SİTE SAĞ REKLAM ALANI

ALİAĞA, ULUSLARARASI YÖRÜK TÜRKMEN ŞÖLENİNE EV SAHİPLİĞİ YAPTI

Aliağa Yörükler Derneği tarafından bu yıl ikincisi düzenlenen ‘Uluslararası Aliağa Yörük Türkmen Şöleni' renkli görüntülere sahne oldu.

30 Temmuz 2018 12:26 magazin 677
ALİAĞA, ULUSLARARASI YÖRÜK TÜRKMEN ŞÖLENİNE EV SAHİPLİĞİ YAPTI
HABER MERKEZİ- Aliağa Belediye Başkanı Serkan Acar, Aliağa İlçe Milli Eğitim Müdürü Zehra Tuba Kabakçıoğlu, Türk Komite Birliği Başkanı Öcal Arslankaya, Türk Dünyası Yörük Türkmen Birliği Genel Sekreteri Fahrettin Beşli, Türk Boyları Konfederasyonu Başkanı Durhasan Koca, sivil toplum kuruluşları, siyasi parti temsilcileri, Türkiye'nin çeşitli bölgelerinden Yörük Türkmen Dernekleri ile Türk Dünyasından 13 yurt dışı temsilcisinin katıldığı şölende yörük kültürüne ait birbirinden farklı etkinlikler gerçekleştirildi.
Aliağa Yörük Şöleni, Aliağa Demokrasi Meydanı'ndan Avcı Ramadan Çocuk Oyun ve Rekreasyon Alanı'na yapılan kortej yürüyüşüyle başladı. Katılımcıların Yörük kültürüne özgü kıyafetleriyle, develer ve atlar eşliğinde, Aliağa Engelsiz Mehteran Takımının Marşlarıyla yaptığı yürüyüş çevredeki vatandaşların beğenisini kazandı. 
Avcı Ramadan Çocuk Oyun ve Rekreasyon Alanı'ndaki etkinlikler Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından Aliağa Belediye Başkan Yardımcısı Mehmedali Özkurt'un Kur'an Tilaveti ile başladı. Şehitlerimiz için Fatih Camii imamı Gazali Ateş tarafından edilen duanın ardından Aliağa Engelsiz Mehteran Takımı'nın mini konseri sonrasında açılış konuşmaları gerçekleştirildi.

ERHAN KÜÇÜK: "YÖRÜKLER BU TOPRAKLARI VATAN KILAN BİR GELENEĞİN TEMSİLCİLERİDİR”
Yörüklerin bir obadan bir beylik, bir beylikten bir devlet, bir devletten bir nizam çıkaran bir geleneğin takipçileri olduğunu belirten Aliağa Yörükler Derneği Başkanı Erhan Küçük, "İster Sarıkeçili olsun ister Karakeçili, bütün yörükler bu toprakları vatan kılan bir geleneğin temsilcileridir. Bugün bu yörük obaları kurdukları bu çadırlarda gelen bütün misafirlerine sofralarını açık tutuyorlar. Allah sofralarını bereketlendirsin” dedi.

ACAR: "BU MİLLETİ HİÇBİR GÜÇ VE KUVVET YENEMEZ”
Konuşmasında Mustafa Kemal Atatürk'ün biz sözüne yer veren Aliağa Belediye Başkanı Serkan Acar, şunları söyledi: "Allah'a hamd olsun ki bugün burada Türk dünyasının dört bir köşesinden Yörük kardeşlerimizle bir araya gelmenin coşkusunu ve mutluluğunu yaşıyoruz. Bizi bir araya getiren Aliağa Yörükler Derneği'ne çok teşekkür ediyorum. Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk Yörükleri o kadar güzel anlatmış ki, "Arkadaşlar gidip Toros dağlarına bakınız. Eğer orada bir Yörük çadırı varsa ve o Yörük çadırında duman tütüyorsa sakın ola korkmayın. Biliniz ki bu milleti hiçbir güç ve kuvvet yenemez.”
Konuşmaların ardından şölene katılan dernek temsilcileri Aliağa Belediye Başkanı Serkan Acar'a yörük kültürüne özgü hediyeler takdim etti.

ACAR'A KAFTAN HEDİYE EDİLDİ
Şölenin ikinci bölümde folklor ekipleri sahne aldı. Aliağa Yörükler Derneği Folklor Ekibi, Ayrancılar Yörük ve Zeybek Kültürü Araştırma Geliştirme Derneği Folklor Ekibi, Kırım Tatar Folklor Ekibi, Kınık Yörükleri Folklor Ekibi ve Bergama Kılıç Kalkan Ekibi'nin gösterileri beğeniyle izlendi. Başkan Serkan Acar, katılımcılar tarafından büyük alkış alan Samsun Yörükler Derneği'nin Okçuluk gösterisinde ise yay kullanıp ok attı. Gösterilerin ardından şölene katılan dernek temsilcilerine teşekkür plaketi takdim edildi. Aliağa Belediye Başkanı Serkan Acar, Aliağa tarihini anlatan 'Aliağa Kent Kitaplığı' serisine ait özel kutusunda dörtlü set halinde bulunan kitapları dernek temsilcilerine hediye etti. Afganistan'dan gelen heyet ise Başkan Serkan Acar'a Oğuz Kağan Kaftanı hediye etti. Etkinlikler esnasında katılımcılara keşkek, bulgur pilavı, tavuk ve ayran ikramları da yapıldı.
Gün boyu süren şölenin son bölümünde ise Fatoş Kadıoğlu, Ali Çakar, Şemsigül Jakupova, Ağaband Müzik Grubu ve Azerin sahne aldı. Başkan Serkan Acar, sevilen sanatçı Fatoş Kadıoğlu'nun söylediği 'Türkiyem' adlı şarkıya eşlik etti. Yörük şöleni sevilen sanatçı Azerin'in müzik ziyafeti ile son buldu.
Bu sitede bulunan tüm yazılı ve görsel içerikler ile bu içeriklerin görsel ve sistematik tasarım hakları aksi belirtilmediği sürece Poyraz Gazetesi’ne aittir. Poyraz Gazetesi’nin yazılı izni alınmadan hiçbir yazılı, görsel, işitsel içerik kopyalanamaz, değiştirilemez, yeniden yayınlanamaz veya satılamaz. Aksine davranışların, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’na ve 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu’na göre hukuki ve cezai yaptırımları mevcuttur. Sitedeki tüm içeriklerin telif hakları korunmaktadır.
DİĞER HABERLER