SİTE SAĞ REKLAM ALANI

BEDENLERİ YÜREĞİ VE İNADIYLA YOLA ÇIKMIŞ SPORCULARDAN OLUŞAN BOCCİA MİLLİ TAKIMI

Bölgesel yerel gazete haberleri, köşe yazıları, son dakika haberleri, Türkiye ve Ege gündemi, İzmir, İzmir bölgesinin en köklü internet gazetesi Poyraz Gazetesi.

23 Kasım 2018 13:00 spor 726
BEDENLERİ YÜREĞİ VE İNADIYLA YOLA ÇIKMIŞ SPORCULARDAN OLUŞAN BOCCİA MİLLİ TAKIMI
"Görmek isterken hava dumanlı, duymak isterken gürültüye rağmen kolay mı?
Gitmek isterken,ayakları bağlı uçmak isterken, kanadı kırık kolay mı?
Aklı ilerde gövdesi bağlı, gönlü ilerde kendi çemberde kolay mı? 
Başka bir dünya böylesi değil…”*

Bu sıradan bir başarı öyküsü değil, bitmemiş henüz başında, inat ve vicdan ile birçoklarının yapmaya cesaret edemeyeceği bir uğraş… bir yaşam tarzı seçimi… pes etmeme öyküsü… Başka bir dünyayı kurmanın mümkün olduğunu kendi yaşamı ile öğretenlerin hikayesi… Her gün yeniden yola düşenlerin…
Bizlere her gün kamu spotu gibi öğretilir kaliteli ve eşit bir yaşam sürmenin herkesin hakkı olduğu… Engelleri aşmak için yürünen yolda yürek dağlayan değil umut yeşerten bir hikaye onların hikayesi… Henüz bire bir dinlemedik kendilerinden ama bu hikaye ile kendi yaşamını kesiştirmiş aydınlık bir kadınla söyleştik. Merak ettiniz kim(ler)den bahsettiğimizi değil mi?
Ülkemizde spor müsabakalarını seyretmek olağan bir alışkanlıktır. Bu yazıda sizlere pek de izlemediğiniz, belki birçoğunuzun haberdar dahi olmadığı bir spor dalından ve onun Türkiye'deki milli takımından bahsedeceğiz. Türkiye Bedensel Engelliler Spor Federasyonu Boccia Milli Takım'ından…

Çocuklarının eli, kolu, ayağı olan bir antrenör

Boccia Milli Takım Antrenörlerden biri  Şebnem Sezer ile bir sabah kahvaltısında doğayla iç içe samimi bir sofrada buluştuk. Sakinliği, yaptığı işin ne kadar sabır gerektirdiğini belli eder cinsten... Türkiye'de milli takım olanakları kısıtlı da olsa yüreği kocaman sporcuları, antrenörleri, aileleri ile her geçen gün gelişiyor. Kolay olmuyor elbette, kolay olmadığını Şebnem hocanın zorlu sponsorluk arayışlarından, çocuklarının yaşam hikayelerini anlatışından anlıyoruz. Bütün sporcularından yaşı kaç olursa olsun "Çocuklarım” diye bahsediyor Şebnem Sezer... Milli Takıma sporcu yetiştirmek oldukça zor bir iştir. Sıkı takipçisi olanlar bilir, her zaman başarma hırsı, sporcularını iyi tanıma, takımın kapasitesini iyi ölçmek gerekir. Şebnem Sezer diğer antrenör arkadaşları ile birlikte mesleğinin gerekliliklerini yerine getirmekten daha fazlasını yapmak zorunda olduklarını anlatıyor. 
Çünkü onun sporcuları kulüplerin alt yapılarına aileleri tarafından gönüllü yazdırılan, öğretmenleri tarafından "Biraz haylaz ama iyi sporcu” denilerek derslerinde kanaat notu ile geçirilen öğrenciler değil. Onun sporcuları çoğu kez evden çıkmaya bile çekinen, başarılı bir sporcu olduklarında gençlerin sevgilisi, beğenilen sporcu diye anılmayan çoğu kez toplum tarafından eksik görülen ya da yokmuş gibi davranılan sporcular. O yüzden yaptıkları iş kıymetli ve bir o kadar da zor. 

