ALİAĞA'DA İYİ PARTİ'NİN ÖNLENEMEZ YÜKSELİŞİ

Biliyorum, sızlanmama alıştınız artık.

10 Kasım 2019 08:33 makaleler 14187
Biliyorum, sızlanmama alıştınız artık. Aliağa'da siyasetin sadece belediye başkanının eline bırakıldığı, siyasi partilerin ne ülke gündemi ne de Aliağa sorunları ile ilgili herhangi bir girişim ya da açıklamalarının olmadığını yazıp durdum.
Şükür ki bu tablo değişti…
Özellikle son iki aylık süreçte sürpriz bir ivme yakalayarak Aliağa siyasetinin yükselen değeri haline gelen İyi Parti'den söz ediyorum.
Millet ittifakında sadece 2 meclis üyesiyle yer bulabilmiş olsa da, toplantılarda kilit rol oynayan İyi Parti ve İlçe Başkanı Yavuz Adar, Aliağa'daki siyasi boşluğu kendileri açısından fırsata çevirmeyi, mevcut konjonktürü kendi lehlerine kullanmayı başardılar.
***
Bunu yaparken sadece popülist söylemlerle değil, dişe dokunur eylemlerle de isimlerinden bahsettirdiler.
Mesela haftada bir çıkan yangınlarla Aliağa halkını zehirleyen, her türlü kimyasal ve ne idüğü belirsiz zararlı maddenin getirildiği Çaltılıdere'deki atık depolama tesisinin kapatılmasında CHP'li Meclis üyesi Oğuzhan Özşahin ile birlikte İyi Partili Sedat Sarı'nın çabaları takdire şayandır. Yıllardır hiçbir şikayet işe yaramamıştı. 
Mesela basınla kahvaltı geleneğini yeniden başlatarak aylık periyodik toplantılarda hem gerekli bilgilendirmeleri yapıp hem de basın mensuplarından Aliağa halkının istek ve sıkıntılarını öğrenip çözüm üretmeye çalıştılar. Bu hareketiyle İlçe Başkanı Yavuz Adar iki kere teşekkürü hak ediyor. Birincisi, medyanın korkulacak bir şey olmadığını diğer siyasetçilere gösterdiği için; ikincisi de basını inadına yok saymaya çalışan zihniyete prim vermeyip onları onore ettiği için. Ayrıca bu toplantılarda söylenenleri de kulak arkası etmediler, not aldılar, bilgi verdiler, ilgilendiler…
Mesela belediyeden atılan işçilerle ilgili herkes şov peşindeyken, onlar kalktı, kavga ve "istemezuk” siyaseti yerine orta yolu bulmaya, sorun çözmeye odaklanarak hareket ettiler. Önce işçilerin gerçekten ne istediklerini öğrendiler, sonra belediye başkanının kapısını çalarak orta yolu bulmaya, sadece kuru inat yüzünden sefil olan insanlara bir nebze derman olmaya çalıştılar.
Başardılar da…
İşçiler, hukuki itiraz hakları saklı kalmak üzere tüm birikmiş maaş, ikramiye ve tazminatlarını alacaklar.
Bütün bunlar yetmedi, mesela üstüne bir de daha önce Meclisten geçmiş olan borçlanma yetkisinin yüzde 50 azaltılması için hamle yaptılar. Konu yargıda olsa bile, en azından iyi niyetle bazı duvarların yıkılabileceğini, diyalog siyasetiyle Aliağa'nın kazanabileceklerini gösterme açısından önemli bir girişimdir bu.
***
Tüm bu yazdıklarımızın dışında Yavuz Adar'ın söylediği ama henüz zamanı gelmediği için yazamadığımız başka hamleler de var. Sanırım önümüzdeki Belediye Meclisi'nde onlar da netleşir, biz de memnuniyetle sizlere aktarırız. 
Adar, yönetimiyle ve meclis üyeleriyle birlikte uyumlu ve sistemli çalışmasının semeresini de İyi Parti olarak alıyor elbette. İlçe'de sağ ya da sol farketmeksizin her türlü siyasi görüşten büyük bir sempati kazanmış durumda. Her ne kadar bu durum ittifak ortakları CHP'nin ve diğer partilerin hoşuna gitmese de, kendi üstlerine yapışmış ataletten kurtulamadıkları sürece bu yükselişi engellemeleri imkansız.
***
Şimdi diyeceksiniz ki Ak Parti'yle CHP kendi derdine düştü, kongre takvimleri açıklandı, sessizlikleri bu yüzden…
Alakası yok!..
Çünkü aynı kurultay mazereti İyi Parti için de geçerli. Önümüzdeki Şubat ayında onlar da kongre çalışmasına başlıyorlar. Aksine, Yavuz Adar ve yönetimi, bu aktif ve yapıcı siyaset anlayışı ile parti içinde de kendilerini güçlendirdiler. Göreve atanmasının üzerinden geçen bir yıllık sürenin özellikle son çeyreğini iyi değerlendiren Adar, şimdilik tartışmasız en güçlü İlçe Başkan adayı.
***
İnsana dokunan, ilçeye katkı sunan girişimleri dolayısıyla İyi Parti'ye ve Aliağa İlçe Başkanı Yavuz Adar'a yazımızın sonunda tekrar teşekkür edelim. Umarız ki Aliağa siyasetindeki yapıcı tavırları lokomotif olur, diğer partilerin temsilcileri de bu lokomotifin peşine takılır.