SİTE SAĞ REKLAM ALANI

DANIŞTAY'DAN ÇALTILIDERE'YE ARAŞTIRMA İZNİ

CHP Aliağa İlçe Başkanı Gülsen Cirit Çaltılıdere'de tartışmalara neden olan satışlarla ilgili Danıştay kararını kamuoyuna sundu.

04 Ocak 2019 14:42 siyaset 1113
DANIŞTAY'DAN ÇALTILIDERE'YE ARAŞTIRMA İZNİ
DİĞER GÖRSELLER
GAZETE POYRAZ- CHP Aliağa İlçe Başkanı Gülsen Cirit Çaltılıdere arazilerinin satışlarıyla ilgili tamamlanan araştırmalarını ve Danıştay kararını kamuoyu ile paylaştı. Konu hakkında bir basın açıklaması gerçekleştiren Cirit "o bölgede birden fazla usulsüzlük, hukuksuzluk ve rant paylaşımı var.” diyerek bölgede gerçekleştirilen satışların sınıflandırılması gerektiğini belirtti.

Danıştay raporlarını da basın ile paylaşan CHP Aliağa İlçe Başkanı Gülsen Cirit "CHP olarak Çaltılıdere konusunu sürekli gündeme taşıyoruz. Ancak,  Çaltılıdere satışlarını sınıflandırmak gerekir. Çünkü o bölgede birden fazla usulsüzlük, hukuksuzluk ve rant paylaşımı var. "Çaltılıdere 1”,  satışı tamamlanan, "Çaltılıdere 2” ise 9 Ocak'ta, 3.kez ihaleye çıkılacak olan ve parti olarak sosyal medyada olayın iç yüzünü videolarla anlatmaya çalıştığımız bölgedir.

"Çaltılıdere 1” konusu gündeme çok uzun süre geldi ama parti olarak yaptığımız bütün açıklamalar siyasi boyutlu algılatılmaya çalışıldı. Danıştay kararı da bizim itirazlarımızın siyasi değil gerçekten Aliağa halkının hakkını korumak ve kamuyu zarara uğratmamak uğruna verilen mücadele olduğunun açık kanıtıdır.”diye konuştu.
Cirit, Çaltılıdere Mahallesi 461 Parselde kayıtlı taşınmazın Çaltılıdere Köyü Tüzel Kişiliği mülkiyetindeyken Nisan 2014 tarihinde yürürlüğe giren Bütünşehir Yasası kapsamında Aliağa Belediyesi'nin mülkiyetine geçtiğini, taşınmazın toplam büyüklüğünün 597 bin 546 metrekare olup taşınmazda Murat Gülibrahimoğlu'nun yaklaşık 13.864 m2 bir hissesi bulunduğunu hatırlattı.

"Hisse belediye tarafından satışa uygun hale getirildi”

Murat Gülibrahimoğlu'nun, taşınmazdaki hisseyi 25.07.2017 tarihinde satın almış olmasına rağmen; daha hisseyi satın almadan önce 16 Haziran 2017 tarihinde küçük hissenin sahibi sıfatıyla, aynı parseldeki Belediye hissesini satın almak için Aliağa Belediye Başkanlığı'na başvuruda bulunduğunu ifade eden CHP Aliağa İlçe Başkanı Gülsen Cirit "Taşınmazın SİT alanı içerisinde kalması sebebiyle Kültür Turizm Bakanlığı İzmir 2 Numaralı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu tarafından '1. Derecede arkeolojik SİT sınırları içerisinde kalan, tapunun 461 parselinde Aliağa Belediyesi adına hisseli olarak kayıtlı taşınmazın kiraya verilmesinin veya herhangi bir amaçla satışının 2863 sayılı kanunun 13. ve 14. maddeleri kapsamında uygun olmadığı' şeklinde bir kararla satışın hukuka uygun olmadığı tespit edilmiştir. Ancak verilen karara rağmen Aliağa Belediye Başkanlığı ısrarla taşınmazın Gülibrahimoğlu'na satışı hususunda her türlü çareyi uygulamaya başlamıştır. Taşınmaz üzerindeki arkeolojik SİT alanında kalan kısım Aliağa Belediye Başkanlığı tarafından ifraz edilmiş ve yeni yapılan parselasyon çalışması ile SİT'ten temizlenmiştir. Bu haliyle 1030 parsel numarası alan taşınmazda kalan 248 dönümlük belediye hissesi aynı parselde 5.876 m2 hisse sahibi Murat Gülibrahimoğlu'na 09.01.2018 tarihinde ihalesiz ve adrese teslim şekilde, bu defa alan küçüldüğü için fiyatı 50-TL m2'ye çıkarılarak, toplamda ise yaklaşık 12.350.000-TL bedelle satılmıştır.” dedi.

