasi partiler kongre sürecine girdi ama öte yandan ülke gündeminde de erken seçim çok fazla konuşulmaya başlandı. Erken seçim kararı alınırsa, İyi Parti yeni bir seçimi kaldırabilir mi? Seçim olursa yine ittifak mı yapılacak yoksa tek başına mı seçime girmeyi tercih edecek?
Ülke genelinde İyi Parti yapılacak bir erken seçimi kaldırır mı? Evet Kaldırır. Daha kurulma aşamasında, kurulmasın diye yapılan, erken değil baskın seçimle karşı karşıya kalan İyi Parti kurulumunu da tamamladı, teşkilatlanmasını da tamamladı ve seçimlerden yüzünün akıyla çıktı. Dolayısıyla bu tecrübeye sahiptir İyi Parti kadroları. Parti olarak yeni olsak da, içinde siyaset yapanlar köklü bir siyasi kültüre ve birikime sahip. Aliağa ölçeğine gelecek olursak, Aliağa'da erken seçimle ilgili her türlü hazırlığımız ve enerjimiz vardır. İttifak büyük ihtimalle devam edecek gibi görünüyor. İyi parti olarak bu ittifakı önemsiyoruz. Çünkü Türkiye'nin başkanlık sistemine geçişiyle beraber  seçimlerde böyle bir döneme geçtik. CHP ile de çok uyumlu, sayın Kılıçdaroğlu ve Sayın Akşener'in özverisiyle ortaya çıkmış oldukça verimli bir ittifak söz konusu. Biz önemsiyoruz, çünkü bu ittifakın Türkiye'de güzel şeylere yol açtığına hep beraber şahitlik ettik. Bu ittifakın iktidarı da değiştirebilecek güce sahip olmasını arzuluyoruz. Bütün çalışmalarımız da o yönde. Çünkü Türkiye bu şekilde yönetilmeyi hak etmiyor. Bu nedenle, bu ittifakın bir çığ gibi büyüyerek iktidarı hedeflemesini istiyoruz. Tabandan aldığımız bu yöndeki görüşleri de genel merkezimize ilettik. 

Bütün siyasi partiler kongre sürecine yönelmişken İyi Parti'de yakın zamanda böyle bir şey var mı?
Biliyorsunuz olağanüstü kongremiz vardı, bir tüzük kurultayı yaptık. Henüz bize gelen her hangi bir bilgi yok ancak öngördüğümüz, erken seçim gibi bir durum olmazsa Ocak, Şubat, Mart aylarında hızlı bir şekilde ilçe, il ve bütün kongrelerimizi yapıp bitirmeyi hedefliyoruz. 

Aliağa'da Cumhur İttifakı'nın bir ayağı olan Ak Parti, kendi meclis üyelerinin partilerine dönmeleri için çağrı yaptı ve bu konuda sorunlarla karşılaştı. İyi Parti ile CHP arasında böyle bir sorun yaşanıyor mu? 
Ak Parti'nin meclis üyeleriyle ilgili yorum yapmak istemiyorum. Bizi ilgilendiren bir durum değil, kendi iç meseleleridir. Bizim meclis üyelerimize gelince, 2 partilimiz CHP listesinden meclise girmişti. Şu anda istifa ettirdik ve bağımsız durumdalar. Önümüzdeki süreçte de İl Başkanımızın talimatı ile İyi Parti'nin resmi meclis üyeleri olarak görevlerini yapacaklardır. Bu bir süreç, o sürecin tamamlanması beklendi, birkaç gün içerisinde arkadaşlarımız parti saflarında yerlerini alacaklar. Biz zaten meclis öncesi grup toplantılarımızı ayrı yapıp daha sonra CHP ile fikirlerimizi paylaşarak aynı kararda mutabık kalmaya özen gösteriyoruz. Bu güne kadar hep öyle oldu. Ufak tefek fikir ayrılıklarımız olsa da aynı noktada buluşabilmeyi başardık. MHP'li belediye başkanı Serkan Acar'a olumsuz gördüğümüz konularda muhalefet yapmaya, denetleme görevine devam edeceğiz. Bu demek değildir ki Aliağa yararına olacak konularda aynı muhalefete devam edeceğiz. Kamu ve halkın yararına olacak her konuda da desteğimizi esirgemeyiz. Bunda bir beis görmüyoruz.

Çok teşekkür ediyoruz sayın Başkanım. Sizin eklemek istediğiniz başka bir konu var mı?
Geçtiğimiz Cuma günü tüm Türkiye genelinde Zafer Bayramımızı kutladık. Cuma hutbelerinde Zafer Bayramı'ndan söz edildi ancak Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarından herhangi bir şekilde bahsedilmedi. Bunu kınıyoruz. Bir ülkenin kurucu unsurlarını nasıl yok sayarsınız? Atatürk'ün kurmuş olduğu diyanetin hutbesinde Atatürk'e yer verilmiyor. Atatürk'ün, Atatürk düşüncesinin olmadığı yerlerde IŞİD gibi militan örgüt çıkar. Bu diyanet bizim değil, bu şekilde davranan bir Diyanet İşleri Başkanlığını kabul etmiyor ve esefle kınıyoruz. 

Bu sitede bulunan tüm yazılı ve görsel içerikler ile bu içeriklerin görsel ve sistematik tasarım hakları aksi belirtilmediği sürece Poyraz Gazetesi’ne aittir. Poyraz Gazetesi’nin yazılı izni alınmadan hiçbir yazılı, görsel, işitsel içerik kopyalanamaz, değiştirilemez, yeniden yayınlanamaz veya satılamaz. Aksine davranışların, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’na ve 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu’na göre hukuki ve cezai yaptırımları mevcuttur. Sitedeki tüm içeriklerin telif hakları korunmaktadır.
DİĞER HABERLER