SİTE SAĞ REKLAM ALANI

ÇALTI'DA TARTI ŞENLİĞİ

Bölgesel yerel gazete haberleri, köşe yazıları, son dakika haberleri, Türkiye ve Ege gündemi, İzmir, İzmir bölgesinin en köklü internet gazetesi Poyraz Gazetesi.

02 Kasım 2018 15:52 menemen 447
ÇALTI'DA TARTI ŞENLİĞİ
Menemen'e bağlı Çaltı Mahallesi'nde 4 Kasım 2018 Pazar Günü "Tartı” şenliği yapılacak. Çaltı'nın kültürel değerlerinin tanıtılmasının yanı sıra şenlikte konserler, halk oyunları gösterileri, sunumlar, söyleşilerde yer alacak.
SÜT KAYMAĞINDAN TARTI
Çaltı Mahallesi Muhtarı Gürol Kaplan yörede yeni bir çekim alanı yaratmak, köy yaşamı ve değerlerini kentlilerle ve benzer diğer yerlerden geleceklerle paylaşmak için şenliği düzenlediklerini ve geleneksel hale getirmek istediklerini söyledi. Gürol Kaplan; " Biz Menemen İlçesi'ne 18 kilometre mesafede bir dağ köyüyüz. Konuklarımızı önce süt kaymağından yapılan "Tartı”mızla tanıştıracağız. Yapımını anlatacağız. Birlikte "Tartı”lı başka yiyecekler yapacağız. İkram edeceğiz, paylaşacağız. Han Halk Oyunları Ekibi Zeybek Gösterileri ile, Belgesel Film ve Fotoğraf ustaları Tahir Ün, Devrim Taban, Mehmet Ünal ve Levent Yıldız sunumlarıyla, Ersin Doğer bölgedeki antik yerleşimler söyleşisiyle bize destek verecek. Moderatörlüğünü Bora Okdan'ın yapacağı panelde, Turgut Akan, Muammer Gezginci, Süleyman Can, Nebi Kayan, Necati İlter gibi değerli hocalarımız ve yöneticilerimiz, halk oyunlarının dünden bugüne yolculuğunu konuşacaklar. Ayrıca konuklarımızla mini bir köy müzesi olarak düzenlemeye çalıştığım evimi ve yöremizi gezerek bölgenin geçmişine birlikte dokunacağız.”dedi.Muhtar Gürol Kaplan , etkinliklerin sabah 10.00 dolayında başlayacağını vurgulayarak, başta yakın çevre olarak nitelediği Menemen, İzmir ve Manisa'lılar olmak üzere herkesi şenliğe davet etti.
Bu sitede bulunan tüm yazılı ve görsel içerikler ile bu içeriklerin görsel ve sistematik tasarım hakları aksi belirtilmediği sürece Poyraz Gazetesi’ne aittir. Poyraz Gazetesi’nin yazılı izni alınmadan hiçbir yazılı, görsel, işitsel içerik kopyalanamaz, değiştirilemez, yeniden yayınlanamaz veya satılamaz. Aksine davranışların, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’na ve 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu’na göre hukuki ve cezai yaptırımları mevcuttur. Sitedeki tüm içeriklerin telif hakları korunmaktadır.
DİĞER HABERLER