SİTE SAĞ REKLAM ALANI

EMEP: "GREV YASAKLARI KABUL EDİLEMEZ"

İZBAN grevi ile ilgili basın açıklaması yapan EMEP, iktidarla iş birliği içinde olanın İZBAN işçileri olmadığının bir kez daha ortaya çıktığını dile getirdi.

09 Ocak 2019 14:54 siyaset 290
EMEP:
Emek Partisi İzmir İl Başkanı Emine Uyar İZBAN işçilerinin grevi hakkında gerçekleştirdiği açıklamada İZBAN işçilerinin yasal ve demokratik haklarını kullanarak greve çıktığını hatırlatarak "Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, zam tekliflerinin işçiler tarafından kabul edilmemesi üzerine, halkla işçileri karşı karşıya getiren açıklamalarda bulundu. Asgari ücret zammının açıklanmasının ardından İZBAN yönetiminin yaptığı yüzde 26'lık zam teklifinin işçilerin oylamaya bile gerek görmeden reddetmesi üzerine ise greve yönelik saldırılar arttırıldı. İzmir halkının ulaşım mağduriyetinin sorumlusu olarak, işçilerin taleplerini karşılamayan TCDD ve Büyükşehir yönetimi değil, en demokratik haklarını kullanan işçiler olarak gösterildi” dedi.

"Grev karşıtı açıklamaların ardından grev yasağı geldi”

CHP'Li vekillerin açıklamalarına da değinen Uyar  "Kendisi de bir işveren olan CHP Milletvekili Tacettin Bayır, sermaye sınıfının taleplerinin kendileri için esas olduğunu ifade edecek şekilde, 'Bu zam verilirse işverenler Kocaoğlu'ya düşman olur' dedi. DİSK'in eski başkanı CHP İzmir Milletvekili Kani Beko'nun 'Bu grev politiktir' açıklaması bazı yerel gazetelerde manşetten yer buldu. Bu grev karşıtı açıklamaların hemen ardından şirketin başvurusuyla Erdoğan yeni bir grev yasağına imza attı. İşçiler grevlerinin yasaklanması ile apar topar işbaşına çağrıldı. Taleplerinin ne oranda karşılanacağı belli değil. Açlık sınırında bir ücretle, nasıl geçineceklerini düşünerek, binlerce yolcuyu taşımaya devam edecekler. Bu yasaklama kararı ile kimler huzur buldu? Şimdi AKP ile kim işbirliği içinde? İZBAN işçilerini ve sendikalarını suçlayan sosyal demokratlar bu yasak kararını nasıl değerlendiriyor?
” diye konuştu.

"Grev hakkı için fiili mücade gerekli”
Büyükşehir Belediyesi'nin daha önce de İZELMAN ve İZENERJİ işçilerinin TİS ve grev hakkını Yüksek Hakem Kurulu'na başvurarak engellediğini hatırlatan Emek Partisi İzmir İl Başkanı Emine uyar "Bu zamana kadar grev hakkı savunucusu olarak bildiğimiz sosyal demokratlar ve eski sendikacılar ne der bilinmez ancak işçi sınıfı, metalde olduğu gibi grev yasaklarını fiili grevle aşabilir. Bu yalnız İZBAN işçisinin değil, başta sözleşme sürecinde olan İZELMAN-İZENERJİ işçileri olmak üzere bütün işçilerin ve sendikaların sorunudur. Bizler İZBAN işçilerinin ve haklarını kullanan, talep eden tüm işçilerin yanında olmaya devam edeceğiz.” dedi.

Bu sitede bulunan tüm yazılı ve görsel içerikler ile bu içeriklerin görsel ve sistematik tasarım hakları aksi belirtilmediği sürece Poyraz Gazetesi’ne aittir. Poyraz Gazetesi’nin yazılı izni alınmadan hiçbir yazılı, görsel, işitsel içerik kopyalanamaz, değiştirilemez, yeniden yayınlanamaz veya satılamaz. Aksine davranışların, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’na ve 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu’na göre hukuki ve cezai yaptırımları mevcuttur. Sitedeki tüm içeriklerin telif hakları korunmaktadır.
DİĞER HABERLER