SİTE SOL REKLAM ALANI
SİTE SAĞ REKLAM ALANI

SİNOPSİS

AŞKIM NURDAN TÜMBEK TEKEOĞLU

15 Ocak 2018 20:42 kultur-sanat 442
SİNOPSİS
BİYOGRAFİ)

1964'te İstanbul'da doğdu. Avusturya Lisesi'ni bitirdikten sonra Boğaziçi Üniversitesi Sosyoloji Bölümü'nden mezun oldu ve Marmara Üniversitesi'nde Pazarlama Bölümü'nde doktora yaptı. 27 sene özel sektörde çalıştıktan sonra sinemaya geçti. 2010'da TRT ödüllü İFAKAT belgeseli ve 2013'de Moskova Film Festivali'ne seçilen ve Kanada Film Festivali'nden en iyi yabancı film ödülü alan ÖYLE SEVDİM Kİ SENİ filminin yapımcılığını yürüttü.

2016'da bir AB Sürdürülebilirlik Ödülü olan SUSY'i alan SIRA DIŞI İNSANLAR, aynı yıl Windows to Europe Film Festivali ortak yapım ödülü alan RUDOLF NUREYEV:DÜŞLERİNİN ADASI adlı belgesellerinin yapımcılığını yürüttü. 2016'da İkiz Yıldızlar isimli kısa filmin yapımcılığını üstlendi. 3.kuşak mübadil torunu olarak 2017'de ilk defa İKİ YAKA YARIM AŞK isimli kısa filmin yönetmenliğini üstlendi. Halen İstanbul Ticaret Üniversitesi'nde Öğretim Üyesi olarak görev yapmakta. EFA , EWA üyesi.

SİNOPSİS

Ali (16), 1924 mübadelesinde anneannesi (Hatice 60) ve teyzesiyle (Zeynep 35) ile birlikte Yunanistan'ın Kareferye kasabasından Türkiye'nin İzmir Karaburun ilçesinin Ambarseki köyüne gelir.Ali, anneannesi ve teyzesi, zorlu bir gemi yolculuğunun ardından kendilerine gösterilen köye yerleşirler. Yunanistan'da varlık içinde olan aile, Ambarseki'de tam bir hayal kırıklığı yaşar. Buna rağmen Ali, köyü sevmeye başlar. Çünkü Ali Nergis'ten ( 15) hoşlanır. Ancak, köy halkı, Yunanistan'dan gelen bu aileye ön yargılıdır. Bunların başını Himmet ağa (60) çekmektedir. Ali'nin hoşlandığı kız Nergis'i Himmet ağanın oğlu Zübeyir (18) sevmektedir. Ali ve Zübeyir'in kavgaları Nergis üzerinden olurken, bu kavga temelde yerli-mübadil ekseninde yaşandı. Mübadil ailenin hem yerleştikleri evi beğenmemesi hem de Himmet ağa ve oğlu tarafından rahatsız edilmesi köyden kaçışlarını tetikledi. Ali, bu durumdan son derece rahatsız olur. Köyden ayrılmayı istemez, ancak anneanne ve teyzesinin baskısına daha fazla dayanamaz ve İstanbul'a göç ederler. İstanbul'dan Nergis'e mektuplar yazan ancak karşılığını alamayan Ali, bir mücevheratçının yanında çalışmaya başlar.

Uzun yıllar geçer. Bir gün, kolyesini tamir için Ali'nin mücevherat dükkanına gelen bir kadın (Nergis) gelir. Ali, kolyeyi hatırlar, şaşkınlıkla birbirlerine bakarlar ve birbirlerini tanırlar. İkisi de hem sevinçli hem heyecanlıdır. Bir kafede otururlar, hasret giderirler. Ali'nin eşi olmüştür, Nergis de eşinden şiddet görmektedir. İkisi için yeni umutlar filizlenmeye başladığında, Ali'nin kalbi bu heyecana dayanamaz.
Bu sitede bulunan tüm yazılı ve görsel içerikler ile bu içeriklerin görsel ve sistematik tasarım hakları aksi belirtilmediği sürece Poyraz Gazetesi’ne aittir. Poyraz Gazetesi’nin yazılı izni alınmadan hiçbir yazılı, görsel, işitsel içerik kopyalanamaz, değiştirilemez, yeniden yayınlanamaz veya satılamaz. Aksine davranışların, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’na ve 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu’na göre hukuki ve cezai yaptırımları mevcuttur. Sitedeki tüm içeriklerin telif hakları korunmaktadır.
DİĞER HABERLER