SİTE SOL REKLAM ALANI
SİTE SAĞ REKLAM ALANI

İzmir Ticaret Odası Başkanı Mahmut Özgener "Katılımcı Anlayış İçin Göreve Geldim"

"İTO için Fark Yaratamaya Geldik"

21 Mayıs 2018 17:24 siyaset 252
İzmir Ticaret Odası Başkanı Mahmut Özgener "Katılımcı Anlayış İçin Göreve Geldim"
İzmir Ticaret Odası'nın 14 Nisan'da gerçekleştirilen seçimlerinde Yönetim Kurulu Başkanı seçilen Mahmut Özgener, Rotary 2440.Bölge Federasyonuna bağlı Gündoğdu Rotary Kulübü'nün konuğu oldu.

Uluslararası Rotary 2440.Bölge Federasyonuna bağlı Gündoğdu Rotary Kulübü'nün konuğu İzmir Ticaret Odası Başkanı Mahmut Özgener oldu. Özgener, “Ben, katılımcı anlayış için bu göreve geldim. Ülkemizin modern ve çağdaş kenti İzmir'de hem sizleri yakından tanımak hem de İzmir Ticaret Odamızın yeni vizyonunu sizlerle paylaşmaktan büyük mutluluk duyuyorum” diyerek sürdürdüğü konuşmasında, “Seçimlerde büyük çoğunluğun takdiriyle yönetime gelmemizin ardında; kaybolan heyecanın yeniden kazandırılması, kent ekonomisinin çarklarının daha hızlı dönmesi, üyelerimizle daha fazla bir araya gelme isteği, yenilikçi projelerimiz ve katılımcı yönetim anlayışı özlemi etkili oldu” dedi.

“İTO için Fark Yaratamaya Geldik”

Rotary'nin dönem sloganı “Fark Yaratın” örneğinden yola çıkarak İzmir Ticaret Odası için fark yaratmaya geldiklerini söyleyen Başkan Özgener, “Yola çıktığımız 6 ay boyunca ve göreve geldiğimiz andan itibaren önceliğimizin ‘Yönetim Anlayışının' değişmesi olduğunu dile getirdik. Çünkü yönetime katılım ne kadar fazla olursa o kadar değişik düşünce ortaya çıkar ve bu farklı görüşler arasında uzlaşma becerisini daha fazla kullanıp en doğru sonuca ulaşırsınız. İşte bu farklılıklar belki küçük ama iş yaşamını ve hayata bakışınızı geliştiren önemli adımlardır.” şeklinde konuştu.

İzmir Sahip Olduğu Potansiyeli Kullanmalı

İzmir'in sahip olduğu potansiyeli kullanmasının zamanının geldiğini dile getiren Mahmut Özgener, “Değinmek istediğim bir diğer konu da gelişimini her alanda hızlandıran İzmir'in sahip olduğu büyük potansiyeli artık harekete geçirme zamanının geldiğidir. Bildiğiniz gibi İstanbul artık birçok açıdan doyum noktasına ulaştı hatta bu doyum noktasını çoktan geçti. Bu durum İstanbul'un adeta bir balon gibi şişmesine ve beraberinde birçok sorunun ortaya çıkmasına neden oluyor. Artık İstanbul'dan çok daha nitelikli, alternatif bir kentin ortaya çıkıp bunu güçlü bir dille söylemesi gerek. Bu yeni merkez için en uygun kent İzmir'dir ve bizlerin de bu düşünce etrafında birleşme zamanımız gelmiştir. İstanbul-İzmir aksında açılan ve adına altın çember denilen koridorun çekim merkezi İstanbul'dur. Ama ne ilginçtir ki İstanbul'un da çekim merkezi İzmir'dir. Her alanda bu stratejiyi güçlendirecek adımların bir an evvel atılması Türkiye'nin de elini güçlendirir. Futbolda Göztepe'nin elde ettiği başarının kentte yarattığı havayı görüyorsunuz. Altay'ımız ve Altınordu'nun da Süper Lig'e bir adım yakınlıkta olması ile ekonomiden spora, kültür sanattan eğitime, turizmden lojistiğe kadar tüm branşlarda bu güzel kentimiz sadece Türkiye'nin değil birçok ülkenin çekim alanında yer alacak. Bugün artık çağı aşmak için bize tarımdan sanayiye, insan kaynağından kamu yönetimine kadar bir ‘nitelik devrimi' lazım. Çünkü teknolojinin etkisiyle üretimden finansa, lojistikten tüketime kadar her şey çok hızlı değişiyor. Örneğin bugün, kimya sektörünün yönlendirici etkisiyle artık tarım bile tarlada değil fabrikalarda yapılır hale geldi. Bütün süreçleri, İzmir'in mevcut potansiyeliyle yeniden tanımlayıp gereğini yapmamız şart. Belki çoğunuzun hayal dediği bu atılımı başarabilecek güçteyiz. Ama bizim artık birlikte hareket etme vaktimiz gelmiştir. Birlik olduğumuz ve farklılıklarımıza karşın ortak paydalarda buluştuğumuz sürece her alanda başarıyı yakalarız. Bizler; yerel yönetimler ve kamu kurumlarıyla 'İzmir' adına aynı masada önyargısız olarak birbirimizi dinlediğimiz sürece

hayal denilen tüm projeleri tek tek gerçeğe dönüştürebiliriz. Başka kentlerde yaşanan çekişmeleri zaman zaman kamuoyunda izliyoruz. İzmir'imiz benzer tartışmalara kurban vermemek ve aynı duruma düşmemek için uzlaşıcı, iyi bir dinleyici ve karşısındakinin fikirlerine saygı gösteren örnek kişiler olmalıyız. Düşünceler değiştikçe, kalıplar yıkılır; kalıplar yıkıldıkça özgürlük ve demokrasi artar; özgürlük ve demokrasi arttıkça yenilikçi fikirler ve girişimler ortaya çıkar. Bu fikirlere yapılan yatırımlarla kent ve ülke ekonomisi gelişir. Ekonomimiz geliştikçe de refahımız artar ve kıskanılan kent oluruz.” şeklinde konuştu.

Swissotel'de gerçekleşen toplantı, Gündoğdu Rotary Kulübü Başkanı Ercan Çelikkaya ve bir sonraki Dönem Başkanı Selman Uysal'ın Mahmut Özgener'e katılımından dolayı teşekkür plaketi vermesi ile sona erdi.
Bu sitede bulunan tüm yazılı ve görsel içerikler ile bu içeriklerin görsel ve sistematik tasarım hakları aksi belirtilmediği sürece Poyraz Gazetesi’ne aittir. Poyraz Gazetesi’nin yazılı izni alınmadan hiçbir yazılı, görsel, işitsel içerik kopyalanamaz, değiştirilemez, yeniden yayınlanamaz veya satılamaz. Aksine davranışların, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’na ve 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu’na göre hukuki ve cezai yaptırımları mevcuttur. Sitedeki tüm içeriklerin telif hakları korunmaktadır.
DİĞER HABERLER