SİTE SOL REKLAM ALANI
SİTE SAĞ REKLAM ALANI

YENİŞAKRAN'DA HERŞEY ŞEN ŞAKRAK DEĞİL

Yenişakran'da her şey şen şakrak değil

09 Haziran 2018 21:35 magazin 2080
YENİŞAKRAN'DA HERŞEY ŞEN ŞAKRAK DEĞİL
Yenişakran Mahalle Muhtarı Metin Yıldız mahallesinde süregelen sorunların çözümünü bekliyor. Kanalizasyon, internet ve elektrik alt yapı hizmetlerinin tüm başvurularına rağmen çözülmediğinin altını çizen Yıldız “Dilekçelerimizi yazdık, imza topladık ancak yetkililer çözüm üretmiyor” dedi.

Aliağa'nın önemli mahallelerinden biri olan Yenişakran Mahallesi'nde kanalizasyon, internet ve elektrik alt yapı hizmetlerinin sağlanmaması mahalle halkının başlıca problemleri arasında yer alıyor. Konuyla ilgili görüştüğümüz Mahalle Muhtarı Metin Yıldız hizmet sağlaması adına yetkili kurumlarla görüşmeler yaptıklarını ancak henüz bir çözüme kavuşamadıklarını aktardı. Mahallenin çevre ve halk sağlığı açısından kanalizasyon ve arıtma sistemine ihtiyacı olduğunu belirten Yıldız “Göreve geldiğim süreden beri en acil sorunlarımızdan biri kanalizasyon ve arıtma tesislerimizin olamaması. Bu konuda İzmir Büyükşehir Belediyesi ile yaptığım görüşmelerin ardından dilekçe yazdım. Dilekçemizin takibini yaparken bir yandan da İBB ile görüşmelerimizi sürdürdüğümüz de aldığımız cevap ‘Proje aşamasında' oldu. İki hafta kadar önce arıtma tesisi için yer talebinde bulunulduğunu öğrendik. İlçe Tarım Müdürlüğü'nden istenen yer için gerekli evrakları da hazırladık. Eğer o yer İBB'ye sağlanırsa arıtma tesisimiz kurulacak. Biz denize sıfır bir mahalleyiz ve çukurlar dolmuş durumunda. Herhangi bir gel-git olayında çukurlarımızın taşmasından yana endişelerimiz var. Halk ve çevre sağlığının korunması için kanalizasyon sistemimizin yenilenmesi gerekiyor.” dedi.

'21. Yüzyılda elektrik sıkıntısı yaşıyoruz'

Yenişakran'ın yazlık nüfusunun artışına da dikkat çeke Mahalle Muhtarı Metin Yıldız, elektrik sıkıntısı çektiklerini, en ufak bir rüzgarda hatlarda yaşanan kopma benzeri arızalardan dolayı kesintilerin yaşandığını söyledi. Yıldız “Gediz Elektriği arıza için aradığımızda ‘Besleme yapıyoruz' diyorlar. Ancak arızanın giderildiği sokakta bir iki güne kalmadan yeniden arıza meydana geliyor. Besleme hat çekmenin yeterli olduğunu düşünmüyorum. Elektrik hatlarının yer altına alınması ve bakımdan geçirilmesi gerekiyor. Burada yaşayan vatandaşların 21. Yüzyılda elektrik kesintilerini bu kadar sık yaşamamaları lazım. Yatırım yapmaları için dilekçe verdik henüz bize geri dönüş yapılmış değil. Burada kışları doğalgaz da olmadığı için elektrik ile ısındığını düşünürsek yatırımın acilen yapılması gerekiyor.” şeklinde konuştu.

‘Türk Telekom'a ulaşamıyoruz'

Bir diğer önemli problemin Türk Telekom'dan alamadıkları internet hizmeti olduğunu bildiren Yıldız “Türk Telekom ile konuyla ilgili muhatap bulmak neredeyse imkansız. Mahallelimizin internet talebi var. CİMER'e kadar şikayetlerimizi ilettik. Çiğli'den bölge müdürü geldi. Hangi sokaklarda hizmet olmadığını sordu. Bölgeyi benden daha iyi bilmelerine rağmen gerekli bilgileri kendisine verdik ve yapacaklarının sözünü aldık. İki sene geçmiş olmasına rağmen halen hizmet sağlamış değiller. Yaşanan durumun bu olmasına rağmen Yenşakran yaşayan 4600 kişiye her gün en az 2-3 defa telefonla internet sistemi kuralım reklamları geliyor. Yenişakran halkı bunu kendileri ile dalga geçildiği şeklinde yorumlayarak sitem ediyor.” dedi.
Bu sitede bulunan tüm yazılı ve görsel içerikler ile bu içeriklerin görsel ve sistematik tasarım hakları aksi belirtilmediği sürece Poyraz Gazetesi’ne aittir. Poyraz Gazetesi’nin yazılı izni alınmadan hiçbir yazılı, görsel, işitsel içerik kopyalanamaz, değiştirilemez, yeniden yayınlanamaz veya satılamaz. Aksine davranışların, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’na ve 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu’na göre hukuki ve cezai yaptırımları mevcuttur. Sitedeki tüm içeriklerin telif hakları korunmaktadır.
DİĞER HABERLER