SİTE SOL REKLAM ALANI
SİTE SAĞ REKLAM ALANI

BİR SEÇİM BÖYLE GEÇTİ

AK PARTİ VE CHP'NİN OYLARI DÜŞTÜ, MHP KENDİNİ KORUDU

26 Haziran 2018 15:36 siyaset 503
BİR SEÇİM BÖYLE GEÇTİ
24 Haziran Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekilliği yarışı sonuçlandı. Seçim günü sandığa giden seçmenler Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde oyunu Recep Tayyip Erdoğan'dan yana kullanarak DEVAM dedi. Milletvekilliği seçimlerinde ise beklediği sonuçları tam olarak sağlayamayan Ak Parti'nin Milliyetçi Hareket Partisi ile seçimlerde sağladığı ittifaka TBMM'de de ihtiyaç duyacağı ortaya çıktı.
Türkiye, Cumhurbaşkanını ve 27. dönem parlamentosunu belirlemek üzere sandık başına gitti. 56 milyon 322 bin 632 seçmen için 180 bin 65 sandık kuruldu. Resmi olmayan sonuçlara göre Recep Tayyip Erdoğan, yüzde 52.6 oyla ilk turda cumhurbaşkanı seçildi. Muharrem İnce yüzde 30.6, Selahattin Demirtaş yüzde 8.4, Meral Akşener yüzde 7.3 oy, Temel Karamollaoğlu yüzde 0.9, Doğu Perinçek yüzde 0.2 oy aldı.
AK PARTİ VE CHP'NİN OYLARI DÜŞTÜ, MHP KENDİNİ KORUDU
1 Kasım 2015 seçimlerinde yüzde 49.5 oy toplayan Ak Parti'nin bu seçimlerde  yüzde 7.1'lik bir düşüşle yüzde 42.4 oranında oy aldığı gözlendi.1 Kasım'da yüzde 11.9 oy oranı elde eden MHP ise İYİ Parti'nin kendisinden oy devşireceği tartışmalarına rağmen yüzde 11.2 oy alması dikkat çekti. 24 Haziran seçimlerinin resmi olmayan sonuçlarına göre TBMM'de Ak Parti oyların yüzde 42'sini aldı ve 300+1 milletvekili hedefine ulaşamadı. MHP ise 11,1 oy oranıyla 49 milletvekili çıkardı. Bu sonuçlar Ak Parti'nin,  MHP'nin desteğine ihtiyaç duyacağı şeklinde yorumlandı.
HDP'nin oylarındaki artış CHP'den mi?
1 Kasım'da yüzde 25.3 oy toplayan CHP, yüzde 22.6'ya kadar düştü.1 Kasım'da yüzde 10.8 oy elde eden HDP, yüzde 11.7 oyla 1 Kasım'a göre artış gösterdi.
‘SANDIKTA PARTİMİZE VERİLEN MESAJI ALDIK'
Cumhurbaşkanlığı seçimlerini ilk turda 52,6 oyla kazanan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı ve 27'nci Dönem Milletvekili Genel Seçimleri sonrası parti genel merkezi önünde toplanan partililere seslenerek balkon konuşması yaptı. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuşmasında “Milletimizin sandıkta partimize verdiği mesajı da aldık. Önümüzdeki dönem, milletimizin karşısına tüm bu eksikliklerimizi tamamlayarak çıkacağımızdan emin olunuz.” sözleri dikkat çekti. 
Birçok ilde sandık sonuçları tamamlanmadan meydanlara çıkarak Cumhur İttifakı'nın kazandığı zaferi kutlayan vatandaşlar gece boyu kutlamaları sürdürürken Ak Parti Genel Merkezi önünde de kendisini coşkuyla karşılayan kalabalığa konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan “Bu şarkı burada bitmez dediniz. Vandallara ve ihanet çetelerine karşı koyduk, ellerini ovuşturarak Türkiye'nin diz çökmesini bekleyenlere derslerini hep birlikte verdik. Amerika'daki oylara bakıyorum, oradan ana muhalefete bayağı oy gelmiş. Halep oradaysa arşın sandıkta. Bu seçimin galibi demokrasidir, milli iradedir, milletimizin kendisidir. Dün darbecilerin tanklarını, toplarını, uçaklarını, helikopterlerini, silahlarını çıplak elleriyle durduran bu millet, bugün aynı ellerle istiklaline ve istikbaline sahip çıkmıştır" diye konuştu.
