SİTE SOL REKLAM ALANI
SİTE SAĞ REKLAM ALANI

GÖLPARK MENEMEN'İN İLK ZİYARETÇİLERİ BASIN MENSUPLARI

Başkan ŞAHİN; "Yetki ve kaynaklarımız gitti…”

31 Ağustos 2016 21:05 menemen 998
GÖLPARK MENEMEN'İN İLK ZİYARETÇİLERİ BASIN MENSUPLARI
İzmir’de bir ilk olarak hizmete açılacak olan Gölpark Menemen’in ilk ziyaretçileri, İzmirli basın mensupları oldu. 2 Eylül Cuma günü saat 18:30’da açılacak olan İzmir’in ilk ve tek doğal gölet alanını basın mensuplarına tanıtan Menemen Belediye Başkanı Tahir Şahin; birçok İl Belediyesi’nin gerçekleştiremediği örnek bir projeyi Menemen’de hayata geçirmiş olmanın haklı gururunu yaşadıklarını ifade etti. 
 
2 Eylül’de gerçekleştirilecek açılış töreni öncesinde Gölpark Menemen’de İzmirli basın mensuplarıyla kahvaltıda bir araya gelen Menemen Belediye Başkanı Tahir Şahin, tamamı Menemen Belediyesi bütçesi kullanılarak, Belediye çalışanları tarafından yapılan 170 dönümlük rekreasyon alanı hakkında bilgiler verdi. 
 
Başkan ŞAHİN; “Yetki ve kaynaklarımız gitti…” 
4. dönem Menemen Belediye Başkanlığı görevini yürüten İzmir’in kıdemli Belediye Başkanlarından Tahir Şahin; 1999’da göreve ilk seçildiğinde 38 bin nüfusa sahip olan Menemen’de, 7 Belde ve 20 köyün kapatılarak ilçe belediyesine bağlanmasıyla birlikte nüfusun 160 bine ulaştığını söyledi. 330 km’lik ciddi bir yüzölçümüne sahip Menemen’de hizmet vermekte zorlandıklarını söyleyen Başkan Tahir Şahin, Büyükşehir ve Bütünşehir Yasaları’nın çıkarılmasına tepkisini şu sözlerle dile getirdi; “2004’de çıkan Büyükşehir Yasası ve 2014’de çıkan Bütünşehir Yasası ile yetkileriniz gittiği gibi kaynaklarınız da gidiyor. Menemen Belediyesi olarak Büyükşehir sınırları içerisinde olmasaydık, 150 milyon TL bütçe yapabilirdik.  Bizim 2015 yılı gerçekleşen bütçemiz 66 milyon TL. 10 yıldan bu tarafa tüm bunları hesapladığımızda, bu yetki ve kaynak bizde olsaydı, Büyükşehrimiz elbette bize güzel yatırımlar yapıyor ama biz çok çok daha iyisini yapardık.” 
 
Stat yapılacaktı..! 
Gölpark Menemen’in, Ulaştırma Bakanlığı Karayolları Genel Müdürlüğü’ne ait alanda kurulduğunu açıklayan Başkan Tahir Şahin;  “İzmir- Çanakkale karayolu yapılırken, Karayolları Genel Müdürlüğü bu alandan dolgu malzemesi alıyor. Bu alanda 3 ile 9 metreye varan derinlikler oluşuyor. Yer altı suları ve dağlardan gelen yağmur suları ile bu gölalanı oluşuyor. Zaman içerisinde 8 yavrumuzun bu gölde boğulduğunu görüyoruz. Bu düşünceyle Başbakanımız sayın Binali Yıldırım’dan, Ulaştırma Bakanlığı döneminde bu alanı İzmir’in stat sorununa çözüm üretmek için istedim. Hep olumlu baktı fakat bir türlü nasip olmadı. Baktım ki bürokratik engeller bizi bırakmıyor, ‘Bir çocuğumuzun daha burada boğulmasına göz yumamayacağız’ diyerek stat projesinden vazgeçtik, projeyi böyle bir rekreasyon alanına çevirdik” dedi. 
 
Başkan Şahin; “Kimseden 1 lira yardım almadık” 
Yerin Menemen Belediyesi’ne ait olmaması sebebiyle ihaleye çıkmadan bu projeyi gerçekleştirdiklerini ve böylelikle maliyeti yaklaşık 1/4 oranında düşürdüklerini ifade eden Menemen Belediye Başkanı Tahir Şahin; “Hiçbir şekilde ihale etmeden, projenin tamamının %90’ı Menemen Belediyesi çalışanları tarafından gerçekleştirildi. Hiç kimseden 1 lira yardım almadan bu projeyi gerçekleştirdik. Projenin maliyetini henüz hesaplamadık çünkü hizmet alımları yaparak, hizmet ederek bugüne geldik. 65 bin m2 yeşil alan var burada. Rulo çim değil, kendi mesai arkadaşlarımızla bu alanı 8 günde çimledik. Rulo çimin metresi 9 ile 12 TL arasında. Biz buradaki çimi 1,2 TL’ye mal ettik. İhale etmeyip kendiniz çalıştığınız için yada pazarlık usulü hizmet alımı yaptığınız işlerde 1 liraya iş yaptırıyorsunuz, ihale etseniz ne yazık ki 4 liraya çıkan maliyetler çıkıyor. Tahminim bu projenin maliyeti 11-12 milyon TL. İhale etmiş olsak 40 milyon TL’ye mal olan proje çıkardı” dedi. 
 
