SİTE SOL REKLAM ALANI
SİTE SAĞ REKLAM ALANI

Eyvah! Çocuğum Okula Başladı

Peki aileler çocukların hayatını nasıl kolaylaştırabilir?

21 Eylül 2016 13:59 kultur-sanat 1073
Eyvah! Çocuğum Okula Başladı
PSK Danışmanlık kurucusu klinik psikolog Büşra Angıner, okulların başlamasıyla uyum sorunu yaşayabilecek öğrencilere anne babaların tutarlı yaklaşımlarının ve koşulsuz sevgilerinin hayati önem taşıdığını söyledi.
İlk ders zilinin çalmasıyla, okullarda ve ailelerde tatlı bir telaş başladı. Bazı çocuklar çok kolay adapte olurken, bazı çocuklar için güvenli aile ortamından ayrılmak büyük sorun yaratıyor. Okul hayatına ilk kez başlayan ya da nakil olmak zorunda kalan öğrenciler için bu süreç kritik önem taşıyor. Peki aileler çocukların hayatını nasıl kolaylaştırabilir?
PSK Danışmanlık Klinik Psikolog Büşra Angıner,  çocuğun okula başlama sürecinde anne babalara düşen görevlerin çok önemli olduğuna dikkat çekti. Angıner, okula başlama sürecinin gerçek hayata büyük bir adım atmak olarak değerlendirildiğini hatırlatarak, çocuğun rakibin olmadığı, sürekli ilginin üzerinde olduğu ev ortamından sonra, kalabalık bir grubun içerisinde sürekli sosyallik gerektiren bir ortama girmesinin ve bu duruma alışmasının zaman alacağını söyledi. Duygusal olarak gelgitlerin fazlalaştığı bir dönem yaşanabieceğini belirten Angıner, anne babaların sakin ve sıradan bir gün yaşıyormuş gibi davranmalarının çocuğu rahatlatabileceğini ifade etti. Angıner, çocuklar için en önemli unsurun güven olduğuna dikkat çekerek, anne babaların ilk okul günlerinde ‘’Buradayım.’’ , ‘’Çıkışta seni bekliyor olacağım.’’ , ‘’Kapıdan seni alacağım.’’ gibi güven veren cümlelerle çocuğu rahatlatabileceklerini vurguladı. Angıner, ilk günlerde çocuk ihtiyaç duyuyorsa ebeveynlerin çocukları yalnız bırakmamasının gerektiğini altını çizerek,” Okulla ilgili soruları veya merak ettiği durumlar varsa bunlar geçiştirilmeden açıklanmalı, başka bir arkadaşı ile kıyaslamadan örneklendirilmelidir.” dedi.
Tutarlı Tutum
Klinik Psikolog Angıner, çocuğun okula gitmek istememesi gibi bir durum ile karşılaşıldığında da, ailenin tüm bireylerinin tutarlı bir tutum sergilemesi gerektiğini hatırlattı. Tutarsız yaklaşımlarım çocuktaki uyum problemlerini artıracağını belirten Angıner, çocukta oluşacak kaygı ve stresin veli ve öğretmen desteğiyle kısa sürede çözümlenebilir bir durum olduğunu söyledi.
Angıner şöyle devam etti; “İlköğretim düzeyinde eğitim gören çocuklar üzerinde yapılan araştırmaları incelediğimizde, okul öncesi dönemde çocuğuna koşulsuz sevgi veren ve onu destekleyen ailelerin çocuklarının, yaşamlarının ileriki dönemlerinde daha başarılı oldukları gözlemlenmiştir. Çocukların yeni bir hayata adım attıkları bu süreçte de övgü ve pekiştirmelere ihtiyaçları olacaktır. Tüm bunlara rağmen çocuğun olumsuz tavırlarında herhangi bir düzelme olmuyorsa, destek alınması hem sizleri hem de çocukları rahatlatacaktır.”      
Bu sitede bulunan tüm yazılı ve görsel içerikler ile bu içeriklerin görsel ve sistematik tasarım hakları aksi belirtilmediği sürece Poyraz Gazetesi’ne aittir. Poyraz Gazetesi’nin yazılı izni alınmadan hiçbir yazılı, görsel, işitsel içerik kopyalanamaz, değiştirilemez, yeniden yayınlanamaz veya satılamaz. Aksine davranışların, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’na ve 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu’na göre hukuki ve cezai yaptırımları mevcuttur. Sitedeki tüm içeriklerin telif hakları korunmaktadır.
DİĞER HABERLER