SİTE SAĞ REKLAM ALANI

EÜ'de Dans Çalışma Alanları Öğrenci Çalıştayı

Bayraktar, "Kına geceleri artık bir balo gibi kutlanıyor”

16 Ocak 2020 16:22 kultur-sanat 60
EÜ'de Dans Çalışma Alanları Öğrenci Çalıştayı
Ege Üniversitesi(EÜ) Devlet Türk Musikisi Konservatuarı tarafından düzenlenen "Dansta Çalışma Alanları Öğrenci Çalıştayı”, gerçekleştirilen iki sunum ile devam etti. EÜ Devlet Türk Musikisi Konservatuarı Etkinlik Salonu'nda düzenlenen çalıştay oturumuna; Düzenleme Kurulu üyeleri Prof. Dr. M. Öcal Özbilgin ve Doç. Dr. Füsun Aşkar'ın yanı sıra akademisyenler ve öğrenciler katıldı. Çalıştayda, Türk Halk Oyunları Bölümü lisans öğrencileri Alperen Bayraktar ve Jiyan Yıldırım sunum yaptı.

"Kına Organizasyonunda Geleneksel Dansın Güncel Durumu” konulu sunumu gerçekleştiren Alperen Bayraktar, kına organizasyonlarının geleneklere olan etkisini araştırdığını ifade etti. Eşsiz bir kına organizasyonunun genç kadınların ortak hayali olduğuna değinen Bayraktar, "Kına gecesinde giyilecek olan kına kıyafetleri, en az gelinlik kadar önemlidir. Kına geceleri önceki yıllarda, gelin tarafı arkadaşları ile birlikte kendi evlerinde kutlanan özel bir geceyken, günümüz şartlarında salonlarda bir balo havası gibi bir şenlik halinde kutlanmaya başlanmıştır. Organizasyon şirketlerinin verdiği farklı konsept organizasyonları vardır. Unutulmaz bir gece olması için ince ayrıntıların bile düşünülmesi gerekir” dedi.

"Köçeklik, popüler kültürde reyting demektir”

Jiyan Yıldırım ise "Popüler Kültür ve Köçekler” konusundaki sunumunu yaparken, Köçek geleneğinin popüler kültür içerisinde nasıl bir hal aldığını tespit etmeye çalıştığını anlattı. Parlak ziller çalıp kadın kılığına giren erkeklerin, müzik eşliğinde eğlendirmek amacıyla yaptıkları dansa Köçek kültürü adı verildiğini söyleyen Yıldırım, Köçekliğin Osmanlı İmparatorluğu'nun 16 ve 17'inci yüzyılları arasında en parlak dönemlerini yaşadığını dile getirdi. Yıldırım, şöyle devam etti: "Köçekler bu dönemde saray eğlenceleri, bayramlar, padişah düğünleri ve kıraathane eğlencelerinin vazgeçilmezi olmuştur. Bu gelenek bir dönem Osmanlı Devleti'nde yasaklanmış ancak Anadolu'nun çeşitli yerlerinde devam etmiştir. Köçeklik, günümüzde gelenek olarak sürdürülmesinden çok popüler kültürün etkisi ile çeşitli televizyon kanallarında reyting artırmak için

yayınlanan programlara dönüşmüştür. Bu programların bazılarında hala devam etmektedir.”
Bu sitede bulunan tüm yazılı ve görsel içerikler ile bu içeriklerin görsel ve sistematik tasarım hakları aksi belirtilmediği sürece Poyraz Gazetesi’ne aittir. Poyraz Gazetesi’nin yazılı izni alınmadan hiçbir yazılı, görsel, işitsel içerik kopyalanamaz, değiştirilemez, yeniden yayınlanamaz veya satılamaz. Aksine davranışların, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’na ve 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu’na göre hukuki ve cezai yaptırımları mevcuttur. Sitedeki tüm içeriklerin telif hakları korunmaktadır.
DİĞER HABERLER