SİTE SOL REKLAM ALANI
SİTE SAĞ REKLAM ALANI

Aşı Reddi ile Gelen Büyük Tehlike

Kızamık Salgını ve Çocuk Felci Tehlikesi Kapıda

27 Eylül 2018 13:44 saglik 179
Aşı Reddi ile Gelen Büyük Tehlike
İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi Tıp Fakültesi Sürekli Tıp Eğitimi Kurulu tarafından düzenlenen "Ülkemizde ve Dünyada Aşı Reddi” başlıklı konferans büyük ilgi gördü.

SBÜ Dr. Suat Seren Göğüs Hastalıkları ve Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Büyük Amfi'de gerçekleştirilen konferansta, İKÇÜ Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Gökhan Köylüoğlu, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları AD Başkanı Prof. Dr. Bumin Dündar, Tepecik Çocuk Klinikleri Eğitim Sorumlusu Prof. Dr. Mehmet Helvacı ve Tepecik Hastanesi Başhekim Yardımcısı Uzm. Dr. Dilek Orbatu da hazır bulundu.

İKÇÜ Sürekli Tıp Eğitimi Kurulu Başkanı Doç. Dr. M. Yekta Öncel yaptığı açılış konuşmasında,  aşı reddinin ülkemiz için giderek büyüyen bir sorun olduğunu vurguladı.

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi, Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Bilim Dalı ve Enfeksiyon Hastalıkları Derneği Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan ise aşı karşıtları ile mücadelenin önemini vurgulayarak, aşının ne kadar vazgeçilmez bir korunma yöntemi olduğunu anlattı. Aşının bir sağlık personelinin insan sağlığı üzerine yapabileceği en büyük hizmet olduğunu belirten Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, sağlık profesyonellerinin aşı karşıtları ile mücadele etmesi gerektiğini vurguladı.

Kızamık Salgını ve Çocuk Felci Tehlikesi Kapıda

Yazılı ve görsel medyada bazı hekimlerin ilgi çekmek ve şöhret kazanmak amaçlı aşı aleyhinde konuşmalar yaptığını kaydeden Prof. Dr. Mehmet Ceyhan,  bu konuşmaların etkisinde kalan vatandaşlarımızın da son yıllarda çocuklarına aşı yaptırmaktan kaçındığını ve bu rakamların 2017 yılında 25000'e ulaştığını belirtti.

Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, bu tablonun devam ettiği takdirde ülkemizde kızamık salgınlarının yaşanabileceğine ve çok uzun süredir görmediğimiz polio (çocuk felci) gibi hastalıkların ortaya çıkabileceğine dikkat çekti.Bu sitede bulunan tüm yazılı ve görsel içerikler ile bu içeriklerin görsel ve sistematik tasarım hakları aksi belirtilmediği sürece Poyraz Gazetesi’ne aittir. Poyraz Gazetesi’nin yazılı izni alınmadan hiçbir yazılı, görsel, işitsel içerik kopyalanamaz, değiştirilemez, yeniden yayınlanamaz veya satılamaz. Aksine davranışların, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’na ve 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu’na göre hukuki ve cezai yaptırımları mevcuttur. Sitedeki tüm içeriklerin telif hakları korunmaktadır.
DİĞER HABERLER