SİTE SAĞ REKLAM ALANI

YETKİYİ HALKTAN ALDIM ÇIKARIRIM DA ALIRIM DA

Aliağa Belediyesi Haziran ayı olağan meclisi işten çıkarılan işçilerin belediye önünde gerçekleştirdiği oturma eylemi ile başladı.

10 Haziran 2019 16:38 siyaset 1429
YETKİYİ HALKTAN ALDIM ÇIKARIRIM DA ALIRIM DA
İşten çıkarılmalarının ardından Demokrasi Meydanı'nda oturma eylemine başlayan belediye işçileri eylemlerinin 22'inci gününde Aliağa Belediyesi önüne gelerek taleplerini dile getirdi. Belediye meclis toplantısı öncesi iki saatlik oturma eylemi yapan işçiler eylemlerinin ardından toplantı salonuna girerek meclis toplantısını takip etti. 
Yoğun güvenlik tedbirleri ile başlayan Aliağa Belediye Meclisi Haziran Ayı toplantısında başkanlıktan gelen önergeler ve komisyon raporlarının yanı sıra CHP'li meclis üyelerinin verdiği gündem dışı iki önerge de görüşüldü. CHP'li meclis üyeleri gündem dışı önergelerde Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Komisyonu'nun kurulmasını önerirken işten çıkarılan işçilerin akıbetini soran soru önergesini meclise sundu.
Başkanlıktan gelen önergeler içerisinden 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 11 ve 12'inci maddeler oy birliği ile plan bütçe komisyonuna havale edildi. Dokuzuncu önerge Çevre ve Sağlık Komisyonu ile Esnaf Komisyonuna havale edilirken, Yenişakran'da yaşanan alt yapı sorunundan kaynaklı vatandaşların vidanjör hizmetinden ücretsiz yararlanmasını kapsayan 16'ıncı madde Plan Bütçe Komisyonuna gönderildi. Ayrıca 13, 14 ve 15'inci maddeler oy birliği ile kabul edildi. 10'uncu madde millet ittifakı meclis üyelerinin ret oy kullanması sonucu oy çokluğu ile reddedildi. 
Mecliste CHP'nin önerisiyle Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Komisyonu kuruldu. Komisyona CHP grubu Seçil Adalet Işık Durukan, Gülten Taşbaş ve Savaş Dağdeviren'i önerirken MHP grubunun İsmail Meşe ve Burhan Kızıl'ı önererek hiç kadın meclis üyesi önermemesi dikkat çekti. 
HAKAN TURAN "İŞTEN ÇIKARILAN İŞÇİLERİN VEBALİ BOYNUNUZDA DEĞİL Mİ?”
Aliağa Belediyesi Haziran Ayı Meclis Toplantısının dilek ve temenniler bölümünde söz olan CHP Grup Sözcüsü Hakan Turan Belediye Başkanı Serkan Acar'a yerel seçimler öncesi yaptığı konuşmayı hatırlatarak "evine ekmek götüremeyen, yakacak odunu olmayan vatandaşlarımızın vebalinin boynunuzda olduğunu söylemiştiniz. Hamile olduğu halde işten çıkarılan işçinin doğmamış çocuğunun, eşi hastanede ağır tedavi görürken ilaç ve iğne almak için kapı kapı dolaşan işçinin ve ailesinin mübarek Ramazan Ayında işsiz kalıp bayramı beş parasız geçiren işçilerin ve ailelerinin vebali sizin boynunuzda değil mi?” diye sordu. 
BAŞKAN ACAR "İTHAMDA BULUNUYORSUN”
İşçilerin işten çıkarılma gerekçelerini de hatırlatan Turan'ın "Madem belediye bütçesinde azalma var neden geçen sene yalnızca kültür sanat harcamalarına 50 milyona yakın para harcadınız? Bir yandan işçi çıkarırken, belediye şirketleri olan jeotermal ve petrol şirketine seçimden sonra neden onlarca personel aldınız” demesi üzerine Aliağa Belediye Başkanı Serkan Acar, CHP Grup sözcüsü Hakan Turan'ı "Yanlış konuşuyorsunuz. O, 50 milyon lira harcamalar içersinde kültür sanat işleri biriminde personelin maaşları da var. Ayrıca kaç işçi alımı yaptığımı net bir rakamla söylemeden onlarca işçi aldınız diyerek şov yapıyorsunuz. İthamda bulunuyorsun. Demek ki sayı var sen de onlarca kişi diyorsan kaç kişi? Siyaset bu değil derdimiz birbirimizi karalamaksa altını doldurmak lazım.” diyerek uyardı. 
Başkan Acar, Hakan Turan'ın belediye işçilerinin ve memurlarının görev yerlerinin değişikliği, işten çıkarılması ve başka şehirlere gönderilmesine ilişkin sorularına verdiği yanıtta "Benim zabıtaya ihtiyacım vardır alırım, park bahçe personeline ihtiyacım yoktur çıkarırım. Olağan bir şeydir. Derdiniz üzüm yemekse tamam ama sizin derdiniz bağcı dövmek. Halktan yetkiyi aldım, çıkarırım da alırım da… Takdiri beş yılın sonunda halk verir. Ben belediye başkanlık yetkilerimin tamamını yasadan ve halktan aldım. Siz sadece belediye meclisi yetkilerini kullanırsınız ben de belediye başkanı yetkilerini kullanırım. Ben istediğim adamı alırım, istediğim adamı çıkarırım. O yetkiyi de halktan alır kullanırım bundan sonra da kullanmaya devam edeceğim” dedi. 
Hakan Turan'ın "Çalışanlarınıza mobbing uyguluyorsunuz, zorunlu emeklilik yaşı gelmemiş personelinize ya emeklilik dilekçenizi verin ya da sürgüne gidersiniz diyorsunuz.” diyerek sunduğu eleştiriye Aliağa Belediye Başkanı Serkan Acar "Memurlardan yararlanamıyorum, verim alamıyorum. Memleketimin başka yerinde yararlı olurlar diyerek gönderdim. Bunda ne var. Misakı milli sınırları içerisinde bir başka şehirde çalışmak ayıp mı?” diye yanıt verdi. 
Tartışmaların ardından son bulan meclis toplantısının 2 Temmuz 2019 tarihinde saat: 18.00'da yapılmasına karar verildi. 

Bu sitede bulunan tüm yazılı ve görsel içerikler ile bu içeriklerin görsel ve sistematik tasarım hakları aksi belirtilmediği sürece Poyraz Gazetesi’ne aittir. Poyraz Gazetesi’nin yazılı izni alınmadan hiçbir yazılı, görsel, işitsel içerik kopyalanamaz, değiştirilemez, yeniden yayınlanamaz veya satılamaz. Aksine davranışların, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’na ve 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu’na göre hukuki ve cezai yaptırımları mevcuttur. Sitedeki tüm içeriklerin telif hakları korunmaktadır.
DİĞER HABERLER