SİTE SOL REKLAM ALANI
SİTE SAĞ REKLAM ALANI

SERDAR AKSOY TÜRK KADINLAR BİRLİĞİNE ÜYE OLDU

Toplumsal cinsiyetçiliğin ürettiği kadına yönelik şiddet maalesef gün geçtikçe daha da artmaktadır.

11 Mayıs 2016 19:05 menemen 1462
SERDAR AKSOY  TÜRK KADINLAR  BİRLİĞİNE ÜYE OLDU
Toplumsal cinsiyetçiliğin ürettiği kadına yönelik şiddet maalesef gün geçtikçe daha da artmaktadır. Kadının toplum içindeki görünürlüğü arttıkça buna paralel olarak erkek egemen toplumda da bir şiddet dürtüsü ortaya çıkıyor. Her 3 kadından 1`i evde kocasının ya da sevgilisinin fiziksel şiddetine maruz kalıyor. Erkeklerin egemenliklerini tehdit altında görmeleri, ya da bu egemenliği güçlendirmek istemeleri şiddet davranışına yol açıyor. Bir süredir toplumsal cinnet halinde olmamızda tabi bunun önemli etkenlerinden biridir. Şiddeti sadece fiziksel şiddet olarak algılamak da hata olur. Cinsel şiddet, ekonomik şiddet, psikolojik şiddet de maalesef uygulanmaktadır. Toplumsal cinsiyetçi anlayışın geldiği son nokta; kadın cinayetleridir. Toplumun her kesimi sözde bu cinayetlere karşıymış gibi görünse de işin özeline girildiği zaman şiddet toplumda doğal olarak da karşılanmaktadır.
Kadına yönelik şiddetin son bulması için kadın örgütlenmesi burada öne çıkmaktadır. Kadın kendi özgürlük alanını genişletmek için, toplumsal cinsiyetçiliği yenmek için örgütlenmek zorundadır. Bu örgütlülüklerden belki de en önemlisi Türk Kadınlar Birliği dir. Ben de toplumsal cinsiyetçiliğe karşı mücadele edilmesi gerekliliğini düşünerek; Türk Kadınlar Birliği Menemen şubesine üye oldum. Şubemizin yöneticileri farkındalığı arttırmak için çok ciddi çalışmalar yaptıklarını düşünmekteyim. Beni derneklerine kabul ettikleri için ayrıca kendilerine çok teşekkür ederim.
Unutmayalım ki kadın özgürleştikçe aslında erkek de özgürleşecektir.
Bu sitede bulunan tüm yazılı ve görsel içerikler ile bu içeriklerin görsel ve sistematik tasarım hakları aksi belirtilmediği sürece Poyraz Gazetesi’ne aittir. Poyraz Gazetesi’nin yazılı izni alınmadan hiçbir yazılı, görsel, işitsel içerik kopyalanamaz, değiştirilemez, yeniden yayınlanamaz veya satılamaz. Aksine davranışların, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’na ve 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu’na göre hukuki ve cezai yaptırımları mevcuttur. Sitedeki tüm içeriklerin telif hakları korunmaktadır.
DİĞER HABERLER