SİTE SAĞ REKLAM ALANI

ALTO'DA SINAVLAR DEVAM EDİYOR

ALTO'DA İKİNCİ EL ARAÇ ALIM SATIM MESLEKİ YETERLİLİK SINAVLARI DEVAM EDİYOR

26 Aralık 2018 12:25 haberler 181
ALTO'DA SINAVLAR DEVAM EDİYOR
İkinci el motorlu kara taşıtı alım satımı yapan işletmelerde alınması zorunlu olan MYK Mesleki Yeterlilik Belgesi için ALTO ile TOBB MEYBEM işbirliğinde teorik ve uygulamalı olmak üzere iki aşamalı sınav düzenlendi. Aliağa'da araç alım satım işlemleri yapan 21 galeri yetkilisinin yer aldığı sınav, teorik ve uygulamalı olarak iki aşamada gerçekleşti. Teorik sınav Aliağa Ticaret Odası Eğitim Salonu'nda gerçekleştirilirken uygulama sınavı ise Elibol Oto Galeri'de gerçekleşti. Sınavda başarılı olacak adaylara MYK Mesleki Yeterlilik Belgesi verilerek yetkilendirilmeleri sağlanacak.

Noterler, mesleki yeterlilik belgesi ibraz etmeyenlerin alım satım işlemlerini kabul etmeyecek

Ticaret Bakanlığı tarafından ikinci el motorlu kara taşıtı alım satımı yapan kişiler, satış müdürleri ve satış personeli için mesleki yeterlilik belgesi zorunluluğu getirildiğini hatırlatan Aliağa Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Ertürk, "Bu sektöre yeni girecek girişimciler için de sınavlar açılmaya başlandı. Motorlu Kara Taşıtları Alım Satım Sorumlusu Seviye 5 sınavları, ilçemizde MEYBEM tarafından yapılmış olup, yazılı ve uygulamalı olarak iki aşamada gerçekleştirilmiştir. Her iki sınavda da başarılı olan adaylar, "MYK Mesleki Yeterlilik Belgesi” almaya hak kazanacak. Yetki belgesi 5 yılda bir yenilenecek. Aynı şekilde mesleki yeterlilik belgeleri de 5 yılda bir yenilenecek. Özellikle altını çizmekte fayda gördüğümüz diğer bir husus, İl Ticaret Müdürlükleri, mesleki yeterlilik belgesi olmayan işletmelere Yetki Belgesi vermeyecektir. Noterler, mesleki yeterlilik belgesi ibraz etmeyenlerin alım satım işlemlerini kabul etmeyecektir. Bu hususta firmalarımızın bilgi edinmelerini ve konunun hassasiyetine özen göstermelerini istiyoruz” dedi.

Sınavlar için ALTO'da talep toplanıyor

MEYBEM ile yapılan iş birliği doğrultusunda, inşaat, metal, makine, asansör, kaynakçılık gibi alanlarda mesleki yeterlilik belgelendirme hizmetini üyelerinin ayağına getirdiklerini kaydeden Başkan Ertürk, belge başvurularının MEYBEM'e iletilmek üzere ALTO tarafından alındığı ve gruplandırıldığı, gerekli kontenjanlar tamamlandıkça da sınavların gerçekleştirileceği bilgisini verdi. Üyelerinin ve çalışanlarının herhangi bir idari yaptırıma ve mağduriyete maruz kalmamaları için mesleki yeterlilik belge başvurularını en kısa sürede tamamlamaları tavsiyesinde bulunan Ertürk, sınav başvurularının ALTO'dan temin edilebilecek formlar aracılığıyla yapılabileceğini kaydetti.
Bu sitede bulunan tüm yazılı ve görsel içerikler ile bu içeriklerin görsel ve sistematik tasarım hakları aksi belirtilmediği sürece Poyraz Gazetesi’ne aittir. Poyraz Gazetesi’nin yazılı izni alınmadan hiçbir yazılı, görsel, işitsel içerik kopyalanamaz, değiştirilemez, yeniden yayınlanamaz veya satılamaz. Aksine davranışların, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’na ve 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu’na göre hukuki ve cezai yaptırımları mevcuttur. Sitedeki tüm içeriklerin telif hakları korunmaktadır.
DİĞER HABERLER