SİTE SAĞ REKLAM ALANI

Başkan ŞAHİN; Sıra Bizde

Başkan ŞAHİN; “20 yıldır birlikte yürüyoruz

13 Nisan 2018 13:41 menemen 513
Başkan ŞAHİN; Sıra Bizde
Menemen Belediyesi'nin 2009'dan bu yana aralıksız sürdürdüğü ve bu yıl “SıraON'da” sloganıyla 10.'sunu gerçekleştirdiği İnadına Tiyatro Festivali'nin açılış töreninde konuşan Menemen Belediye Başkanı Tahir Şahin, toplumu bilinçlendirmenin bir yolunun da tiyatro yapmak olduğuna dikkat çekerek; “Kadınların sahneye çıkamayacağını biz 19 yıl önce görmüşüz ki; ‘İnadına Tiyatro' demişiz. Tiyatro grubumuz ‘SıraON'da' demiş ancak şimdi asıl sıra bizde. Bu vatanı, bayrağımızı, devletimizi korumak ve kollamak için, kadınlarımızın her yerde olması için sıra bizde” dedi.

Ülkemizin önde gelen tiyatro organizasyonlarından biri haline gelen ve Menemen Belediyesi'nin bu yıl 10-15 Nisan tarihleri arasında 10.'sunu gerçekleştirdiği İnadına Tiyatro Festivali, Menemen Belediyesi önünden başlatılan ve Belediye Bandosu öncülüğünde Cumhuriyet Meydanı'na kadar devam eden kortej yürüyüşü ile başladı.

“İnadına Tiyatro, İnadına Sanat” söyleminin yankılandığı coşkulu kortej yürüyüşüne eşi Nurdan Şahin ile birlikte katılan Menemen Belediye Başkanı Tahir Şahin; ünlü tiyatro ve sinema sanatçıları Asuman Dabak, Rıza Akın, Tarık Ünlüoğlu ve Hakan Meriçliler ile birlikte kortejin önünde halkı selamladı. CHP İlçe Başkanı Hürol Taklak, Belediye Meclis Üyeleri, Sivil Toplum Örgütleri Başkanları, Muhtarlar ve tiyatro severlerin yoğun ilgi gösterdiği kortejde tiyatrocular kostümleriyle yer aldı, Menemen sokaklarında renkli görüntüler yaşandı.

Başkan ŞAHİN; “20 yıldır birlikte yürüyoruz…”

Cumhuriyet Meydanı'nda gerçekleşen festivalin açılış töreni; Menemen Belediye Başkanı Tahir Şahin'in Atatürk Anıtı'na çelenk sunumu ve ardından saygı duruşunda bulunularak İstiklal Marşımız okunmasıyla başladı.

19 yıl önce “İnadına Tiyatro” sloganıyla kurulan MEBET'in 10. İnadına Tiyaro Festivaline katılan ünlü tiyatro ve sinema sanatçıları Asuman Dabak, Rıza Akın, Tarık Ünlüoğlu, Rasim Öztekin, Hakan Meriçliler, Bennu Yıldırımlar, Birgül Ulusoy, Ayhan Taş, Nedim Saban, Mert Turak, Mutlu Polat, Vahide Perçin, Yüksel Ünal ve Prof. Dr. Özdemir Nutku'yu tek tek anons ederek alkışlatan Menemen Belediye Başkanı Tahir Şahin, festivalde sahne alacak 23 tiyatro topluluğunda görevli 300 kadar oyuncuya da teşekkürlerini ileterek; “Onlar fazlasını hak ediyorlar. Onlarla birlikte bu yolu yaklaşık 20 yıldır yürüyoruz. Ancak 10 yıldan bu tarafa çağdaş Menemen'imiz ve İzmir'imizde inanılmaz işler yapıyoruz. Ben değil, biz yapıyoruz. Bütün Atatürkçü dostlarımızla, tiyatro severlerle, MEBET Sanat Yönetmenimiz Metin Güler ve ekibiyle, Menemenli hemşerilerimizle yapıyoruz. İyi ki sizlerle birlikteyiz” dedi.

“Toplumun bilinçlenmeye ihtiyacı var”

Yol, su, kanal, ulaşım, park gibi hizmetleri belediyelerin rutin yapacağı hizmetler olarak gördüğünü söyleyen Başkan Şahin, bunun da ötesinde işler yapmak gerektiğini ifade ederek; “Bütün bunlar olmazsa olmazıdır hemşerilerimizin. Bütün bunları yaparsınız ama toplumu bilinçlendirmek adına adım atmazsanız, sizden hiçbir şey olmaz. Toplumu bilinçlendirmenin yollarından birisi de tiyatrodur. Bu toplumun bilinçlenmeye ihtiyacı var. 19 yıl önce Metin Güler kardeşimizle ‘İnadına Tiyatro' sloganıyla kurduğumuz MEBET'in bugün ne kadar daha kıymeti harbiyesi olduğunu hep birlikte görüyoruz. Kadınların sahneye çıkamayacağını biz 19 yıl önce görmüşüz ki ‘İnadına Tiyatro' demişiz. Onlar ne yaparsa yapsınlar kadınlarımız sahnede de olacak, sokakta da olacak. Kadınlarımız bizim başımızın tacı olmaya devam edecek. Onlar bilinçlendirmemek için, ne kadar daha bu aydınlığı karartırım diye uğraşacaklar. Ancak biz ne kadar daha bu karanlığı aydınlatırız diye uğraşacağız. Asla ve asla bu yolda yorulmak yok. Bizim bir sloganımız var; biz Menemen için, İzmir için, Türkiye için, çağdaşlık için çalışmaktan yorulmayacağız. Hepimiz çok çalışacağız” diye konuştu.