İTTİFAK'A TEŞEKKÜR
Erdoğan, "Türkiye bu seçimle, pek çok yeniliğin yanı sıra partilerin ittifak tecrübesini de yaşamıştır. Hayırlı bir tecrübe olmuştur. Ak Parti'yi milletimiz ile kurduk. Hemen yarından itibaren milletimize verdiğimiz sözleri yerine getirmek için koşturmaya başlıyoruz. Yemin töreninin hemen ardından bakanlarımızı, bürokratlarımızı belirleyip programımızı uygulamaya başlayacağız. Yeni yönetim sistemimiz ile ilgili hazırlıklarımızı büyük ölçüde tamamlamıştık" ifadelerini kullandı.
BAHÇELİ: ‘MECLİSİN KİLİT PARTİSİ OLDUK'
Ak Parti ile Cumhur İttifakı'nı oluşturan MHP, yüzde 11.1 oy aldı. Oyların sayımı esnasında bir konuşma da Devlet Bahçeli'den geldi.  Bahçeli "Bugün Cumhur İttifakı'nın zaferini gururla idrak ve ifade ediyoruz.MHP bugün tarihi bir başarıya imza atmıştır. Meclis'in kilit partisi olduk, denetleme görevimiz var. Gecenin bu vaktinde gelen ya da gelemeyen dava arkadaşımı ve yurttaşlarımı candan kucaklıyorum." dedi.
Millet İttifakı mensuplarından CHP yüzde 22.6, İyi Parti yüzde 10, Saadet Partisi yüzde 1.3 oy aldı ve toplamda yüzde 33.9'a ulaştılar. Millet İttifakı'nın çıkardığı milletvekili sayısı 189 oldu.
‘ALDIĞIMIZ 15 MİLYON OYU 30 MİLYONA ÇIKARMALIYIZ'
Seçim çalışmalarının başından beri sandıklara sahip çıkmanın önemine değinen ve Millet  İttifakı ile seçimlere giren ve seçmenden %30.6 oy alan CHP'nin cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce'nin seçim gecesi herhangi bir açıklama yapmaması seçmenleri tarafından eleştirildi. İnce seçimlerin ertesi günü CHP Genel Merkezi'nde düzenlediği basın toplantısında seçim akşamı kendisini kimsenin tehdit etmediğini belirterek “Beni kimse tehdit etmedi. Tehdit edecek adam da yeryüzüne gelmedi. Eşimi kaçırmışlar beni tehdit etmişler, bunlar birkaç şizofrenin çıkardığı bir şey.  15 milyon yurttaşımız bana oy verdi. Hedefimiz bunu 30 milyon yapmak. Bu kısa sürede 30 milyon yapılabilir. Bunun için uğraşacağım” dedi.
‘BU SEÇİMLERE KAN BULAŞTI'
İnce ayrıca seçimlerde birinci olarak Cumhurbaşkanı seçilen Recep Tayyip Erdoğan'a seslenerek gerginliğe son vermesini, herkesi kucaklamasını söyledi. Seçimlerin adaletsiz koşullarda gerçekleştiğini vurgulayan Muharrem İnce “Bu seçim ilan edilme biçiminden sonuçlarının açıklanmasına kadar adaletsiz bir seçim olmuştur. Her şeyden önce seçime kan bulaşmıştır. Seçim sonuçlarına dönük açıklanmaya muhtaç noktalar bulunmaktadır. 16 Nisan'daki Hayır blokunun oyundan daha az olması açıklanmaya muhtaçtır. Oylara seçim sürecinde müdahale edildiğini gördük. Seçimde her sandıkta ıslak imzalı tutanak tutulur. Bizim için gerçek seçim sonuçları bu tutanaklarda yazandır. Bize ulaşan tutanaklarla YSK'nın açıkladığı oranlar arasında anlamlı bir farklılık yoktur. Dolayısıyla seçim sonuçlarını kabul ediyorum.” şeklinde konuştu. 