Menemen’de yapılan anket sonucunda adı Gölpark Menemen olarak belirlenen rekreasyon alanın yapımında emeği geçen herkese teşekkür eden Başkan Şahin; “Bu projede emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum ama öncelikle Menemen Belediye Ailesi içerisinde çalışan çalışma arkadaşlarıma, kardeşlerime yürekten teşekkür ediyorum. Onlar olmaza bu iş olmazdı” diye konuştu. 
 
 
 
 
“İzmir’in kuzeyinde önemli bir eksikliği giderecek” 
İlçe merkezinden ücretsiz ulaşım imkanına sahip ve tüm tesisleri Menemen Belediyesi tarafından işletilecek Gölpark Menemen’in İzmir’in kuzeyinde önemli bir eksikliği gidereceğini ifade eden Başkan Tahir Şahin; “TÜİK’in 2015 verilerine baktığımızda, İzmir ve Ege Bölgesi 1,3 büyümüş, Menemen ise 5,59 büyümüş. Demek ki kuzey artık İzmir’e ‘gel bana’ diyor. İzmir kuzeye hizmet etmezse, İzmir kendisine hizmet etmiyor demektir. ‘Yarınlarda daha büyük sıkıntılar yaşayacaksınız ey İzmir’ demektir bu. Çünkü artık İzmir’in gidecek bir yeri yok. İzmir aldığı 1,3 göçün %18’ini Menemen’den almış. 30 ilçenin en çok yükselen nüfus oranına sahip bir ilçe Menemen. Bu kadar gelişen yerde eğer siz Belediye hizmetlerini, devlet yatırımlarını ortaya koymazsanız, bu fena bir duruma gelecektir” dedi. 
 
Basın mensuplarının sorularını da yanıtlayan Başkan Tahir Şahin, “İleriye yönelik hedefleriniz var mı?” sorusunu şöyle cevapladı; “Siyaset ne dünyanın başı ne de sonudur. Çok istersin olmaz, hiç istemezsin olur. Başka yerler nasip olursa kimse reddetmez. Bunu da yüreklice söyleyen birkaç adamdan bir tanesiyiz. Elbette ki isterim bunun daha bir üstünü. Ama olmazsa da dünyanın sonu değil.” 
 
170 dönümlük yaşam ve eğlence alanı… 
Kahvaltının ardından Menemen Belediye Başkanı Tahir Şahin, 170 dönüm alanda kurulan Gölpark Menemen’i basın mensuplarına gezdirerek yerinde tanıttı. İzmir’in en büyük gokart pistine sahip Gölpark Menemen’de, 25 bin m2’lik alanda kurulu 93 türden bin hayvanı barındıran hayvanat bahçesi bulunuyor.  5.000 m2’lik fuar alanı, lunapark, amfi tiyatro ve 10 bin kişilik konser alanına sahip tesiste; kapalı spor salonu, 2 halı saha, voleybol ve basketbol sahaları, tenis kortu da yer alıyor. Deniz bisikleti ile şehrin karmaşasından kurtulabileceğiniz, su perdesi üzerinde lazer gösterileri ile hoşça zaman geçirebileceğiniz, 5 iskelesi ile olta balıkçılığına imkan veren 27 bin m2’lik doğal gölet etrafında yapay kayalarla oluşturulmuş şelaleler bulunuyor. 950 metre uzunluğunda doğal bir nehre sahip Gölpark Menemen’de 2 kafeterya, seyir terasları, bisiklet parkuru, mini tren ve yürüyüş parkuru yer alıyor. 500 araçlık otoparka sahip tesiste el işi çarşısı ve yöresel pazarlar da yer alacak.   
Bu sitede bulunan tüm yazılı ve görsel içerikler ile bu içeriklerin görsel ve sistematik tasarım hakları aksi belirtilmediği sürece Poyraz Gazetesi’ne aittir. Poyraz Gazetesi’nin yazılı izni alınmadan hiçbir yazılı, görsel, işitsel içerik kopyalanamaz, değiştirilemez, yeniden yayınlanamaz veya satılamaz. Aksine davranışların, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’na ve 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu’na göre hukuki ve cezai yaptırımları mevcuttur. Sitedeki tüm içeriklerin telif hakları korunmaktadır.
DİĞER HABERLER