SİTE SOL REKLAM ALANI
SİTE SAĞ REKLAM ALANI

HAREKETSİZ YAŞAM VE YANLIŞ BESLENME ÇOCUKLARDA DİYABETİ TETİKLİYOR

''6-16 Yaş Grubunda Obezite Sıklığı İki Kat Arttı''

02 Haziran 2018 22:38 magazin 213
HAREKETSİZ YAŞAM VE YANLIŞ BESLENME ÇOCUKLARDA DİYABETİ TETİKLİYOR
Çocukların diyabetten korunması gerektiğine dikkat çekmek amacıyla ''Diyabetin farkında olun, farklı olun'' sloganıyla yola çıkan Karşıyaka Yalı Lions Kulübü, sosyal sorumluluk projesi kapsamında belirledikleri okullarda Özel Ege Şehir Hastanesi'nin de desteğiyle bilgilendirme toplantıları düzenliyor.

Özel Ege Şehir Hastanesi ve Karşıyaka Yalı Lions Kulübü'nün Bayraklı Şehit Cesur İlkokulunda ortaklaşa düzenlediği ''Çocuklarda Diyabet'' konulu panelde, Özel Ege Şehir Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Uzm. Dr. Liya Alkılıç, aileleri ve okul yönetimini çocuklarda diyabetin tanısı ve tedavisi hakkında bilgilendirdi.

''6-16 Yaş Grubunda Obezite Sıklığı İki Kat Arttı''

Çocuklarda diyabet hastalığına karşı anne ve babaların dikkatli olması gerektiğini vurgulayan Özel Ege Şehir Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Uzm. Dr. Liya Alkılıç sözlerine şöyle devam etti: ''Diyabet ciddi bir hastalıktır, ancak uygun beslenme tedavisi, medikal tedavi, düzenli egzersiz ve diyabet eğitimi ile sağlıklı, uzun bir yaşam sürebilirsiniz. Çocuğunuz çok su içiyorsa, hiç altına kaçırmayan çocuk gece altına kaçırıyorsa, çok yemek yemesine rağmen zayıflıyorsa, halsizlik, yorgunluk ve okul başarısında düşüş varsa mutlaka bir uzmana başvurulmalıdır. Diyabeti çocuklarda genellikle insülin eksikliğine bağlı olarak Tip 1 diyabet şekliyle görüyoruz. Tip 1 diyabetin gelişimini engellemek şu anki tıbbi bilgilerimizle mümkün değildir. Genetik yatkınlığa müdahale etme şansımız yok. Çevresel faktörler açısından mümkün olduğunda önlem almalıyız. Sadece diyabet açısından değil bütün çocuklar için sağlıklı beslenme, katkılı gıda maddelerini tüketmeme, meyve ve sebzeleri mevsiminde yeme gibi temel kurallara uymak gereklidir. Tip 1 diyabette temel tedavi ömür boyu süren insülin tedavisidir. Tip 2 diyabet ise daha çok obezite, kilo alımı, yanlış beslenme ve hareketsiz yaşam gibi sorunlarla ortaya çıkıyor. Özellikle 6-16 yaş grubunda obezite sıklığı son yıllarda 2-3 kat artmıştır. Tip 2 diyabette ise ilaçlar yada insülin artı ilaç tedavileri kullanılmaktadır. İyi kontrol edilmeyen uzun süreli diyabet başlıca böbrek, göz, sinir sistemi üzerinde olumsuz yan etkiler ve hastalıklar oluşturur. Obezite ile etkili bir savaş ancak çocukluk çağında başlayan önlemler ile mümkündür.''

''Sosyal Sorumluluk Projesi Kapsamında Etkinliklerimiz Devam Edecek''

Karşıyaka Yalı Lions Kulübü Başkanı Hakan Akyıldız panel sonunda Özel Ege Şehir Hastanesi 'ne ve Dr. Liya Alkılıç'a teşekkür ederek " Sosyal sorumluluk projesi doğrultusunda kulüp üyelerimizle birlikte sürekli etkinlikler gerçekleştiriyoruz. Diyabet te günümüzde gittikçe yaygınlaşan bir hastalık. Velileri bilgilendirerek çocuklarda erken tanı imkanı sağlamaya çalıştık. Katkı koyan herkeze teşekkür ediyorum" dedi.
Bu sitede bulunan tüm yazılı ve görsel içerikler ile bu içeriklerin görsel ve sistematik tasarım hakları aksi belirtilmediği sürece Poyraz Gazetesi’ne aittir. Poyraz Gazetesi’nin yazılı izni alınmadan hiçbir yazılı, görsel, işitsel içerik kopyalanamaz, değiştirilemez, yeniden yayınlanamaz veya satılamaz. Aksine davranışların, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’na ve 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu’na göre hukuki ve cezai yaptırımları mevcuttur. Sitedeki tüm içeriklerin telif hakları korunmaktadır.
DİĞER HABERLER