SİTE SAĞ REKLAM ALANI

14 MAYIS ÇİFTÇİLER GÜNÜ

Özgül Çağların yazısıyla...

24 Mayıs 2018 16:35 magazin 529
14 MAYIS ÇİFTÇİLER GÜNÜ
Uluslararası Tarım Üreticileri Federasyonu'nun (IFAP) kuruluş tarihi olan 14 Mayıs 1984 tarihinden beri her yıl ‘'Dünya Çiftçiler Günü'' olarak kutlanıyor.

Dünyada zaferlerin iki vasıtası vardır. Biri kılıç, diğeri sapan. Hakiki zafer kılıçla değil, sapanla yapılandır. Milletleri vatanlarında yerleştirmenin, millete istikrar vermenin aracı sapandır, sapan, kılıç gibi değildir. O kullanıldıkça kuvvetlenir.

Biz bugün #ALÇEP olarak Şakran' da kutlanan Çiftçiler Günü programına Ziraat Odası Başkanı Ferudun DURMAZ ın davetlisi olarak katıldık ve çiftçilerle, üreten, alın teri döken, ülkenin efendileri ile sohbet etme imkanı bulduk. Çiftçiler gününde her birinin ahları yüreğimize işledi.

DİYORLAR Kİ;

> Mazot ve gübre çok pahalı, üretim maliyetimizi satarken karşılayamıyoruz. Genç nüfus tarımı bıraktı. Örneğin Şakran da tarımla uğraşan en genç kişi 54 yaşında…

> Para kazanmak için nadaslama yapmayı bırakın ikileme yapıyoruz yani yılda 2 değişik ürün alıyoruz fakat toprak yorgun düştü.

> Küresel ısınma bizleri çok etkiledi, Nisan yağmurları yok, üründe verim az, kuruma çok…

> Küresel ısınma arttı zararlılar arttı. Eskiden 1 kez ilaçlama yapılırken şimdi 2 hatta 3-4 kere ilaçlama yapıyoruz. Bu durumun oluşmasında kullandığımız tohumların da etkisi var.

> Aliağa genelinde sanayi, fabrikalar, taş ocakları bizi çok etkiliyor. Hava kirliliği, kalıntı, zeytinden tut buğdaya kadar küf, pas hastalığı, halkalı leke hastalığı önde gidiyor. Bu sene buğday ve arpamızı sarı pas hastalığı vurdu.

> Toz kırmızı örümcek sayısını arttırıyor. Tozlaşmayı engelliyor. Verim düşüyor.

> Çevre yolu ve tren yolu ayrı geçti. Ağaçlarımız telef oldu.

Günün anlam ve önemini belirten konuşma yapan Ferudun DURMAZ ‘'Ziraat Odasını 8 yıldan beridir çiftçilerin hakkını arayarak beraber yönetiyoruz.'' dedi.'' Zeytin ölümsüzlüğü temsil eder. Zeytinimize dokunmayın.'' diye de ilave etti. Sulama birliklerinin iptaline karşı olduklarını dile getirdi. Mera kanununun imara açılmasına karşı durduklarını ifade etti.

Günde ayrıca Osman ÖZCAN a 1300 dönüm zeytinlik alanda iyi tarım uygulaması yaptığı için plaket verildi. Aynı zamanda İhsan UĞUR, Mustafa UYAR ve Mehmet AKGÜN de plaketlerini aldılar.

Bu güzel gün için emeği geçen herkese teşekkürü bir borç biliriz…
Bu sitede bulunan tüm yazılı ve görsel içerikler ile bu içeriklerin görsel ve sistematik tasarım hakları aksi belirtilmediği sürece Poyraz Gazetesi’ne aittir. Poyraz Gazetesi’nin yazılı izni alınmadan hiçbir yazılı, görsel, işitsel içerik kopyalanamaz, değiştirilemez, yeniden yayınlanamaz veya satılamaz. Aksine davranışların, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’na ve 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu’na göre hukuki ve cezai yaptırımları mevcuttur. Sitedeki tüm içeriklerin telif hakları korunmaktadır.
DİĞER HABERLER