SİTE SAĞ REKLAM ALANI

EÜ EDEBİYAT FAKÜLTESİ TARİHE IŞIK TUTUYOR

EÜ Edebiyat Fakültesi "Eski Eser Koleksiyonu” ile tarihe ışık tutuyor.

24 Ekim 2018 11:21 kultur-sanat 465
EÜ EDEBİYAT FAKÜLTESİ TARİHE IŞIK TUTUYOR
Ege Üniversitesi Edebiyat Fakültesi bünyesinde yer alan "Eski Eser Koleksiyonu” milattan önce 3 bin yıldan milattan sonra 20'inci yüzyıla kadar yayılan döneme ait eserleri ile tarihe ışık tutuyor. Koleksiyonda Mısır hiyeroglifleri ve küçük taş parçalarına yazılmış çivi yazıları ziyaretçilerin dikkatini çekiyor.

Ege Üniversitesi Edebiyat Fakültesi bünyesinde 1995 yılında faaliyete geçirilen ve içerisinde nadir ve dikkat çeken eserleri bulunduran "Ege Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Eski Eser Koleksiyonu” Fakülte Dekan Yardımcısı Arife Karadağ'ın katılımı ve Uzm. Mehmet Önder'in anlatımı ile öğrencilere tanıtıldı.

Koleksiyonda şuan için 794 adet sikke ile 713 adet arkeolojik ve etnografik karakterli eser bulunduğunu söyleyen Uzm. Önder, "Bu eserler, yaklaşık M.Ö. 3 bin yıldan M.S. 20'nci yüzyıla kadar olan bir döneme yayılmaktadır. Bu eserlerden Mısır hiyeroglif yazıtı içeren bir sunak kaidesi, silindir mührü, çivi yazılı kil tabletleri, Grekçe ve Osmanlıca yazıtlı mezar stelleri, çanak-çömlek ev aletleri, mimari süsleme, figüran, amforalar, tüfekler, tabancalar ve ayrıca Grek, Roma Bizans sikkeleri ile Selçuklu, Beylikler, Osmanlı ve Avrupa sikke örnekleri sergilenmektedir” dedi.

Sergi Salonunun 1996 yılında düzenlendiğini ve eserlerin bu yılda sergilenmeye başladığını ifade eden Uzm. Mehmet Önder, "Sergi Salonu, Edebiyat Fakültesi Dekanlığı koridorunda bulunmaktadır. Sergi Salonun hazırlanmasına, Ege Üniversitesi'nin eski rektörlerinden Prof. Dr. Refet Saygılı, Prof. Dr. Mükerrem Usman Anabolu, Manisa Eski Milletvekili ve Koleksiyoner Hayri Büke, Eski İzmir İngiliz Konsolosu A.William Buttigieng, Eski Urla Belediye Başkanı Bülent Baratlı, Eski Karşıyaka Belediye Başkanı A. Kemal Baysak, Haluk Akbaşoğlu, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği, Çimentaş ve fakültemiz dışında da bulunan kişiler ve kuruluşlar katkıda bulunmuştur” dedi.
Bu sitede bulunan tüm yazılı ve görsel içerikler ile bu içeriklerin görsel ve sistematik tasarım hakları aksi belirtilmediği sürece Poyraz Gazetesi’ne aittir. Poyraz Gazetesi’nin yazılı izni alınmadan hiçbir yazılı, görsel, işitsel içerik kopyalanamaz, değiştirilemez, yeniden yayınlanamaz veya satılamaz. Aksine davranışların, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’na ve 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu’na göre hukuki ve cezai yaptırımları mevcuttur. Sitedeki tüm içeriklerin telif hakları korunmaktadır.
DİĞER HABERLER