"Kuvvetli bağlar kurmak zorundasınız”

2015 yılından bu yana Milli Takımla birlikte çalışan Şebnem Hoca kendi hikayesini şöyle anlatıyor "Bizim mesleğimiz bir derin kuyu. Ben kendi kulübümdeki bir sporcumla sadece göz göze bakışarak anlaşıyorum. Bu işi yapabilmeniz için gönül gözü, sabır lazım. Çok farklı bir deneyim.  Her biri kendine özel bireyler ve bir şekilde kendilerini yetiştirmişler. İçerisine girdikçe daha farklı hayatlara tanık oluyorsunuz. İçlerinde gazete yazarlığı yapan, bir günde bir kitap bitiren çocuklar var. İtalya'daki maçta benim için yarışacaklarını söyleyen bir sporcum vardı. Yürekten yüreğe o çocuklarla inanılmaz paylaşımlarda bulunuyorsunuz. Çok güçlü ve kuvvetli bağlar kurmak zorundasınız. Zaten bunu yapamıyorsanız ne o sporcu başarıya ulaşabilir ne de siz mesleğinizi gerçekleştirebilirsiniz. Dokuz yaşında da sporcum var, elli yaşında da...” Yaptığı işin en zor yanını sorduğumuzda ise imkansızlık ve başarmak kelimelerini yan yana ekliyor Şebnem Hoca "Bizim için ulaşım, erişim, konaklama her şey o kadar zor oldu ki, biz hep imkansızı başarmak zorundayız” diyor.
Boccia dünyadaki en ağır engelli bireylerin dahi yapabildiği tek spor dalı. Öğrencileri için Boccia'nın hayata bağlayan tek şey olduğunu söyleyen Şebnem Sezer "Bizim öyle öğrencilerimiz var ki eli kolu kesinlikle hareket etmiyor, sonradan engelli, doğuştan engelli, omurilik felci geçirmiş ya da kas hastası. Ve bu çocukların artık hayatta yapabildikleri pek bir şey yok. Oturdukları yerden televizyon izliyorlar,  akülü arabaları kullanabiliyorlarsa gezebiliyorlar o kadar… Boccia ile hayata bağlanıyorlar. Onlar için inanılmaz bir keyif, yapabildikleri tek şey…” diyor. Ancak bu spor dalı diğer branşlara göre oldukça pahalı bir spor dalı… Örneğin Masa Tenisi Milli Takımı'ndan sporcular bir turnuvaya katılmak istediklerinde 10 sporcu 10 kişi olarak katılım gösterebilirken, ağır engelli grubundan her sporcuya bir refakatçi de gerektiği için Boccia'nın imkanları azalabiliyor. 

Petkim'le kesişen yollar Boccia'nın umudu
 
Bu imkansızlık ve geri planda kalma durumu, onları doğal olarak sponsorluk arayışına itmiş. Şebnem Hoca çaldığı kapıların yüzüne kapanmasından üzüntü duyduğunu, kendisi için değil sporcularının geleceği için pes etmediğini söylüyor. İşte böyle bir süreçte bir velisinin aracılığı sayesinde SOCAR Türkiye İştiraki Petkim ile yolları kesişmiş. İlk görüşmenin ardından ikinci görüşmelerinde Petkim Kurumsal İletişim Müdürü Bilge O'Flaherty ile el ele vermişler. Ardından süreç herkes için hem öğretici hem de heyecan verici ilerlemiş. İlk sene Petkim çalışanlarından 12 gönüllünün de katılımı ile gerçekleştirdikleri Milli Takım Kampı'nı düzenlemişler.  Bu seneyse yine bir hazırlık kampının ardından coşkunun eksik olmadığı, bağlarını kuvvetlendiren ve başarı ile döndükleri İtalya Turnuvası'na katılmışlar. İtalya'nın Olbia kentinde düzenlenen  "Bedensel Engelliler Boccia Bölgesel Açık Uluslararası Turnuvası”na Petkim ile birlikte gitmişler. Şebnem Hoca "Her aşamada yanımızdaydılar ve heyecanımıza ortak oldular. Orada çocukların çabasını, bizim hikayemizi ailelerin umudunu konu alan bir film çekimi de gerçekleştirildi.”  Çeyrek finale kadar ilerledikleri turnuvada, son anda maçı kazanıp üçüncülük madalyasını kucaklayarak Boccia'nın umut vaad ettiğini bir kez daha göstermişler. 

