SİTE SOL REKLAM ALANI
SİTE SAĞ REKLAM ALANI

MENEMEN TAŞ OCAĞI İSTEMİYOR

Menemen İlçesine bağlı Alaniçi – Göktepe mevkiinde bulunan asırlık çam ağaçları, bölgeye açılacak taş ocakları için katlediliyor.

10 Ağustos 2018 13:52 menemen 383
MENEMEN TAŞ OCAĞI İSTEMİYOR
Orman ve Su İşleri Bakanlığı'nın 23.08.2017 tarihinde maden izni verilen bölgede, toplam 85.990 metrekare Kalker Ocağı İşletme ruhsatı alındı. Günde 200 kamyon malzemenin ocak dışına nakil edilmesi anlamına gelen bu projeye köylüler ve siyasi partiler karşı çıktı.
Alaniçi Köyü merkezinde bir araya gelen köylüler basın açıklaması düzenledi. Açıklamaya, CHP İzmir Milletvekili Mahir Polat, siyasi partiler, sivil toplum örgütleri, muhtarlar ve Alaniçi ile çevre köylerden gelen vatandaşlar da katıldı. Açıklamayı Menemen Belediye Başkanı Tahir Şahin okudu.

"Tesis bölgemiz için tehdit oluşturuyor”
Şahin, yapılacak ocağın açık işletme yöntemi ile çalıştırılacağını söyleyerek, "Günde 200 kamyon malzeme ocak dışına nakil edilecektir. Açık işletmede üretim için delme-patlatma yöntemi kullanılacaktır. Hem patlama sırasında hem de üretilen malzemenin nakliyesi sırasında toz oluşacak, bu da tarım ürünlerini, insan ve hayvan sağlığını olumsuz yönde etkileyecek, mera ve doğal sit alanlarımızı yok edecektir. Tüm bunların yanı sıra bahsi geçen tesis 1.derecede deprem bölgesi olan bölgemiz için bambaşka bir tehdit oluşturmaktadır” dedi.
Menemen ve çevresinde yaşayan binlerce canlının yaşam kalitesi için hayati önem taşırken, ilgili kurumların hangi sebeple 'ÇED (Çevresel Etki Değerlendirmesi) raporu gerekli değildir' kararının verdiğini belirten Şahin, "ÇED gerekli değildir kararı alınırken, kime soruldu? Bu topraklarda yaşayan, ekmeğini bu topraklardan kazanan insanların fikirleri alınmış mı?” diye sordu.
Son olarak, Şahin şunları kaydetti: "Bizler burada tüm çiftçimiz, köylümüz, doğayla kardeş olmuşuz, taş ocağı istemedik, hiçbir zaman da istemeyeceğiz”

"Hukuki mücadeleye devam edeceğiz”

Avukat Diler Bosut Güven, bölge için davanın açıldığını söyleyerek, " Bilirkişi raporu beklenirken davaya rağmen, ağaç kıyımı ile başlayan bu faaliyet elbette ki tüm Menemen'i oldukça ilgilendiriyor. Yaklaşık 10 yıl kadar önce Emiralem Belediyesi bu bölgede, böylesi bir faaliyete olur vermediği için bir takım yargı süreçleri başlamıştı. Burası bir su toplanma havzasıdır, bilirkişi raporu da bunu göstermişti. Ocak için patlatma olduğunda buranın su kaynakları olumsuz etkilenecektir. Bu nedenlerle o yıl biz bu davayı kazandık ve maden ocağı açılamadı. Üstünden 10 yıl geçmişken tazelenen bu faaliyet nedeniyle biz hukuki olarak mücadeleye devam edeceğiz, bizler kazanımla noktalayacağız bu süreci” dedi.
Bu sitede bulunan tüm yazılı ve görsel içerikler ile bu içeriklerin görsel ve sistematik tasarım hakları aksi belirtilmediği sürece Poyraz Gazetesi’ne aittir. Poyraz Gazetesi’nin yazılı izni alınmadan hiçbir yazılı, görsel, işitsel içerik kopyalanamaz, değiştirilemez, yeniden yayınlanamaz veya satılamaz. Aksine davranışların, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’na ve 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu’na göre hukuki ve cezai yaptırımları mevcuttur. Sitedeki tüm içeriklerin telif hakları korunmaktadır.
DİĞER HABERLER