“Sıra Bizde”

Festivalin bu yıl ki sloganının ‘SıraON'da' olduğuna dikkat çeken Başkan Şahin konuşmasına şöyle devam etti; “Tiyatro grubumuz ‘SıraON'da' demiş ancak şimdi asıl sıra bizde. Bu vatanı, bayrağımızı, devletimizi korumak ve kollamak için, kadınlarımızın her yerde olması için sıra bizde. Sıra bizde diyoruz.”

Yüzlerce tiyatro severle birlikte “Sıra Bizde' sloganı atan Başkan Tahir Şahin konuşmasını, yoğun alkış eşliğinde şu sözlerle tamamladı; “Sıra bizde diyenler sayesinde laik Türkiye Cumhuriyeti ilelebet payidar kalacaktır.”

GÜLER; “Sanata ihtiyacımız daha da arttı”

Türk tiyatro ve sinemasın duayen isimlerinden Muhsin Ertuğrul'un “O kente fırın açmazsanız insanlar aç kalır ve ölür ama tiyatro açmazsanız ruhen aç kalır, birbirini öldürürler” sözüyle konuşmasına başlayan MEBET Sanat Yönetmeni Metin Güler ise; “Sanata ihtiyacımızın daha da arttığı günleri yaşıyoruz. Sıra ON'da ama sizlerle birlikte” dedi ve MEBET'in kurucusu Menemen Belediye Başkanı Tahir Şahin öncülüğünde Türkiye'nin en coşkulu kortej yürüyüşlerinden birinin Menemen'de gerçekleşmesinde emeği geçen herkese teşekkür etti.

DABAK; “İnadına Tiyatro…”

Festival'in ilk oyunu olan ‘Ay Tutulması'nı sahneleyen Asuman Dabak Sahne İzmir'in de kurucusu, tiyatro, dizi ve sinema oyuncusu Asuman Dabak ise, “Bu kadar görkemli ve güzel bir festival olabileceğini düşünmemiştim” dedi ve emeği geçen herkese teşekkür etti. MEBET'in 1999 yılında “İnadına Tiyatro” sloganıyla kurulduğuna dikkat çeken usta oyuncu konuşmasına şöyle devam etti; “İnadına tiyatro yapmalıyız. Kadınların da sahneye çıkması lazım, her şeye inat.”

Karşıyaka Gezer Dans Topluluğu'nun gösterileriyle renklenen törende, Toprak Sahne Tiyatrosu ‘Madalyalı Eşek' adlı sokak oyunuyla büyük beğeni topladı. Festivalin açılış töreni; Menemen Belediye Bandosu'nun seslendirdiği 10. Yıl Marşı eşliğinde, tüm sanatçılar ve tiyatro topluluklarının yer aldığı festivalin hatıra fotoğrafının çekilmesiyle sona erdi.

6 günde 30 etkinlik…

Festivalin ilk günü, Menemen Belediyesi'nin iki ay önce hizmete açtığı Kubilay Kültür Merkezi'nde gerçekleştirilen etkinliklerle devam etti. Festivalin 10. Yıl Sergisi'ne yoğun ilgi gösteren tiyatro severler, 10 yılda 3 bine yakın tiyatro oyuncusunu konuk eden Menemen'de tiyatro adına yapılanları daha iyi anlama fırsatı buldu.

Festivalin ilk gününde Menemen'de bulunan usta oyuncular Asuman Dabak, Rıza Akın, Tarık Ünlüoğlu, Rasim Öztekin ve Hakan Meriçliler'e ‘Kubilay Aydınlık Yüzler Onur ve Emek Ödülleri'ni Menemen Belediye Başkanı Tahir Şahin sundu. Festival'in ilk gecesinde sahne alan Asuman Dabak Sahne İzmir ise ‘Ay Tutulması' adlı oyunuyla büyük beğeni topladı.

Yurdun 7 bölgesinden ve KKTC'den 23 tiyatro topluluğu, 300 kadar tiyatro sanatçısının, tiyatro akademisyenlerinin, eleştirmenlerin, tiyatro basınının, eğitmenlerin ve ustaların katılacağı Menemen Belediyesi 10. İnadına Tiyatro Festivali 6 gün sürecek ve toplamda 30 etkinlik gerçekleştirilecek. Her yaş guruna hitap eden oyunların, oyunculuk atölyelerinin, söyleşilerin, sokak gösterilerinin yer alacağı 10. İnadına Tiyatro Festivali'nde sahnelenecek oyunlar; Menemen Belediyesi Kültür Merkezi, Kubilay Kültür Merkezi ve Taşhan'da sanatseverlerle ücretsiz buluşacak.
Bu sitede bulunan tüm yazılı ve görsel içerikler ile bu içeriklerin görsel ve sistematik tasarım hakları aksi belirtilmediği sürece Poyraz Gazetesi’ne aittir. Poyraz Gazetesi’nin yazılı izni alınmadan hiçbir yazılı, görsel, işitsel içerik kopyalanamaz, değiştirilemez, yeniden yayınlanamaz veya satılamaz. Aksine davranışların, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’na ve 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu’na göre hukuki ve cezai yaptırımları mevcuttur. Sitedeki tüm içeriklerin telif hakları korunmaktadır.
DİĞER HABERLER