"Başarılarımız federasyonumuzla, as başkanımızla ortak" 

Boccia Milli Takımı aslında tek başına bir Milli Takım olmaktan çok hem Türkiye Bedensel Engelliler Spor Federasyonu Başkanı Arif Ümit Uztürk hem Turkiye Bedensel Engelliler Spor Federasyonu Boccia Branş Sorumlu As Başkanı Selim Özen, kendisi gibi canla başla çalışan diğer antrenörler ve tüm sporcular ile hep birlikte bir mücadeleyi resme dönüştürüyor. Kazanılan her başarı sahada yarışan sporcuların hanesine yazılırken en yukarıdaki isimlerin de gurur kaynağı oluyor. Şebnem Sezer kazandıkları başarılarda öğrenciler kadar bir başka isimin daha emeğinin olduğunu vurguluyor. "Türkiye Bedensel Engelliler Boccia Branş Sorumlusu As Başkan Selim Özen'in çabaları olmasaydı biz birçok şeyi başaramazdık." diyen Şebnem hoca "Bu yolculukta o da bizi desteklemesiydi, daha farklı yapıda bir insan olsaydı, ekibimizi toplamasaydı bugün bu noktada olmazdık. Selim Başkanımız 'birlikte aynı kaderi yaşadığı arkadaşlarıma ne yapabilirim' sorusunu soran, engelliyi anlayan bir başkan olduğu için hep bir adım öndeyiz." diye ekliyor. 

"2020 Tokyo Paralimpik Olimpiyatları'nda Boccia'yı destekliyoruz”

Boccia ile sponsorluk sürecinin başlamasının ardından yalnız Milli Takımın değil Petkim'in de hayatı değişmiş. Petkim Kurumsal İletişim Müdürü Bilge O'Flaherty "Petkim Genel Müdürü Anar Mammadov ile sürekli bir sosyal sorumluluk projesi yapmamız gerektiği üzerine görüşüyorduk. Anar Bey imza atmamız gereken sosyal sorumluluk projesinin gerçekten Türkiye'de farkındalık yaratacağımız bir değer üzerine olması gerektiğini dile getiriyordu. Bu süreçte Şebnem Hoca ile tanıştık. Bu tanışmanın ardından Anar Bey'le görüştük ve geçen sene bu süreci başlattık. Petkim ailesi olarak ne kadar değerli bir iş yaptığımızı gün geçtikçe daha iyi anlamış olduk. Sporcularımızla, aileleri ile tanıştık. Turnuvalarda kazanmanın, başarmanın heyecanını an be an birlikte yaşadık. İyi ki bu sponsorluğa başlamışız diye düşünüyoruz. Petkim'de şu ana kadar en gurur duyduğumuz iş Boccia Milli Takımı'nı desteklemek oldu. Bir kaç farkındalığı birlikte yaratmış oluyoruz. Türkiye'de engelli olan bireyler ve onların ailelerinin yaşadığı problemler hakkında farkındalık yaratmak istiyoruz. Devletin bu alanda daha fazla yatırım yapmasına dikkat çekmek istiyoruz. Engel seviyesi çok yüksek olan arkadaşların spor kulübünün üyesi olarak sosyalleşmelerine bir nebze de olsa yardımcı oluyorsak bu inanılmaz bir mutluluk… Biz sadece bir spor sponsorluğu değil aynı zamanda birçok alana dokunan bir sosyal sorumluluk projesini destekliyoruz. Hedefimiz 2020'de Boccia'nın, Tokyo Olimpiyatları'nda yanında olmak.” diyor. 

Başarı yolunda sabır ve inatla yürümeye devam eden Boccia Milli Takımı Antrenörü Şebnem Sezer ve Milli Takım Sporcuları yani "Şebnem hocanın çocukları” ile birlikte daha güzel günlerin kapısını aralayacaklar… Bu gerçeği bilerek sohbetimizi sonlandırıyoruz. İnanmak gerektiğine biz ikna oluyoruz. Umarız siz de bu yazıyı okuduktan sonra takım tutmanın, sporu desteklemenin sınırlarını bir kez daha düşünür, bir sonraki turnuvada Boccia Milli Takımı'nı desteklersiniz…   *Bulutsuzluk Özlemi 'Çok Zor' adlı şarkının sözlerinden alınmıştır…

Bu sitede bulunan tüm yazılı ve görsel içerikler ile bu içeriklerin görsel ve sistematik tasarım hakları aksi belirtilmediği sürece Poyraz Gazetesi’ne aittir. Poyraz Gazetesi’nin yazılı izni alınmadan hiçbir yazılı, görsel, işitsel içerik kopyalanamaz, değiştirilemez, yeniden yayınlanamaz veya satılamaz. Aksine davranışların, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’na ve 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu’na göre hukuki ve cezai yaptırımları mevcuttur. Sitedeki tüm içeriklerin telif hakları korunmaktadır.
DİĞER HABERLER