SİTE SOL REKLAM ALANI
SİTE SAĞ REKLAM ALANI

ÖZCAN DURMAZ: ACİL BORÇLANMA TALEBİNİN HAKLI BİR GEREKÇESİ YOK

Aliağa Belediyesi Temmuz Ayı Olağan Meclisinde yaşanan tartışmalara ilişkin bir açıklamada CHP Aliağa İlçe Yönetiminden geldi.

05 Temmuz 2018 12:58 siyaset 493
ÖZCAN DURMAZ: ACİL BORÇLANMA TALEBİNİN HAKLI BİR GEREKÇESİ YOK
DİĞER GÖRSELLER
İlçe Başkanı Özcan Durmaz "Belediye başkanı kral yada sultan değildir.” dedi. 
Geçtiğimiz hafta salı günü gerçekleştirilen Aliağa Belediye Meclis'inde Belediye'nin üniversite yapımı için 50 milyon Türk Lirası borçlanma yetkisi isteyen maddesi üzerine CHP ve Ak Partili Meclis Üyelerinin ret oyu kullanması sonrası tartışma çıktı. Konuyla ilgili CHP Aliağa İlçe Binasında basın açıklaması yapan İlçe Yönetimi "Aliağa Belediye başkanı meclis üyelerimizin önerilerini dikkate almayarak, 50 milyon lira borçlanma yetkisi talebini oya sunmuş ve talebi muhalefet meclis üyelerince reddedilince, koltuğu devirerek ve hakaretler ederek, toplantıyı yarım bırakıp MHP'li meclis üyeleriyle birlikte meclisi terk etmiştir.” dedi. Basın açıklamasına CHP Kınık ve Bergama İlçe Başkanları, İl Ana Kademe Yönetim Kurulu üyeleri de katılarak yaşananları kınadı.
"MECLİS ÜYELERİMİZ YASAL YOLLARA BAŞVURACAK”
CHP Aliağa İlçe Başkanlığı adına açıklama yapan İlçe Başkanı Özcan Durmaz sözlerine "Aliağa Belediye Meclisinin 3 Temmuz 2018 tarihli toplantısında meclisin kararını beğenmeyen başkan Serkan Acar; CHP'li ve AK Partili belediye meclis üyelerine yönelik olarak, "şerefsizler… hepiniz şerefsizsiniz” şeklinde hakaret içerikli sözler ederek meclisi terk etmiş, Aliağa siyasi tarihinde eşi benzeri olmayan ve kamu yöneticisine yakışmayan bir davranış sergilemiştir. CHP meclis grubu olarak, başkanın ve ona eşlik eden bazı MHP'li meclis üyelerinin sözlerini kendilerine aynen iade ediyoruz. Kötü söz sahibine yakışır ve onu anlatır. Bu konuda meclis üyelerimiz yasal yollara başvuracaklardır.” diyerek başladı.
"BELEDİYE BAŞKANININ SONSUZ GÜCÜ YOKTUR”
Belediye başkanının kral ya da sultan olmadığını belirten Durmaz "Sonsuz ve sınırsız bir iktidar hakkı ve gücü yoktur. Yasalarla belirlenmiş görevini, yine yasalarla verilmiş yetkiler çerçevesinde ve belediye meclisinin denetiminde yapar. Belediye meclisinin yetki alanındaki konuları meclise getirir ve meclis uygun bulursa o işleri yapabilir. Son mecliste, "Aliağa'ya fakülte getireceğim arazi tahsisi gerekiyor” şeklindeki talebi meclis tarafından kabul edilmiş ve işleyiş gereği komisyona gönderilmiştir. Hemen ardından başkanın "Fakülte getirmek için hazırlık yapacağım, 50 milyon lira borçlanma yetkisi verilsin”  talebine muhalefet meclis üyeleri, "konu komisyonda görüşülsün, belirlenecek ihtiyaç miktarına göre daha sonra borçlanma yetkisi verilsin” önerisi getirmiştir. Buna rağmen başkan bu öneriyi dikkate almayarak, 50 milyon lira borçlanma yetkisi talebini oya sunmuş ve talebi muhalefet meclis üyelerince reddedilince, koltuğu devirerek ve hakaretler ederek, toplantıyı yarım bırakıp MHP'li meclis üyeleriyle birlikte meclisi terk etmiştir.”dedi.
