SİTE SAĞ REKLAM ALANI

TÜBİTAK EGE ÜNİVERSİTESİ'NİN AR-GE STRATEJİSİNİ ONAYLADI

Ege Üniversitesi'nin "Ar-Ge Strateji Belgeleri” TÜBİTAK tarafından kabul edildi.

13 Ağustos 2018 12:30 teknoloji 652
TÜBİTAK EGE ÜNİVERSİTESİ'NİN AR-GE STRATEJİSİNİ ONAYLADI
Ege Üniversitesi, güçlü olduğu ve Türkiye'de ilk 5'te yer aldığı, 5 alanda "TÜBİTAK 1000 Programı Ar-Ge Strateji Belgesi Hazırlatılması ve Uygulanması Çağrısı” kapsamında sunduğu "Ar-Ge Strateji Belgeleri” kabul edildi.

"TÜBİTAK 1000 Programı Ar-Ge Strateji Belgesi Hazırlatılması ve Uygulanması Çağrısı” kapsamında Ege Üniversitesi'nin güçlü olduğu ve Türkiye'de ilk 5'te yer aldığı "Enerji, Biyoteknoloji, Hastalıklar ve Tedavi Yaklaşımları, Kimyasal Teknolojiler, Gıda Bilimleri ve Teknolojileri”nden oluşan 5 alanında hazırladığı "Ar-Ge Strateji Belgeleri” TÜBİTAK tarafından kabul edildi.

Üniversitelerin, TÜBİTAK tarafından yürütülen 1000 programı "Ar-Ge Strateji Belgesi Hazırlatılması ve Uygulanması" çağrısı kapsamında sunduğu Ar-Ge Strateji Belgelerinin panel değerlendirilmesi yapıldı. Değerlendirme, seçilen alandaki mevcut Ar-Ge yetkinliği durumuna ilişkin üniversiteler tarafından Ar-Ge Strateji belgelerinde çağrı kapsamındaki talep edilen bilgilerin yanında kurum tarafından beyan edilen akademik personel durumu, araştırma altyapısı, ulusal/uluslararası Ar-Ge projeleri, yayın, atıf gibi veriler referans alındı.

TÜBİTAK, yeni dönemde ülkemizin 2023 yılı hedefleri doğrultusunda Ar-Ge çalışmalarıyla oluşan bilgi birikiminin çıktı odaklı toplumsal-ekonomik faydaya ve kazanıma dönüşmesini sağlamak amacıyla başta üniversiteler dahil olmak üzere BTY ekosistemindeki tüm aktörler nezdinde odaklanmayı amaçlıyor. Bu kapsamda Ekim ayında yeni bir TÜBİTAK 1000 programı çağrısı açılacak. Bu çağrı üniversitelerin odaklanacakları alanlarda strateji belgelerini hazırlamaları için yeni bir fırsat olacak. TÜBİTAK, destek mekanizmalarının daha güçlü biçimde "hedef odaklı”, "işbirliğine dayalı”, "uzun erimli” ve "yüksek katma değer sağlamaya yönelik” olacak şekilde çeşitlendiriyor ve yeniliyor. Bu sürece üniversitelerin etkin bir şekilde dahil olabilmeleri için hazırlayacakları stratejik araştırma planları önem arz ediyor.
Bu sitede bulunan tüm yazılı ve görsel içerikler ile bu içeriklerin görsel ve sistematik tasarım hakları aksi belirtilmediği sürece Poyraz Gazetesi’ne aittir. Poyraz Gazetesi’nin yazılı izni alınmadan hiçbir yazılı, görsel, işitsel içerik kopyalanamaz, değiştirilemez, yeniden yayınlanamaz veya satılamaz. Aksine davranışların, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’na ve 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu’na göre hukuki ve cezai yaptırımları mevcuttur. Sitedeki tüm içeriklerin telif hakları korunmaktadır.
DİĞER HABERLER