SİTE SAĞ REKLAM ALANI

8.BAYINDIR BALCILAR KİRAZ ŞENLİĞİ GERÇEKLEŞTİ

Bayındır'ın Balcılar Mahallesi'nde Entegre Kontrollü Ürün Yönetimi Projesi ve Kiraz Şenliği bu sene 8. kez kutlandı.

04 Haziran 2018 11:11 kultur-sanat 386
8.BAYINDIR BALCILAR KİRAZ ŞENLİĞİ GERÇEKLEŞTİ
Şenliğe Bayındır Kaymakamı Mehmet Ali Öztürk, Bayındır Belediye Başkanı Dr. Ufuk Sesli, Belediye meclis üyeleri, siyasi parti temsilcileri, üreticiler ve vatandaşlar katıldı. CHP İzmir 2. Bölge Milletvekili Adayı Bedri Serter de şenliğe katılanlar arasındaydı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan şenlik; Bayındır Balcılar Mahalle Muhtarı Mustafa Güme, Bayındır Belediye Başkanı Dr. Ufuk Sesli ve Bayındır Kaymakamı Mehmet Ali Öztürk'ün konuşmaları ile devam etti. Bayındır Belediye Başkanı Dr. Ufuk Sesli konuşmasında şenliğin hazırlanmasında emeği geçen herkese teşekkür ederek “Bayındır üretimin ve emeğin kenti. İklimi ve coğrafyası itibariyle yılın tamamında çiftçilerimiz yoğun biçimde çalışıyor. Ne mutlu bize ki, kiraz, kestane, zeytin, çiçek ve birçok ürünün en üst kalitede yetiştiği bir coğrafyada yaşıyoruz.

Ama maalesef ülkemizin siyasi iklimi üreticimizin yüzünü güldürmüyor. Köylümüzün, çiftçimizin, hayvancımızın çektiği sıkıntıları, yaşadığı zorlukları çok iyi biliyoruz. Tarım alanındaki yanlış politikaların ülkemizi sürüklediği çıkmazı bizzat yaşayarak görüyoruz. Türkiye'de çiftçinin beli büküldü, tarımsal üretim yok oldu, hayvancılık çöktü. Türkiye tarımsal olarak kendi kendine yetebilen bir ülke iken nasıl bu duruma geldi bunu çok iyi düşünmemiz gerekiyor. Ülkemiz hiçbir zaman tarımda bu noktaya düşmemişti.

Bu çevrede, özellikle dağlık alanlarda bulunan mahallelerimizde yüzlerce aile kiraz üretiminden geçimini sağlıyor ve kirazımız dünyaya ihraç ediliyor. Çok güzel şeyler oluyor ama amacımız çiçekçilikte ve süt üretiminde olduğu gibi kiraz üretiminde de ilçemizin adını daha yukarılara taşımak. Buna inanıyoruz ve hep beraber olursak, birlikte çalışırsak olacağını biliyoruz. Kiraz Festivalimiz adımızı duyurmak için bir araç; başarılı da olduk ama daha çok çalışmamız lazım. Kiraz üretimimizi de bir kooperatif çatısı altında toplayabilirsek çok daha başarılı olacağımıza inanıyorum.

Açıkça söyleyeyim, başka şansımız da yok… Ülkemizin geleceği tarımda, üretimdedir. Ülkemizi tekrar bir tarım ülkesi haline getirmek istiyorsak, kendi ilçemizden başlayarak daha çok çalışacağız, daha çok üreteceğiz ve birlik beraberliğimizi hiç bozmayacağız. Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk “Köylü Milletin Efendisidir” demişti, biz köylümüzü tekrar milletin efendisi yapacağız” dedi.

Şenlik Bayındır Belediyesi Halk Oyunları Ekibi ve Gaziemir Belediyesi Halk Oyunları Ekibi'nin gösterileri ile devam etti.

Şenlik kapsamında düzenlenen En İyi Kiraz Yarışması'nda  yetiştirdikleri kirazlar ile üçüncü Halil Pamucak, ikinci Arif Akkavak ve birinci Ali Karabacak oldu.

Birinciye ödülünü Bayındır Kaymakamı Mehmet Ali Öztürk, ikinciye Belediye Başkanı Dr. Ufuk Sesli üçüncüye ise Balcılar Muhtarı Mustafa Güme verdi.

Şenlik, İzmir Büyükşehir Belediyesi Genç Sahne Grubu'nun verdiği konser ile son buldu.
Bu sitede bulunan tüm yazılı ve görsel içerikler ile bu içeriklerin görsel ve sistematik tasarım hakları aksi belirtilmediği sürece Poyraz Gazetesi’ne aittir. Poyraz Gazetesi’nin yazılı izni alınmadan hiçbir yazılı, görsel, işitsel içerik kopyalanamaz, değiştirilemez, yeniden yayınlanamaz veya satılamaz. Aksine davranışların, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’na ve 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu’na göre hukuki ve cezai yaptırımları mevcuttur. Sitedeki tüm içeriklerin telif hakları korunmaktadır.
DİĞER HABERLER