SİTE SOL REKLAM ALANI
SİTE SAĞ REKLAM ALANI

BAŞKAN ÖZLÜ EGİKAD İLE KAHVALTIDA BULUŞTU

Bakan Özlü, EGİKAD'ın konuğu oldu

12 Mayıs 2018 09:22 siyaset 134
BAŞKAN ÖZLÜ EGİKAD İLE KAHVALTIDA BULUŞTU
Ege İş Kadınları Derneği (EGİKAD), Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Dr. Faruk Özlü'yü ağırladı. İş yaşamı ve siyasette kadının yerine dair iş kadınlarının beklentileri ve hükümet eliyle yapılan çalışmaların konuşulduğu kahvaltılı toplantıya İzmir Valisi Erol Ayyıldız ve Türkiye Konsoloslar Birliği Erkanı Başkanı Ömer Kaplan da katıldı.

Toplantının açılışında bir konuşma yapan EGİKAD Yönetim Kurulu Başkanı Av. Nilhan Antitoros, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Dr. Faruk Özlü'yü İzmir'de ağırlamaktan duydukları memnuniyeti dile getirdi. Samimi bir kahvaltı ortamında 10. yılını dolduran EGİKAD olarak kadının iş yaşamında ve kamusal alandaki varlığına dair beklenti ve taleplerini doğrudan Bakan'a iletebilmenin çok önemli olduğunu söyleyen Antitoros, “Sayın Bakanımız Özlü'nün yetki alanına giren konulara dair bazı beklenti ve taleplerimiz mevcut, bu toplantı vesilesiyle bunları kendisine iletme fırsatı yakalamış oluyoruz. Bu sebeple bakanımızın yoğun trafiğinde bize vakit ayırıp toplantımıza katılımından dolayı memnuniyet duyuyor ve kendisine teşekkür ediyoruz.” dedi.

Bilim dünyasında kadının adı var

Toplantıda bir konuşma yapan Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Dr. Faruk Özlü, İzmir'in kendilerini için her zaman önemli olduğunu, İzmir'e daha fazla katkı koyacaklarını ve İzmir'de daha fazla bulunacaklarını ifade etti.

EGİKAD'ın bünyesinde 20 sanayici iş kadının olmasından memnuniyet duyduğunu ifade eden Bakan Özlü, iş yaşamında kadının daha etkin olması için hükümet olarak çalıştıklarını söyledi. Özellikle kendi bakanlığının yetki alanında, yani bilimde, teknolojide ve sanayide kadınların katkısı ile sıçrama yapacaklarını söyleyen Bakan Özlü, “Mesela Antarktika'da kurduğumuz Türk Bilim Üssü'nün başında bir Türk kadını, Doç. Dr. Burcu Özsoy var. Ayrıca akademi dünyasında yüzde 55 erkek, yüzde 45 kadın akademisyen oranı da önümüzdeki yıllarda tam tersi olarak değişecek. Çünkü ülkemizde 23 bin 190 kadın araştırma görevlisi varken, erkek araştırma görevlisi sayısı ise 22 bin 800. Yani kadınlar önümüzdeki 5-10 yıl içinde akademi dünyamızda erkekleri geçecek” dedi. KOSGEB eliyle özellikle kadınlara pozitif ayrımcılık yaptıklarını ve bir çok hibe destekte bulunduklarını ifade eden Özlü, “Kadın girişimciliği; KOSGEB desteklerinde, stratejik hedefler olarak yer alıyor. 2016 ve 2017 yıllarında; toplam 216 bin kadınımıza, “Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi” verdik. Yine 2016 ve 2017 yıllarında; kadınlarımızın kurduğu, tam rakam vereyim, 18 bin 413 firmamıza, 340 milyon lira tutarında “Yeni Girişimci” desteğinde bulunduk” dedi.

 

“EGİKAD'dan kadın girişimcilere yönelik proje bekliyoruz”

İzmir özelinde 2012 – 2017 yılları arasında, 21 bin İzmirli kadına, Uygulamalı Girişimci Eğitimi verdiklerine dikkat çeken Bakan Özlü, “Büyük bir mutlulukla ifade etmek isterim ki; söz konusu İzmirli kadın girişimcilerimizden 935 tanesi, verdiğimiz desteklerle, kendi işini kurdu. Kendi işini kuran İzmirli kadınlarımıza, 23 milyon lira destek sağladık” diye konuştu.

Bakanlık olarak bu destekleri verirken, sivil toplum kuruluşlarıyla ortak hareket ettiklerini vurgulayan Özlü, “İlgili sivil toplum kuruluşlarımızla birlikte, ortak projeleri hayata geçiriyoruz. Bu çerçevede; siz değerli Ege İş Kadınları Derneği'nden, kadın girişimcilerimize yönelik projeler bekliyoruz.” dedi.
Bu sitede bulunan tüm yazılı ve görsel içerikler ile bu içeriklerin görsel ve sistematik tasarım hakları aksi belirtilmediği sürece Poyraz Gazetesi’ne aittir. Poyraz Gazetesi’nin yazılı izni alınmadan hiçbir yazılı, görsel, işitsel içerik kopyalanamaz, değiştirilemez, yeniden yayınlanamaz veya satılamaz. Aksine davranışların, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’na ve 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu’na göre hukuki ve cezai yaptırımları mevcuttur. Sitedeki tüm içeriklerin telif hakları korunmaktadır.
DİĞER HABERLER