SİTE SAĞ REKLAM ALANI

HER ŞEY TAMAM DERKEN

Kınık CHP karıştı

23 Kasım 2018 12:34 kinik 381
HER ŞEY TAMAM DERKEN
Yerel seçim öncesinde aday adaylığı başvuruları tamamlanan CHP İzmir'de Kınık İlçesi'nde yaşananlar nedeniyle kriz çıktı. Belki de tüm ülkeye örnek olacak bir çalışma ile dikkat çeken ve takdir gören Kınık İlçe Örgütü sonrasında yaşanan olaylarla neye uğradığını şaşırdı.
2014 yerel seçimlerinde kazanan AK Partili Belediye Başkanı Dr. Sadık Doğruer tarafından yönetilen belediye için bu dönem CHP'den beş isim aday adaylığı başvurusu yapmıştı. Pek siyasette görmeye alışık olunmayan bir hareketle beş aday adayı kendi arasında anlaşarak ismi teke düşürdüler ve eski İlçe Başkanı Ahmet Özkan'da uzlaştı. CHP'nin geçen yerel seçimlerde aday ilan ettiği Mehmet Çetinkaya dahil tüm isimler bir kişi üzerinde uzlaştı. Aralarında Kınık Ziraat Odası Başkanı Murat Tosun ve Ferruh Bodur'un da yer aldığı aday adayları eski İlçe Başkanı Ahmet Özkan'ın 2019 yerel seçimlerinde tek aday olarak gösterilmesini istediler. Kendi aralarında aldıkları öneri kararı ise CHP Genel Merkezi ve CHP İl Başkanlığı'na da bildirdiler. Tüm isimler Özkan üzerinde uzlaşırken ilçede parti örgütü de bu karara destek verdi. CHP İlçe Başkanı İsmail Yılmaz da alınan karara göre çalışmaları hızlandırdı.

Beklenmeyen hareket 
İzmir'in hiçbir ilçesinde olmayan uzlaşı sistemiyle yapılan aday belirleme çalışması için gözler MYK ve Parti Meclisi'nden önümüzdeki günlerde çıkacak karara çevrilirken, ailesi Kınık'ta yaşayan fakat Aliağa'da çalışan Av. Sertuğ Köybaşı aday adaylığı başvurusu yaptı. İlçede yaşanan bu karara uymayan Av. Sertuğ Köybaşı adaylık başvurusunu İlden yapınca aday adayları tek kişi üzerine yaptıkları anlaşmanın delinmesine kızıp Genel Merkeze Kılıçdaroğlu'nun yanına gittiler. 

İlçe Başkanı Yılmaz ve Yönetim Kurulu bu hamleyi alınan karara karşı bir hareket olarak yorumladı.
İlçe Başkanı Yılmaz'ın başkanlığında Ankara'ya giderek durumu doğrudan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na aktardılar. Kılıçdaroğlu ile Kınık'tan gelen heyet arasında yapılan görüşmeye CHP İzmir Milletvekili Mahir Polat da eşlik etti. Polat, görüşmede yer alarak Kınık'ın sorununu doğrudan Genel Merkeze taşıdı. Ankara'ya giden isimler Köybaşı'nın ilçe örgütü ve partiyi by-pass ederek yaptığı hamlenin doğru olmadığını, ilçedeki sinerjiyi bozduğunu ifade etti. Kılıçdaroğlu'nun ise Kınık ekibine gereken incelemeyi yapma sözü verdiği öğrenildi. 
Kınık'ta parti örgütü tarafından adeta "ithal aday” muamelesi yapılan Av. Köybaşı da başvuru hakkının elinden alınamayacağını söyledi. Düşüncelerini Egedesonsöz'e anlatan Köybaşı, "Benim öz Kınıklı olduğum yedi ceddimden bellidir. Kimse bunu tartışamaz. İşim, görevim Aliağa'da olabilir ama benim ailem, evim Kınık'ta… Kınık'ın Poyracık Mahallesi'nde yerleşmiş bir aileyiz. Bağlantımı asla koparmadım. Biz partiliyiz, adamcı değiliz. Kimse benim başvuru hakkımı elimden alamaz. İzmir'in her ilçesinde en az 13-14'er kişi başvuru yaparken partinin Kınık'ta böyle bir karar alması zaten doğru değildir. Parti tüzüğünde böyle bir şey yoktur. Bu yapılan disiplin suçudur.” dedi. 
İlçe Başkanı İsmail Yılmaz'a da tepki gösteren Köybaşı, kararın gözden geçirilmesini istedi. Köybaşı, "İlçe başkanının görevi partiyi seçime götürmek ve en iyi şekilde hazırlanmaktır. Böyle bir mantıkla iş yapamaz. Herkese eşit davranması gereken başkan bir kişi üzerinde uzlaşı sağlamış, adamcılık yapmıştır. Biz partiliyiz ve particiliğe karşıyız. Her aday adayı başvuru yapabilir. Bunun önünü kesmek bir parti yöneticisine yakışmaz. Ben kişisel hesaplar içersinde değilim. Koltuk derdim yok. İşyerinde koltuğum var. Yanımda insanlar çalışıyor. Makam düşkünü de değilim. Partim kimi aday gösterirse ona saygı duyarım ve yanında çalışırım. Bu benim partili olmamın gereğidir. Partim 'adayımız Ahmet Özkan' derse onun yanında da dururum. Şahsi hesaplar içinde değilim. Ve alınan bu tavra karşıyım” diye konuştu. 