"Kamu zarara uğratıldı”

Aliağa Belediye Başkanlığı'nın şufa hakkını kullanmayarak kamuyu zarara uğrattığını belirten İlçe Başkanı Gülsen Cirit "Aliağa Belediye Başkanlığı, Gülibrahimoğlu tarafından yapılan satın alma başvurusu anında taşınmazdaki ufak hissenin Murat Gülibrahimoğlu'na satıldığını öğrenmiştir. Piyasa rayiç değerinin çok altında bir rakama satılan küçük hissenin kamu yararı gözetilerek Aliağa Belediyesi tarafından önalım hakkı kullanılarak alınması gerekmekteydi. Aliağa Belediye Başkanlığı tarafından önalım hakkı kullanılmayarak kamu zarara uğratılmıştır.” diye konuştu. 
Ayrıca Aliağa Belediyesi'nin küçük hisseyi ön alım hakkı ile 45.000 bedelle mülkiyetine geçirme sözü verdiğini, böylelikle oluşan 597.546 m2'lik kendi tasarrufundaki parseli 15 bin 219 TL bedelle Büyükşehir Belediyesi'ne satacağını ve kasasına şufa bedeli düşüldüğünde 15 bin 174 TL gireceğini söyleyen Cirit bu satışın gerçekleştirilmediğini ifade etti.
 "Taşınmazın kıymeti kasıtlı olarak düşük gösterildi”
461 No'lu parselde bulunan taşınmazın satışı için kıymet belirlenmesi esnasında Çaltılıdere Muhtarı ve diğer mahalli üyelerin Belediye Başkanlığı yetkilileri tarafından kandırılarak bedelin düşük gösterildiğini açıklayan İlçe Başkanı Gülsen Cirit "Muhtar ve diğer üyeler belediye yetkilileri tarafından yanlış yönlendirilerek kasıtlı olarak şikayet konusu taşınmazın değeri düşük gösterilmiştir. Tarla vasfındaki arazilerin bile günümüzde 400-500 -TL m2 fiyatlarında satıldığı bir ortamda böyle değerli bir taşınmazın değerinin 50-TL olarak belirlenmesi taşınmaz satışının neye hizmet ettiğini açıkça göstermiştir.” dedi. 

"CHP süreci yargıya taşıdı”

Cirit ayrıca Aliağa Belediye Başkanı Serkan Acar'ın şikayet konusu taşınmazda ön alım hakkının kullanılması ile ilgili hem Büyükşehir
Belediyesi'nin hem de Aliağa Belediye Meclisi'nin talebi olmasına rağmen keyfi bir tutum sergileyerek satışı gerçekleştirmediğini dile getirdi. Konuyla ilgili yasal süreç hakkında da bilgilendirmelerde bulunan Gülsen Cirit "Anlattığımız tüm bu usulsüzlükler ve hukuka aykırılıklar neticesinde Cumhuriyet Halk Partisi Aliağa İlçe Başkanlığı nezdinde, Aliağa Belediye Meclis Üyeleri, İlçe Başkanı, Parti Yöneticileri ve bir kısım partililerce Aliağa Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulunulmuş ve ayrıca İzmir İdare Mahkemesi'nde yapılan işlemin iptali için dava açılmıştır. Açılan dava hâlihazırda devam etmektedir. Yapmış olduğumuz suç duyurusu sonucunda Aliağa Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından İçişleri Bakanlığı'na başvuruda bulunularak soruşturma izni istenmiş ancak İçişleri Bakanlığı'nca soruşturma izni verilmemiştir. Bunun üzerine Danıştay 1. Dairesi'ne itiraz edilmiştir. Danıştay 1. Dairesi'nin 2018/1989 E. - 2018/2012 K. sayılı kararıyla özetle 'yapılan şikayetin soyut ve genel nitelikte olmaması, iddiaların ciddi bulgu ve belgelere dayanması' şeklinde gerekçeyle soruşturmanın yürütülerek gerekli incelemelerin yapılmasına yönelik karar verilmiştir.” diye konuştu. 
Danıştay kararının,satış işleminin baştan sona hukuka aykırılıklar içerdiğinin kanıtı niteliğinde olduğunu dile getiren CHP Aliağa İlçe Başkanı Gülsen Cirit "Danıştay da verdiği kararda somut belge ve usulsüzlükler olması sebebiyle yapılan usulsüzlüklerin ve usulsüzlükleri yapan belediye yetkililerinin araştırılmasına yönelik karar vermiştir.” dedi. 

DANIŞTAY'DAN ÇALTILIDERE'YE ARAŞTIRMA İZNİ
Bu sitede bulunan tüm yazılı ve görsel içerikler ile bu içeriklerin görsel ve sistematik tasarım hakları aksi belirtilmediği sürece Poyraz Gazetesi’ne aittir. Poyraz Gazetesi’nin yazılı izni alınmadan hiçbir yazılı, görsel, işitsel içerik kopyalanamaz, değiştirilemez, yeniden yayınlanamaz veya satılamaz. Aksine davranışların, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’na ve 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu’na göre hukuki ve cezai yaptırımları mevcuttur. Sitedeki tüm içeriklerin telif hakları korunmaktadır.
DİĞER HABERLER