SİTE SAĞ REKLAM ALANI

ENGELİLER HAFTASI ALİAĞA'DA COŞKUYLA KUTLANDI

Engelliler Haftası, Aliağa Engelliler ve Rehabilitasyon Derneği'nin düzenlediği programla kutlandı.

10 Mayıs 2019 16:26 kultur-sanat 355
ENGELİLER HAFTASI ALİAĞA'DA COŞKUYLA KUTLANDI
Engelliler Haftası nedeniyle Aliağa'da bir dizi etkinlik düzenleyen Aliağa Engelliler ve Rehabilitasyon Derneği önce Cumhuriyet Meydanı'nda bulunan Atatürk Anıtı'na çelenk bıraktı. 
Engelsiz Kafe'de devam eden programda konuşan Aliağa Engelliler ve Rehabilitasyon Derneği Başkanı Aytaç Bayar "Bildiğiniz gibi 10-16 Mayıs tarihleri arası engellilerin sorunlarına ve çözüm noktalarına dikkat çekmek amaçlı farkındalılık yaratmak için ülkemizde ve ilçemizde değişik etkinlik ve programlar düzenlenmektedir. Ülkemizde olduğu gibi ilçemizde de engelli bireylerin mimari, ulaşım ve istihdam sorunu bulunmaktadır her birey gibi biz engelli bireylerinde bir iş sahibi olup hayatımızı idame etmek en temel haklarımızdan biridir. Bu konuda ülkemizdeki birçok il ya da ilçeden sanayi kenti olmamız nedeni ile daha şanslı olduğumuzu belirtmek isterim. İlçe belediyemizin engelli bireyler için mimari sorunların çözümü yolunda ki istikrarlı gidişatını takdir ediyoruz. İlçemizdeki en büyük sorunlarımızdan biri olan ulaşım sorunu toplu taşıma araçlarının engelli kullanımına uygun olmamasıdır. 5378 sayılı kanuna göre 2018 yılı itibari ile toplu taşıma araçlarının engelli erişimine uygun hale getirilmesi yasal bir zorunluluktur. Bu konuda sorumluluk alanı gereği büyükşehir belediyemizin çalışmalar yaparak en büyük sorunlarımızdan birini çözmesini bekliyoruz. Engelli olmak kusur değildir asıl engel zihinde ve kalptedir sevgi, saygı, umut ve azimle bütün engeller aşılabilir gerçek engel bu değerleri kaybedenlerdedir. Ülkemde her birey bir engelli adayı olmaması için gerekli önlem ve tedbirlerin alınması dileği ile bu mübarek ramazan ayınızı kutlar sağlıklı mutlu günler dilerim.” dedi. 
Başkan Bayar'ın ardından Engelsiz Mehteran Takımı'nın gösterileri, Aliağa Cumhuriyet İlkokulu ve Atatürk Ortaokulu öğrencilerinin dans gösterileri ve Aliağa Engeliler Derneği Halk Oyunları ekibinin folklor gösterileri sahnelendi. Programa Aliağa Kaymakamı Erhan Günay, Garnizon Komutanı Albay Faruk Altun, Aliağa İlçe Milli Eğitim Müdürü Erdal Bayhan, Aliağa Devlet Hastanesi Başhekimi Dr. Ali Fuat Yalvaç, siyasi parti temsilcileri ve vatandaşlar katılım gösterdi. 
Aliağa Engelliler Derneği Halk Oyunları eğitmeni Betül Çakmak Gazete Poyraz'a verdiği röportajda "geçtiğimiz yıldan bu yana çocuklarımızla birlikte hazırlanıyoruz. Bu yıl bir buçuk ay çalışarak bu gün izlediğiniz gösteriyi hazırladık. Aliağa Tüpraş Halk Eğitim Merkezinden görevli olarak çalışıyorum. Beden hareketlerinde zorlandıkları oluyor ancak ritim konusunda her öğrencim oldukça yetenekli. Çok hoşlarına gidiyor sahneye çıkmak, alkış almak. Hepsinin müziğe yatkınlığı var. Bu anlamda engelli bireylerin müzik ve dans kurslarına gitmeleri, gösterilere hazırlanmaları gelişimleri için çok faydalı. Aliağa Engelliler Derneği'nde gerçekleştirdiğimiz çalışmalarımıza devam edeceğiz” dedi.  

Bu sitede bulunan tüm yazılı ve görsel içerikler ile bu içeriklerin görsel ve sistematik tasarım hakları aksi belirtilmediği sürece Poyraz Gazetesi’ne aittir. Poyraz Gazetesi’nin yazılı izni alınmadan hiçbir yazılı, görsel, işitsel içerik kopyalanamaz, değiştirilemez, yeniden yayınlanamaz veya satılamaz. Aksine davranışların, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’na ve 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu’na göre hukuki ve cezai yaptırımları mevcuttur. Sitedeki tüm içeriklerin telif hakları korunmaktadır.
DİĞER HABERLER