Adayımız yüksek tahsilli olmalıdır
Kendisine İYİ Parti'den de teklif gelmesine rağmen ailesi ve yaşamının CHP'li olduğunu anlatan Köybaşı, Kınık'a hizmet etmek istediğini, bunun engellenmeye çalışıldığını iddia etti. Köybaşı, "Herkesin bildiği gibi Kınık'ta 2014 yerel seçimlerinden bu yana AKP'li bir belediye başkanı var. Mesleği de doktor. Şimdiye kadar bu görevini de kullanarak başkanlık yaptı. Tahsilli bir kişinin karşısında yarışacak kişi de tahsilli olmalıdır. Ben üniversite mezunu, işi gücü olan birisiyim. Ayrıca aday olarak ismi lanse edilen Ahmet Özkan'ın meyhane işlettiğini biliyorum. Burada kimsenin işi üzerinden bir tartışmaya da girmek istemem. Herkesin işine, mesleğine saygımız var. Ama benim vurgulamak istediğim kişi rakibin seviyesi ve durumudur. Ama ne yazık ki bu arkadaşların yaptıkları çok acı bir durumdur” ifadeleri ile konuştu.
Haber kaynağı: www.egedesonsöz.com

KINIK CHP KARIŞIK
Haber kaynağından öğrendiğimiz Kınık CHP'deki bu kargaşayı yerinde görmek için yaptığımız Kınık ziyaretimizde konuştuğumuz partililerden edindiğimiz durumun özeti ise şöyledir:
"Yaşanan bu olaylar karşısında Kınıklı CHP'liler adaylık açıklamasını ilçeden değil de ilden yapan Av. Sertuğ Köybaşı'nın CHP İzmir İl Başkanı Deniz Yücel'in arkadaşı olduğunu belirterek 'kendisini Kınıklılar tanımaz, Kınıklıların çoğunluğu da ailesini tanımaz' deyip; kendisi Aliağa'da oradan aday adayı olsaydı diyorlar.  O bizim için 'İTHAL ADAYDIR' diyerek, Kınıklı adaylar için sarf ettiği sözlerden dolayı eleştiriyorlar. Eğer CHP Kınık'ta hatır gönül ataması yapılırsa, başka partilerden yarışa girecek aday adayları olduğunu konuşan partililer 'Madem burada iki aday adayı olacaktı o zaman neden burada uzlaşı adayı belirledik. Hakları yenen 4 adayımızın da aday adaylıkları listeye girmeli' diyorlar. 'Pişmiş aşa su katıldı' diyen Kınıklılar bu yaşanan siyasi oyunlara kızgın olduklarını dile getiriyorlar”

Bu sitede bulunan tüm yazılı ve görsel içerikler ile bu içeriklerin görsel ve sistematik tasarım hakları aksi belirtilmediği sürece Poyraz Gazetesi’ne aittir. Poyraz Gazetesi’nin yazılı izni alınmadan hiçbir yazılı, görsel, işitsel içerik kopyalanamaz, değiştirilemez, yeniden yayınlanamaz veya satılamaz. Aksine davranışların, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’na ve 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu’na göre hukuki ve cezai yaptırımları mevcuttur. Sitedeki tüm içeriklerin telif hakları korunmaktadır.
DİĞER HABERLER