SİTE SAĞ REKLAM ALANI

GELİŞİM KOLEJİ'NDEN SOSYAL BİLGİLER ŞENLİĞİ

Bölgesel yerel gazete haberleri, köşe yazıları, son dakika haberleri, Türkiye ve Ege gündemi, İzmir, İzmir bölgesinin en köklü internet gazetesi Poyraz Gazetesi.

09 Mayıs 2019 18:17 kultur-sanat 498
GELİŞİM KOLEJİ'NDEN SOSYAL BİLGİLER ŞENLİĞİ
İzmir Özel Gelişim Koleji Sosyal Bilgiler Bölümü, Aliağa Yörükler Derneği ve Maaile Sanat Derneği işbirliği ile öğrencilerin Türk milli kültürünü görsel ve uygulamalı öğrenmeleri için Sosyal Bilgiler Şenliği düzenledi.

Sosyal Bilgiler Bölüm Başkanı Belgin Dirin "Geçmiş yıllarda da düzenlediğimiz şenliğimizi bu sene biraz daha genişletip renklendirme kararı aldık. Aliağa Yörükler Derneği ile irtibata geçtik ve dernek başkanı Erhan Bey başta olmak üzere bize çok yardımcı oldular. Öncelikle yörüklere has kıl çadırı getirip kurdular. Türk milli kültürüne özgü demir dövme sanatını çocuklarımıza gösterebilmek için, 300 yıllık, Osmanlı döneminden kalan tarihi bir körük getirdiler. Buğday öğütme taşı getirerek çocuklarımıza buğdayın nasıl un haline getirildiğini, yayık ayranın geçmişte nasıl yapıldığını çocuklarımıza gösterme fırsatı bulduk. Bunların dışında Maaile Sanat Derneği ile anlaştık. Sıcak cam işleme sanatını çocuklara doğrudan uygulatarak öğrettik. Bunun dışında yine eski bir Türk sanatı olan tahta oymacılığı sanatına çocuklarımız çok ilgi gösterdi. Taş boyama sanatında bütün çocuklarımız tek tek boyadıkları taşları da kendilerine hatıra olarak alıp saklama imkanı buldu. Etkinliğimiz süresince ebru sanatımızı da tanıttık. Çocuklarımız yine uygulamalı olarak öğrenip yaptıkları ebruları da günün anısı olarak kendilerine aldılar. Mozaik sanatçımız, çocuklarımıza mozaik taşlarıyla hem günümüzden hem de geçmişten desenler sundu.” diyerek etkinlik kapsamında yer alan faaliyetleri sıraladı.

Sosyal bilgiler öğretmeni Uğur Yayla ise şenlik kapsamında velilerden de çok büyük ilgi ve destek gördüklerini ifade ederek "Etkinliğimizin ilk gününde 8. Sınıf öğrenci velilerimizden biri şenliğimize dahil olarak çocuklara kil sanatını göstererek çocukların ürettiği eserleri fırınlayıp tekrar çocuklara hediye etmek üzere götürdü. İki gün boyunca çocuklarımıza Osmanlı Macunu ikram ediyoruz. Yine şenliğimiz kapsamında, Milli Mücadele'nin 100'üncü yılı dolayısıyla Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları ansına lokma döktürdük. Çocuklarımıza iki gün boyunca milli kültürümüzü doya doya yaşattığımızı düşünüyoruz. Bundan sonra da şenliğimizi geleneksel olarak, her sene üzere biraz daha koyarak çocuklarımızla buluşturmak ve onların kültürümüzle iç içe olmaların sağlama amacındayız. Etkinliğimize katkı koyan Aliağa Yörükler Derneği'ne, Maaile Sanat Derneği'ne, velilerimize ve görse sanatlar bölümü öğretmenlerimize, bölüm öğretmenlerimiz Özge Durak ile Hüseyin Kökpınar'a, okul yönetimi ve idaresine, ortaokul müdürümüz Arif Tutsak, ilkokul müdürümüz Zeynep Edirnecik ve kurucumuz sayın Serdar Öner'e sonsuz teşekkürlerimizi sunarız” şeklinde konuştu.

Anaokulundan liseye kadar bütün öğrencilerin şenliğe sevindirici şekilde yoğun ilgi gösterdiğini söyleyen Gelişim Koleji Halkla İlişkiler Müdürü Müjde Ercan, Gelişim Koleji olarak 25 dönümlük bir arazi üzerine kurulan kampüste çok kalabalık olmayı ve ticari olmayı değil, eğitime ve insana yatırım yapmayı tercih ettiklerini belirtti. Ercan, yatırım olarak yeni bir yüzme havuzu ile son sistem laboratuvarların yer aldığı bir kat inşa etmeye başladıklarını söyleyerek "Biz öğrencilerimizin taleplerine göre öncelikle Türkiye'deki üniversitelere, arzu eden ve hedef koyan öğrencilerimiz için de yurt dışındaki, bağlantısını kurduğumuz devlet üniversitelerine burslu olarak girme imkanı sağlıyoruz. Burada öğrencilerimiz için bilgileri kalıcı hale getirecek ve bunu da yaşama döndürebilecekleri bir eğitim öğretim programı uyguluyoruz. Başarı da beraberinde geliyor. Bizim için akademik başarının yanı sıra sosyal ve psikolojik başarı da çocuklarımızın ileride ayakta kalabilmesi için çok önemli. Üniversite sınavında tercih yapan öğrencilerimizin tamamının istedikleri bölümlere girebilmiş olması bize göre büyük bir başarıdır. Yaklaşık 120 eğitimciyle, 6 öğrenciye 1 öğretmen ortalamasının yanısıra övündüğümüz ve başarıyı getiren asıl önemli faktörlerden birisi de eğitim kadromuzun devamlılığıdır.” dedi.
Bu sitede bulunan tüm yazılı ve görsel içerikler ile bu içeriklerin görsel ve sistematik tasarım hakları aksi belirtilmediği sürece Poyraz Gazetesi’ne aittir. Poyraz Gazetesi’nin yazılı izni alınmadan hiçbir yazılı, görsel, işitsel içerik kopyalanamaz, değiştirilemez, yeniden yayınlanamaz veya satılamaz. Aksine davranışların, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’na ve 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu’na göre hukuki ve cezai yaptırımları mevcuttur. Sitedeki tüm içeriklerin telif hakları korunmaktadır.
DİĞER HABERLER