SİTE SAĞ REKLAM ALANI

İNSANCA YAŞANACAK BİR ASGARİ ÜCRET İÇİN BİRLİK OLALIM

İZSU ALİAĞA işçileri "insanca yaşanacak bir asgari ücret için birlik olma zamanı” diyerek işyerlerinde basın açıklaması gerçekleştirdi.

06 Aralık 2018 13:04 siyaset 415
İNSANCA YAŞANACAK BİR ASGARİ ÜCRET İÇİN BİRLİK OLALIM
Bugün başlayacak olan asgari ücret görüşmelerine dair iş yerlerinde açıklama gerçekleştiren İZSU işçileri krizin faturasını ödememek ve insanca yaşanacak bir asgari ücret için bütün işçilere birlik olma çağrısında bulundu.

"Kriz yüzünde yüzde 50 daha yoksullaştık”

İZSU Aliağa'da açıklama yapan işçiler "Asgari ücret yalnızca asgari ücretle çalışanları değil bütün işçileri etkilemektedir. Bütün ücret zamlarında asgari ücretin esas alındığı herkesce bilinmektedir. Asgari ücret tespit görüşmeleri Türkiye'nin en büyük toplu sözleşmesidir. Ek zam yapılmalı ve bir yıl içerisinde enflasyon karşısında eriyen maaşlarımızın telafisi yapılmalıdır. Ekim ayı itibariyle devletin açıkladığı resmi enflasyon rakamı bile yüzde 25. İşçinin, emekçinin kömür alırken, soğan, patates, salça alırken, çarşıda pazarda mutfak alış verişini yaparken, çocuklarının okul-kırtasiye ihtiyaçlarını karşılarken, elektrik, su ve doğalgaz faturalarını öderken karşılaştığı zamlar ve gerçek enflasyon ise yüzde 50'nin üzerinde. Yani kriz yüzünden sadece son üç-dört ayda yüzde 50 daha da yoksullaşmış durumdayız" dedi.
"Sorumlusu patron ve hükümet olan krizin faturasını ödememek için birlik olup mücadele etmekten başka şansımız yok” diyen işçiler "Örgütlü örgütsüz tüm işçiler, emekçiler, kamu çalışanları ve emekliler, emeklilikte yaşa takılanlar birleşerek mücadeleyi yükselteceğiz, işyeri eylemlerinden, yürüyüşlerden grevlerle her türlü mücadeleyle Krizin faturasını ödememek ve insanca yaşanacak bir ücret için birleşerek mücadeleyi yükseltelim" açıklamalarında bulundu.

Bu sitede bulunan tüm yazılı ve görsel içerikler ile bu içeriklerin görsel ve sistematik tasarım hakları aksi belirtilmediği sürece Poyraz Gazetesi’ne aittir. Poyraz Gazetesi’nin yazılı izni alınmadan hiçbir yazılı, görsel, işitsel içerik kopyalanamaz, değiştirilemez, yeniden yayınlanamaz veya satılamaz. Aksine davranışların, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’na ve 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu’na göre hukuki ve cezai yaptırımları mevcuttur. Sitedeki tüm içeriklerin telif hakları korunmaktadır.
DİĞER HABERLER