"ŞEHRÜL EMİN OLMAKTAN ÇIKTI, KORKULMASI GEREKEN KİŞİ OLDU”
İlçe Başkanı Özcan Durmaz Aliağa Belediye Başkanı Serkan Acar'ın daha önce de buna benzer tavırlar içerisinde olduğunu, bu şekildeki davranışları neticesinde Şehrül Emin olmaktan çıkarak gazabından korkulması gereken kişi haline geldiğini söyledi.
Durmaz açıklamasına "Belediye 4 yılda; yıllık bütçeler, arazi satışı gelirleri, 100 milyon lira civarı yeni piyasa borcu olmak üzere yaklaşık olarak 600 milyon liralık kaynak kullanmıştır. Sponsorluk adı altında fabrikalardan, iş dünyasından, inşaatçılardan alınan ve hesabını kimin tuttuğunu ve miktarını başkandan başka kimsenin bilmediği kaynaklar ise buna dahil değildir. Karşılığında Aliağa'da yapılan işler ise;  iki yeşil alan düzenlemesi, iki yaya yolu düzenlemesi, park ve bahçelerin bakımı, klimalı ama klimaları çalışmayan 5-6 durak, Zeytinli Parkın ortadan yarılıp üstüne köprü yapılması, bazı binaların tabelalarının değiştirilmesi gibi işlerdir. Hesap bilen herkes yapılan tüm işlerin kullanılan 600 milyon liralık kaynağın % 10'u bile etmeyeceğini görüyor. Geri kalan paranın ve sponsorlardan sağlanan, miktarı meçhul kaynağın ise nerede kullanıldığı belli değildir. Belediyedeki gereksiz israf, şatafat ve boşa harcamalar ise açıkça görülmektedir. Başkan bütçe yönetimi ve kaynak kullanımı konusunda sınıfta kalmış, Aliağa'yı borca batırmış, geleceğini ipotek altına sokmuştur. Erken yerel seçimlerin konuşulduğu, belki de 3 - 4 ay sonra yeni bir yönetimin görev alacağı ortamda kimse belediyeyi hesapsız başka yüklerin altına sokmamalıdır. Acil kaynak gerekiyorsa Bozköy arazilerinin satışından gelen yaklaşık 40 milyon lira civarındaki para kullanılabilir, yani acil borçlanma talebinin haklı bir gerekçesi de yoktur.” sözleriyle devam etti. 
"TATİLE ÇIKSIN VEYA YARDIM ALSIN”
Açıklamayı sonlandırırken Aliağa Belediye Başkanı Serkan Acar'a seslenen CHP Aliağa İlçe Başkanı Özcan Durmaz "Başkanın çıkardığı son arbede ile 'ben hizmet etmek istiyorum ama meclis beni engelliyor' şeklinde en başından beri yaptığı propagandayı devam ettirmeye çalıştığı anlaşılıyor. Bu propagandanın alıcısı kalmadı, belediye meclis üyelerini hedef gösteren açıklamalar yapıp Aliağa'nın huzurunu kaçırmasın. Anlaşılıyor ki geçen hafta yapılan seçimlerin sonuçları ve yaklaşan yerel seçimlerin stresi başkanın sinirlerini iyice bozmuş. Kendisine önerimiz; tatile çıkması veya bu konuda destek almasıdır.”dedi.

ÖZCAN DURMAZ: ACİL BORÇLANMA TALEBİNİN HAKLI BİR GEREKÇESİ YOK
Bu sitede bulunan tüm yazılı ve görsel içerikler ile bu içeriklerin görsel ve sistematik tasarım hakları aksi belirtilmediği sürece Poyraz Gazetesi’ne aittir. Poyraz Gazetesi’nin yazılı izni alınmadan hiçbir yazılı, görsel, işitsel içerik kopyalanamaz, değiştirilemez, yeniden yayınlanamaz veya satılamaz. Aksine davranışların, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’na ve 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu’na göre hukuki ve cezai yaptırımları mevcuttur. Sitedeki tüm içeriklerin telif hakları korunmaktadır.
DİĞER HABERLER