‘İYİ PARTİ MERKEZ PARTİ EKSİKLİĞİNİ GİDERMİŞTİR'
İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener basına yaptığı açıklamada "Partimizin en yetkili organı olan Genel İdare Kurulumuzun kararı; bütün zor şartlar imkânsızlıklar içerisinde alınan bu sonucun ülkemiz ve milletimizin geleceğe olan umudunu arttıran bir büyük kazanım olduğu yönündedir. Genel İdare Kurulumuz ülkemiz siyasetinin merkezine yerleşmiş olan İYİ Parti'nin benim genel başkanlığımda yola devam etmenin arkasında olduklarını güçlü bir şekilde belirtmişlerdir. Kendilerine bu güvenleri için teşekkür ederim. Grubumuz ile birlikte daha güçlü daha görünür bir mücadele vermekte kararlıyız. İYİ Parti, merkez parti eksikliğini girdiği ilk seçimde gidermiştir " diye konuştu.
Muharrem İnce'nin 'Muhalefet partilerinin beklediğinden az oy aldığı' ifadesini de değerlendiren Akşener “Yüz yıllık CHP yüzde 22, 50 yıllık MHP yüzde 11, AK Parti yüzde 41, HDP yüzde 11 oy aldı. 8 aylık İYİ Parti yüzde 10 oy aldı. Bu çerçevede baktığımız zaman İnce'nin sözlerine, fikrine katılmıyorum" dedi.
DEMİRTAŞ SONUÇLARI TWİTTER'DAN DEĞERLENDİRDİ
HDP'nin tutuklu cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş, seçim sonuçlarını Twitter hesabından değerlendirdi. Tutuklu olması nedeniyle seçimlerin adaletsiz koşullarda gerçekleştiğinin altını çizen Demirtaş “Tutukluluk koşullarında kampanya yürütmek zorunda bırakılmam, seçimin en büyük adaletsizliğiydi. Bu yönüyle her halükarda, sonuçların meşruiyeti haklı olarak tartışılacaktır. Diğer adaylar 100 miting yaparken ben 100 tweet atabildim. Buna rağmen, halkım için elimden geleni yapmaya çalıştım. Rolümün ve misyonumun gereğini yerine getirme gayreti içinde oldum. HDP'yi Meclis'e taşıyarak kısmen başarılı olduğuma inanıyorum.” ifadelerine yer verdi.
İZMİR'DE KATILIM %90
24 Haziran Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekilliği genel seçiminde resmi olmayan sonuçlara göre İzmir'de birinci ve ikinci bölgede AK Parti 8, CHP 14, HDP, İYİ Parti ve MHP ise birer milletvekili çıkardı. İzmir'de seçimlere 3 milyon 227 bin 32 seçmen yüzde 90'lar oranında katılım gösterdi.
İZMİR CUMHURBAŞKANLIĞINDA İNCE DEDİ
İzmir'de CHP Adayı Muharrem İnce önde çıktı. Milletvekili dağılımında ise CHP birinci bölgeden 7, ikinci bölgeden 7 milletvekili ile toplam 14 vekil çıkardı. Ak Parti birinci bölgede 4, ikinci bölgede 4 olmak üzere 8 milletvekilini parlamentoya gönderdi. İYİ Parti, MHP ve HDP ise her iki bölgeden birer milletvekili seçtirebildi.
İSİM İSİM İZMİR'İN VEKİLLERİ
İZMİR 1. BÖLGE
CHP: Ahmet Tuncay Özkan, Murat Bakan, Özcan purçu, Kani Beko, Mehmet Ali Çelebi, Tacettin Bayır, Ednan Arslan
AK PARTİ: Binali Yıldırım, Mahmut Atilla Kaya, Ceyda Bölünmez Çankırı, Cemal Bekle
MHP: Hasan Kalyoncu
İYİ PARTİ: D. Müsavat Dervişoğlu
HDP: Serpil Kemalbay

İZMİR 2. BÖLGE
CHP: Kemal kılıçdaroğlu, Selin Sayek Böke, Kamil Okyay Sındır, Atila Sertel, Sevda Erdan Kılıç, Mahir Polat, Bedri Serter
AK PARTİ: Hamza Dağ, Fehim Alpay Özalan, Necip Nasır, Yaşar Kırkpınar
MHP: Tamer Osmanoğlu
İYİ PARTİ: Aytun Çıray
HDP: Murat Çepni

Bu sitede bulunan tüm yazılı ve görsel içerikler ile bu içeriklerin görsel ve sistematik tasarım hakları aksi belirtilmediği sürece Poyraz Gazetesi’ne aittir. Poyraz Gazetesi’nin yazılı izni alınmadan hiçbir yazılı, görsel, işitsel içerik kopyalanamaz, değiştirilemez, yeniden yayınlanamaz veya satılamaz. Aksine davranışların, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’na ve 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu’na göre hukuki ve cezai yaptırımları mevcuttur. Sitedeki tüm içeriklerin telif hakları korunmaktadır.
DİĞER HABERLER