SİTE SAĞ REKLAM ALANI

Zübeyde Hanım, kabri başında anıldı

Zübeyde Hanım, ölümünün 96. yılında, Karşıyaka'daki kabri başında düzenlenen törenle anıldı.

14 Ocak 2019 18:33 gundem 430
Zübeyde Hanım, kabri başında anıldı
Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün annesi Zübeyde Hanım, ölümünün 96. yılında, Karşıyaka'daki kabri başında düzenlenen törenle anıldı. Törende, İzmir'in dört bir yanından gelen katılımcılar, demokratik kitle örgüt temsilcileri ve vatandaşlar da hazır bulundu. Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün 14 Ocak 1923 tarihinde hayata gözlerini yuman annesi Zübeyde Hanım için Karşıyaka'daki kabri başında düzenlenen törende saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından şiirler okundu. Karşıyaka Belediye Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar, "Karşıyakamızın pek çok özelliği var ve hepsiyle gurur duyarız; ancak biz en çok Mustafa Kemal Atatürk ve annesi Zübeyde Hanım'ın Karşıyakası olmakla gurur ve onur duyarız" dedi.
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğu'nun eşi Dr. Türkegül Kocaoğlu da "Aziz Zübeyde Ana yattığı yerden bize şöyle sesleniyor; 'Oğlum size ne önerdi; 'Beni görmek demek mutlaka yüzümü görmek değildir. Benim fikirlerimi, benim duygularımı anlıyorsanız, bu kafidir.' 'O halde oğlumun yaptıklarını değil, ne yapacaksınız onu konuşun. Çalışın, çok çalışın. İşte o zaman benim çocuklarım olursunuz.' Aziz Zübeyde Ana, emrin başımız üstüne. Saygıyla önünde eğiliyorum" diye konuştu.
Türk Anneler Derneği Karşıyaka Şube Başkanı Feyza Işıklı, "Bize böyle büyük bir lider armağan etmiş olan Zübeyde Hanım'ı saygı ve hasretle anıyorum" derken, Türk Kadınlar Birliği Karşıyaka Şube Başkanı Mehpare Özkaba da "Yattığın yerde rahat uyu Zübeyde Ana. Sevgili oğlun, ulusa verdiği tüm sözleri tuttu ve sana layık bir evlat oldu. Sizi, Karşıyaka'da bağrımıza basmanın onurunu yaşıyoruz" dedi.
Törene ayrıca Karşıyaka Kaymakamı Ali Rıza Çalışır, eşi Güler Çalışır, Karşıyaka Belediye Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar'ın eşi Zehra Akpınar, siyasi partilerin temsilcileri, sivil toplum kuruluşlarının başkanları, meclis üyeleri ve muhtarlar katıldı.

Bu sitede bulunan tüm yazılı ve görsel içerikler ile bu içeriklerin görsel ve sistematik tasarım hakları aksi belirtilmediği sürece Poyraz Gazetesi’ne aittir. Poyraz Gazetesi’nin yazılı izni alınmadan hiçbir yazılı, görsel, işitsel içerik kopyalanamaz, değiştirilemez, yeniden yayınlanamaz veya satılamaz. Aksine davranışların, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’na ve 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu’na göre hukuki ve cezai yaptırımları mevcuttur. Sitedeki tüm içeriklerin telif hakları korunmaktadır.
DİĞER HABERLER