SİTE SAĞ REKLAM ALANI

KANİ BEKO'DAN ALİAĞA ZİYARETİ

CHP İzmir Milletvekili Kani Beko'nun Aliağa ziyaretinde İZBAN grevi konuşuldu.

03 Ocak 2019 17:14 siyaset 425
KANİ BEKO'DAN ALİAĞA ZİYARETİ
GAZETE POYRAZ- CHP İzmir Milletvekili Kani Beko, CHP Aliağa İlçe Örgütüne gelerek partilileri ile buluştu. Parti binasında gerçekleşen ziyarette partililer Milletvekili Kani Beko'yu alkışlar eşliğinde karşıladı. Toplantı salonunda basın mensupları ve partilelerin sorularını yanıtlayan CHP İzmir Milletvekili Kani Beko İZBAN'da 24 gündür devam eden greve ilişkin açıklamalarda bulundu. 
Kani Beko, grevde olan işçilerle grev öncesi  görüşmelerde bulunduğunu, ardından konunun meclis ve bakanlık düzeyinde takip ettiğini ve şirket yetkilleri ile de görüşmeler gerçekleştirdiğini söyledi. CHP'nin "Anayasa Değişikliğine Hayır” diyerek yürüttüğü kampanya sürecinde Cumhurbaşkanı'nın OHAL ilan edebilme ve KHK ile ülke yönetimine müdahalesini içeren maddeni tehlikeli olduğu uyarısında bulunduklarını dile getiren Beko "İZBAN grev başlamadan önce TÜRK-İŞ Genel Başkanı ile görüştüm. İzmir'de de Demiryolu-İş Şube Başkanı ile görüştüm, onlardan aldığım dosyada ve görüşmelerde müzakereleri yürüten Devlet Demiryolları'nın TİS görüşmelerinde ciddi olmadıklarını öğrendim. Bu dosyayı bir sendikacı olarak incelediğim zaman İZBAN işçilerinin yarısının açlık sınırının altında yarısının da yoksulluk sınırının altında çalıştığını gördüm. Tekliflerinin afaki olmadığını görünce 20'ye yakın dosya hazırlayarak yaptığımız değerlendirmeler ışığında İzmir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri ve Şirketlerden Sorumlu Genel Müdürle de görüşüp onların da bu sürece müdahil olmasını talep ettim. Ayrıca Ulaştırma Bakanı ile İzmir Milletvekili Bedri Serter'le birlikte yaptığımız görüşmelerde İZBAN'ın en az on ilçeden geçen ve en büyük toplu taşıma araçlarından bir tanesi olduğunu dile getirdik.” dedi.

"Grevin asıl sorumlusu Ulaştırma Bakanı'dır” 

İZBAN grevinin vatandaşların ulaşım ve seyahat hakkının engellenmesine de neden olacağını Ulaştırma Bakanı'na ilettiklerini dile getiren Vekil Kani Beko "Günde 500 bine yakın yolcu taşıyan İZBAN'da grev başlarsa öğrenciler okula gidemez, hastalar hastaneye ulaşamaz, emekliler evden çıkamaz uyarılarında bulunduk. Bunun olmaması için çalışan işçilerin ekonomik, demokratik, siyasi ve sosyal haklarının mutlaka verilmesi gerektiğini ifade ettik. Bakanımız bana bu TİS sürecine dahil olmayı teklif etmişti ancak bu güne kadar Ulaştırma Bakanı'ndan ses seda çıkmadı. İZBAN'ın greve gitmesinin asıl sorumlusu Ulaştırma Bakanı'dır” şeklinde konuştu.
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı'nın yüzde 30'luk teklif yaptığını belirten CHP'li Vekil Kani Beko "En kısa zamanda iş barışının sağlanıp TİS görüşmelerinin biteceğini ve İzmirlilerin de bu çileden kurtulacağını düşünüyorum.  Biz üzerimize düşen görevi yaptık derse tam anlamıyla doğru olmaz ama elimizden gelen çabayı gösterdik. Bir an önce TİS'in masa başında bitmesi düşüncesi içerisindeyim” dedi.

"Yerel seçimlerde birliktelik sağlanmalı”

Yerel seçimlerde kaybedilen sekiz ilçede belediye başkan adaylarının erken tarihte açıklanması hakkında da gelişmeler hakkında bilgi veren CHP İzmir Milletvekili Kani Beko "4 Ocak itibariyle Parti Meclisi'nin toplanıp konuyla ilgili son değerlendirmelerin yapılacağı bizlere iletildi. Yarın en doğrusunu Parti Meclisi'ndeki arkadaşlarımız ve Genel Başkanımız değerlendirecek diye düşünüyorum. İlçelerden aday adayı olan arkadaşlarımızın birçoğu ile görüştüm. Ankara'ya gelerek beni ziyaret edip dosyalarını ilettiler. Hepsine çok teşekkür ediyorum. Dosyalarını inceledim. Hepsi de birbirinden değerli arkadaşlarım. Bu partinin genel başkanı veya MYK üyesi olsam ben de karar vermekte  oldukça zorlanırdım. Otuz ilçenin otuzu ile ilgili Genel Başkan Yardımcılarıyla görüştüm. Bu ilçeler için İyi Parti ile resmi bir görüşme yapılmadığını öğrendim. Seçime giderken AKP bugün MHP ile birlikte seçimlere giriyor. Bizim de bu seçimlerde demokrasiden, hak ve özgürlüklerden yana olan demokratik kitle örgütleriyle, meslek odalarıyla ve bazı siyasi partilerle görüşerek, konuşarak bazı şeyleri çözmemiz gerekir diye düşünüyorum.” şeklinde konuştu.

Bu sitede bulunan tüm yazılı ve görsel içerikler ile bu içeriklerin görsel ve sistematik tasarım hakları aksi belirtilmediği sürece Poyraz Gazetesi’ne aittir. Poyraz Gazetesi’nin yazılı izni alınmadan hiçbir yazılı, görsel, işitsel içerik kopyalanamaz, değiştirilemez, yeniden yayınlanamaz veya satılamaz. Aksine davranışların, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’na ve 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu’na göre hukuki ve cezai yaptırımları mevcuttur. Sitedeki tüm içeriklerin telif hakları korunmaktadır.
DİĞER HABERLER