SİTE SAĞ REKLAM ALANI

SERDAR AKSOY LA

Biraz da Siyaset

02 Şubat 2018 18:42 menemen 1344
SERDAR AKSOY LA
Sayın okurlarımız sıra geldi Serdar Aksoy'la yapmış olduğumuz söyleşinin 2. bölümüne...

Bu bölümde sorularımızı sosyal ve siyasi düşünceleri üzerine kurguladık. Söyleşinin son iki paragrafındaki

açıklamalarına bakınca biz; “Evet Serdar Aksoy Menemen Belediye Başkanlığına aday” sonucuna vardık. Bakalım okurlarımız röportojı okuduktan sonra bu konuda ne düşünecekler.

-Serdar Bey, birazda siyaset konuşmak istiyoruz. Siz aynı zamanda (bunca iş yoğunluğunuza rağmen) sosyal faaliyetlerden de siyasetten de uzak durmuyorsunuz. Pir Sultan Abdal Deneği Üyeliğiniz ve Türk Kadınlar Birliği Derneğinde Yönetim Kurulu üyesisiniz. Bir erkek olarak Türk Kadınlar Birliğine desteğinizi merak ettik biraz anlatabilir misiniz?

- “Toplumsal cinsiyetçiliğin ürettiği kadına yönelik şiddet maalesef gün geçtikçe daha da artmaktadır. Kadının toplum içindeki görünürlüğü arttıkça buna paralel olarak erkek egemen toplumda da bir şiddet dürtüsü ortaya çıkıyor. Her 3 kadından 1´i evde kocasının ya da sevgilisinin fiziksel şiddetine maruz kalıyor. Erkeklerin egemenliklerini tehdit altında görmeleri, ya da bu egemenliği güçlendirmek istemeleri şiddet davranışına yol açıyor. Bir süredir toplumsal cinnet halinde olmamız da tabi bunun önemli etkenlerinden biridir. Şiddeti sadece fiziksel şiddet olarak algılamak da hata olur.

Cinsel şiddet, ekonomik şiddet, psikolojik şiddet de maalesef uygulanmaktadır. Toplumsal cinsiyetçi anlayışın geldiği son nokta; kadın cinayetleridir. Toplumun her kesimi sözde bu cinayetlere karşıymış gibi görünse de işin özeline girildiği zaman şiddet toplumda doğal olarak da karşılanmaktadır. “Kadına yönelik şiddetin son bulması için kadın örgütlenmesi burada öne çıkmaktadır. Kadın kendi özgürlük alanını genişletmek için, toplumsal cinsiyetçiliği yenmek için örgütlenmek zorundadır. Bu örgütlülüklerden belki de en önemlisi Türk Kadınlar Birliği´dir. Ben de toplumsal cinsiyetçiliğe karşı mücadele edilmesi gerekliliğini düşünerek; Türk Kadınlar Birliği Menemen Şubesine üye oldum.

-Doğrusu bu kadar kararlı bir şekilde kadınlarımızın yanında yer almanızdan müthiş haz duydum. Eminim ki okurlarımızın da içlerindeki duygulara tercüman oldunuz. Şimdi biraz da siyasetteki hedeflerinizi konuşalım. Biliyoruz ki, uzun yıllardır siyasetin içindesiniz. Siyasetteki hedeflerinizi öğrenmek isteriz, anlatmak ister misiniz?

-Evet, dediğiniz gibi uzun yıllardır siyasetin içindeyim. Siyasetçi bir aileden geliyorum. Babam ve arkadaşlarımın benim üzerimde çok emekleri var. Bunu inkar edemem.

Evet, siyasetçinin bir yol haritası olmalı. Benim de var. Ben bu yolda zaten yaptıklarımla açıklamalarımla hedefimi belirtiyorum.Menemenliyim ve vakti zamanı geldiğinde de Menemen'e hizmet etmek isterim.Tabi bu biraz da toplumun size biçmiş olduğu rol ile ilgilidir. Toplum sizden bir talepte bulunuyorsa bunu reddetmek zordur. Menemen'de gerek şahsıma gerekse de bizle birlikte çalışan arkadaşlarımıza yönelik bir beklentinin var olduğunu görüyorum. Fakat siyaset bir zamanlama işidir . Yanlış zamanda bir makama talip olursanız ne kadar doğru şeyler söylerseniz söyleyin sonuca ulaşamazsınız.

Siyaset hele bizim içinde bulunduğumuz fikrin siyasetinde görevler örgütlerimize bağlı. Bizim Menemen örgütümüz zamanı geldiğine inanıyorlarsa zaten sizi ön plana çıkarırlar. Bu günlerde seçimlere henüz en az bir yıl kalmışken dahi bazı duyumlar, bazı tavsiye ve beklentiler konuşuluyor. Gönül ve bedenen ben bu göreve kendimi hazır hissediyorum. Kendi iç muhasebemi yaptım. Fakat dediğim gibi bu bir zamanlama meselesidir.

Esas olan bir göreve talip olurken insanları incitmeden birilerini ötekileştirmeden siyasettte yer alabilmektir. Biz siyasette nezaketi unuttuk.

Arkadaşlarımız bu görevin zamanı geldiğini düşünüyorlarsa hazırım derim. Gelmediğini düşünen varsa görevi yapacak olan dostumun yanında yer alırım.

-Sayın Serdar Aksoy; açıklamanızda görev adı söylenmiyor ama bunun Menemen Belediye Başkanlığı olduğu aşikar. Neden olmasın? Başarı, Başarıyı getirir Hedef Büyür.

-Dileğiniz için teşekkür ederim. Dediğim gibi zamanı geldiğinde şartlar olgunlaştığında görev için biz belirlendiysek yola çıkar ve altından kalkmasını biliriz. Önemli olan doğru zamanda doğru insanlarla yola çıkmaktır. Menemen için yola çıkma kararını alırsak bu kararı yine sizin vasıtanızla kamuoyuna duyururuz.

-Serdar Aksoy verdiğiniz bilgi ve söyleşi için teşekkür ederiz.

-Ben de Gazete Poyraz okurlarına ve size teşekkür ederim.
Bu sitede bulunan tüm yazılı ve görsel içerikler ile bu içeriklerin görsel ve sistematik tasarım hakları aksi belirtilmediği sürece Poyraz Gazetesi’ne aittir. Poyraz Gazetesi’nin yazılı izni alınmadan hiçbir yazılı, görsel, işitsel içerik kopyalanamaz, değiştirilemez, yeniden yayınlanamaz veya satılamaz. Aksine davranışların, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’na ve 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu’na göre hukuki ve cezai yaptırımları mevcuttur. Sitedeki tüm içeriklerin telif hakları korunmaktadır.
DİĞER HABERLER