SİTE SOL REKLAM ALANI
SİTE SAĞ REKLAM ALANI

SANAYİCİ MESLEK LİSELERİNE İTİBAR İSTİYOR

ASKER OCAĞINDA KURS VERİLSİN

12 Ocak 2018 18:48 siyaset 337
SANAYİCİ MESLEK LİSELERİNE İTİBAR İSTİYOR
Meslek yüksekokulu mezunlarının kısa dönem askerliği gündeme gelirken sanayiciler ara elaman açığının giderek artığına dikkat çekerek çözüm önerileri sundu. Özolgun Otomotiv Yönetim Kurulu Başkanı Çağlar Tenekeci, “Meslek liseleri, memlemek meselesidir. Bu liselere yönelik kazanamayanların okulu algısı ortadan kaldırılmalı” dedi.

Sanayide ara eleman ihtiyacını meslek lisesi mezunları ile karşılanmasını sağlamak bir çok sanayici kısa dönem askerlik önerisini gündeme getirdi. Geçtiğimiz hafta da Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü'nün “Meslek Yüksekokulu mezunlarına kısa dönem askerlik” taleplerinin gündemlerinde olduğunu açıkladı. Ancak Milli Savunma Bakanlığı bu konuya noktayı koyarak gündemlerinde böyle bir çalışma olmadığını açıkladı. Ara elaman sıkıntısının sanayinin en büyük sorunu haline geldiğine dikkat çeken Özolgun Otomotiv Yönetim Kurulu Başkanı Çağlar Tenekeci, “Bu iş memleket meselesi. Sadece kısa dönem askerlik ile çözülemez. Yapılması gerekenlerin başında bu okullara itibar kazandırmak gelmeli. Çünkü meslek liseleri için kazanamayanların okulu algısı var. Önce bu algı ortadan kaldırılmalı” dedi

.ASKER OCAĞINDA KURS VERİLSİN

Meslek lisesi mezunlarına yönelik kısa dönem askerlik imkanı sağlanamaması durumunda bile yapılacak düzenlemelerle gençlerin eğitim ve istihdama katılabileceğini söyleyen Tenekeci, “Bu çocuklara asker ocağında mesleklerini yapabilecekleri, eğitimlerine devam edebilecekleri bir ortam yaratılmalı. Örneğin askerlik ocağındaki meslek liseli ya da yüksekokulu mezunu gençler için kurslar açılabilir. Bu kurslarda yine o askeri birliğin yakınlarındaki sanayi tesislerin, organize bölgelerin, Oda'ların bünyesindeki usta ya da eğiticilerin, eğitim vermesi sağlanabilir. Askerlik sürecinde günde 2 saat kurs gören biri, terhis olduğunda hem vatani görevini yapmış olur hem de ona katma değer kazandırmış oluruz” dedi.

AİLELER DESTEKLENSİN

Avrupa'da meslek lisesi ve yüksekokulu öğrencilerinin ailelerine çeşitli desteklemeler olduğuna dikkat çeken Tenekeci, “Dünyayı yeniden keşfetmeye gerek yok. Biz de de aynı destekler olabilir. Çocuğunu meslek lisesine gönderen bir aileye ulaşım desteği verilse, bu bile en güzel teşvik olur.Bir meslek lisesinin veli toplantısına gidin, bu teşvike neden ihtiyaç olduğunu görürsünüz. Çünkü veli toplantısına giden veli olmuyor. Önce velilerin teşvik edilmesi gerekiyor. Çıtayı yükseltmemiz, meslek liselerine, meslek yüksekokullarına itibar kazandırmamız gerekiyor. Başarılı öğrencilere burs verilebilir. Başarılı sanayicilerimiz ve işadamlarımız da bu konuya dahil olmalı. Onlar da okullarda kendi başarı hikayelerini hatta iş hayatındaki hataları paylaşmalı. Öğrenciler karşılarında belirli noktalara gelmiş insanları görmesi, onları rol model olarak hafızalarına yazması gerekiyor” dedi.

İŞBİRLİĞİ ŞART

Bir çok meslek yüksekokulunda donanım eksikliği olduğuna da dikkat çeken Çağlar Tenekeci, sanayi sitelerindeki esnafın güçbirliği yaparak okullara destek vermesi gerektiğini de söyledi. Tenekeci, “Öğrencinin tahtadan görerek yapması başka, dokunarak yapması başkadır. Biz Özolgun Otomotiv olarak Karabağlar Mesleki Eğitim Merkezi ile protokol imzalıyoruz. Burada öğrencilere staj imkanı sağlayacağız. Ancak bu gibi işbirliklerin sayısının artması gerekiyor” diye konuştu

TÜRK FİLMLERİ MESLEK LİSELİYİ ANLATSIN

Türk film ve dizilerin günümüzde belirleyeci ve etkinliğinin artık tartışılmayacak yapıya kavuştuğunu söyleyen Tenekeci, “Evdeki anne, baba ya da çocukların herkesin beğeniyle izlediği filmler var. Bu filmlerde başarıya ulaşan insanların hikayeleri de anlatılıyor. İşte bu başarıya ulaşan insanların meslek lisesi olduğu vurgusu yapılması dahi, bizim için büyük önem arzediyor. Türkiye,meslek yüksekokullarına gereken önemi vermezse, sanayimiz büyüme trendini sürdüremez. Bunu ne hükümet tek başına yapabilir ne bizim gibi sanayiciler. Meslek lisesi heyecanını hep birlikte yaşamalıyız. Bugün bize yapılan başvuruların çoğu üniversite mezunlarından geliyor. Ama sanayimizin asıl ihtiyacı meslek yüksekokullu gençler” dedi.
Bu sitede bulunan tüm yazılı ve görsel içerikler ile bu içeriklerin görsel ve sistematik tasarım hakları aksi belirtilmediği sürece Poyraz Gazetesi’ne aittir. Poyraz Gazetesi’nin yazılı izni alınmadan hiçbir yazılı, görsel, işitsel içerik kopyalanamaz, değiştirilemez, yeniden yayınlanamaz veya satılamaz. Aksine davranışların, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’na ve 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu’na göre hukuki ve cezai yaptırımları mevcuttur. Sitedeki tüm içeriklerin telif hakları korunmaktadır.
DİĞER HABERLER