ALİAĞA EMEK VE DEMOKRASİ PLATFORMU'NDAN İŞÇİLERE DESTEK

İZENERJİ işçilerine polis müdahale etti. Aliağa Emek ve Demokrasi Platformu "işçilerin yanındayız” dedi.

11 Ocak 2019 15:08 haberler 15111
ALİAĞA EMEK VE DEMOKRASİ PLATFORMU'NDAN İŞÇİLERE DESTEK
Evrensel Gazetesi'nin haberine göre İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin İZENERJİ'de örgütlü Genel-İş İzmir 2 No'lu Şubesinin yetkisine yaptığı itiraz nedeniyle sendika tarafından yapılacak eyleme polis müdahale etti. Açıklamaya katılan Genel-İş'e bağlı şube yöneticileri ve işçilere gaz ve jopla müdahale eden Çevik Kuvvet ekiplerinin şube yöneticileri ve işyeri temsilcilerinin de bulunduğu 15 Genel-İş üyesi işçi gözaltına aldığı öğrenildi. İzmir Büyükşehir Belediyesi önüne gelerek göz altına alınan arkadaşlarının serbest bırakılmasını isteyen işçiler"Faşizme karşı omuz omuza” sloganları attı. 
DİSK Genel-İş Sendikası 2 No'lu Şube Başkanı Arif Yıldız saldırı sonrası gerçekleştirdiği açıklamada İBB Başkanı Aziz Kocaoğlu'na seslenerek "Hak arama mücadelemiz, basın açıklaması hakkımız bugün antidemokratik şekilde elimizden alındı, polis şiddeti ile karşılaştık. Sizin ileri demokrasiniz bu mu? Söz verdin, sözünü tut Aziz Kocaoğlu. Bugün çözüyoruz, itirazı yarın geri çekiyoruz diyerek 90 gündür bizi oyaladınız. Sen bizim toplu sözleşme yetkimize itiraz ettin. Sen bizi yok sayarsan, biz de seni yok sayarız. İşçiyi emekçiyi yok saymayın. Sokaklarda, alanlarda mücadelemizi sürdüreceğiz. Gözaltına alınan arkadaşlarımız serbest bırakılına kadar mücadelemiz sürecek. Basın açıklamamızı da yapacağız. Gelin sıkıyorsa hepimizi alın. Biz sadece İZENERJİ işçisi değiliz, Türkiye genelinde yüz binlerce işçiyiz.”dedi.
"İZENERJİ işçilerinin yanındayız”
Aliağa Emek ve Demokrasi Platformu İZENERJİ işçilerine yönelik polis müdahalesini eleştirdi. Gözaltına alınan işçilerin bir an evvel serbest bırakılması gerektiğini dile getiren Platform "Toplu sözleşme yapma yetkisine keyfi bir şekilde itiraz edilen Genel İş Sendikası 2 No'lu Şube'de örgütlü İZENERJİ işçilerinin basın açıklamasına yapılan polis müdahalesini kınıyor, toplu pazarlık yapma hakkına sahip çıkan işçilerin yanlarında olduğumuzu bir kez daha ilan ediyoruz” dedi.

Bu sitede bulunan tüm yazılı ve görsel içerikler ile bu içeriklerin görsel ve sistematik tasarım hakları aksi belirtilmediği sürece Poyraz Gazetesi’ne aittir. Poyraz Gazetesi’nin yazılı izni alınmadan hiçbir yazılı, görsel, işitsel içerik kopyalanamaz, değiştirilemez, yeniden yayınlanamaz veya satılamaz. Aksine davranışların, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’na ve 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu’na göre hukuki ve cezai yaptırımları mevcuttur. Sitedeki tüm içeriklerin telif hakları korunmaktadır.
DİĞER HABERLER