SİTE SOL REKLAM ALANI
SİTE SAĞ REKLAM ALANI

CUMHUR İTTİFAKI YERELDE SÜRMEYECEK

Partilerinin grup toplantılarında Cumhur İttifakı ve yerel seçimler hakkında açıklamalarda bulunan Ak Parti ve MHP liderleri "Yerelde ittifak yok” dedi.

30 Ekim 2018 12:20 siyaset 155
CUMHUR İTTİFAKI YERELDE SÜRMEYECEK
Partisinin grup toplantısında "Kendi göbeğimizi kendimiz kesmeye hazırız" diyen MHP Lideri Devlet Bahçeli, sonrasında bir açıklama daha yaptı. Bahçeli, "Cumhur ittifakı duruyor, yerelde ittifak yok" dedi. Bahçeli'nin açıklamalarının ardından parti grubunda konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan da "O zaman biz de 'Herkes kendi yoluna' deriz" yanıtını verdi.

"İttifak arayışımız yok”

Grup toplantısında yaptığı konuşmada "Parti olarak 31 Mart 2019 mahalli idareler seçimlerine yönelik herhangi bir ittifak beklentimiz, ittifak arayışımız, ittifak niyetimiz geldiğimiz bu aşamada artık kalmamıştır'' diyen MHP lideri Devlet Bahçeli "Hiçbir ittifak bir tarafın reddedilmesi ile, geri adıma zorlanması ile, yok sayılmasıyla, önermelerinin görmezden gelinmesiyle ayakta kalmayacaktır. Hiçbir ittifak pozisyon hatırlatmasıyla zamana oynamayla varlığını devam ve idare edilmeyecektir. Heyetler görüştü görüşmedi yasal zemin vardı yoktu tartışmalarına son vermenin vakti gelmiştir. Bu kronikleşmiş süreci uzatmanın anlamı ve alemi yoktur" ifadelerini kullandı.

"Kendi adaylarımızla meydanlarda olacağız”

Bahçeli'nin açıklamalarından sonra gözlerin üzerine çevrildiği Ak Parti'den de beklenen açıklama geldi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan partisinin grup toplantısında yerel seçimlerde Cumhur İttifakı'na ilişkin açıklamalarda bulundu. Erdoğan "MHP yerel seçimlerde kendi adaylarıyla devam edecek. Biz de kendi adaylarımızla yerel seçimlerde meydanlarda olacağız. Cumhur İttifakı'nın devamından yanayız. Cumhur İttifakı'na herhangi bir leke gelsin asla istemeyiz. Çünkü cumhurun ittifakı demek, milletimizin aynı değerlere inanan ittifakı demek.” dedi.

Kartlar yeniden dağıtılıyor

MHP ve Ak Parti Genel Başkanlarının açıklamalarının ardından, ittifak beklentisiyle sessizliğe bürünmüş teşkilatlarda da hareketlilik başladı.

Ak Parti'de adaylık başvurusu için 5 Kasım tarihi belirtilirken, bölgedeki sivil toplum kuruluşlarından ve vatandaşlardan görüş alınmaya başlandı. Çıkan sonuçlar, teşkilat ve anket verileriyle birleştirilerek Ak Parti içinde oluşturulacak komisyona teslim edilecek. Komisyon değerlendirmesiyle öne çıkan isimler Cumhurbaşkanı ve Ak Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'a sunularak belirlenen kriterlere uygun isimlerin adaylığı açıklanacak.

MHP'de ise Genel Başkan Bahçeli'nin talimatıyla aday adaylarını değerlendirme kriterleri belirlendi. Buna göre, yerel seçimlerde FETÖ ve benzeri unsurların partiye sızmasını önlemek için belediye başkanlığı ve meclis üyeliği için adaylık müracaatı yapacak olanlar güvenlik soruşturmasından geçecek. Genel Merkez'de hukukçulardan oluşan bir heyet adayların özgeçmişlerini inceleyecek. Hem teşkilat bazında çalışan hem de kamuoyu araştırmaları yaptıran parti, bir yandan da mevcut belediye başkanlarının taahhütlerini ne ölçüde yerine getirdiklerine ilişkin raporları ele alacak.
Bu sitede bulunan tüm yazılı ve görsel içerikler ile bu içeriklerin görsel ve sistematik tasarım hakları aksi belirtilmediği sürece Poyraz Gazetesi’ne aittir. Poyraz Gazetesi’nin yazılı izni alınmadan hiçbir yazılı, görsel, işitsel içerik kopyalanamaz, değiştirilemez, yeniden yayınlanamaz veya satılamaz. Aksine davranışların, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’na ve 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu’na göre hukuki ve cezai yaptırımları mevcuttur. Sitedeki tüm içeriklerin telif hakları korunmaktadır.
DİĞER HABERLER