TEDBİRLER GEREKLİ DE...

Bölgesel yerel gazete haberleri, köşe yazıları, son dakika haberleri, Türkiye ve Ege gündemi, İzmir, İzmir bölgesinin en köklü internet gazetesi Poyraz Gazetesi.

18 Mart 2020 11:13 makaleler 6003
Ne coronavirüsmüşsün be kardeşim 2 ayda dünyayı hallaç pamuğu gibi attın hala atmaya da devam ediyorsun. Pes yani seni hafife almışlar. Alınma ama çok da kötüsün be!

Öldürdüğün yetmiyor. Milleti evine hapsediyorsun, korku imparatorluğun kaos yaratıyor.

Biz ülke olarak çoğu ülkeden iyiyiz aslında. Zamanında bilim kurulunu topladık, erken tedbirler aldık. Geç oldu bize bulaşman ama bulaşman değil de alınan tedbirlerin bizi yıkacak sanki öyle görülüyor. Bütün bunlar gerekli miydi? Sağlığımız için, virüsün yayılmasını engellemek için gerekliydi o yüzden ilan edildi.

Kapanan iş yerleri ticaretine ne kadar ara verecek ne kadar para kaybedecek, işçilerin durumu ne olacak şimdilik belli değil. O yüzden insanlarda; tedbir tamam ama tedbirin getireceği sıkıntıların düzelmesi veya en az seviyeye indirilmesi için neler yapılacak olmasını henüz bilmemesinden kaynaklanan soru işareti var.

Bu satırları yazarken alınacak ekonomik tedbirlerin bu hafta içinde Cumhurbaşkanı tarafından açıklanacağı belirtildi. Merakla bekliyor olacak binlerce insan var. İnşallah ekonomik tedbirler ulaşılabilir ve yeterli seviyede olur diye umut ediyoruz.

Salgının riski ve önemi tartışılmaz elbette önlemler alındı ve alınmaya devam edecektir. Ancak AVM'ler çalışırken marketlerin kapatılması. Seyircisiz futbol müsabakası yapılırken hakemlerin, futbolcuların ve görevlilerin de düşünülmemesi, işinden olacak eğlence yerleri ve restoran çalışanlarının yaşayacakları sıkıntıların göz ardı edilmesi gibi sorunlarımız var.

Biz bu alınan tedbirlere hem kendimiz hem de diğer vatandaşlarımız için uymalıyız. Bu bir vatandaşlık görevimizdir. Uymayanlar hakkında uygulanabilecek cezai işlemleri işaret eden kanunlarımız da mevcut, gerginde bunlar da uygulanacaktır. Mühim olan mantığımız ve arzumuzla tedbirleri uygulamamızdır.

Bir araya gelen toplulukların olacağı iş yerlerini kapatırken işlerine giden veya bir yerden başka bir yere gitmek zorunda olan vatandaşlarımızın kullanmak zorunda kaldıkları otobüs, metro, tren, uçak ve minibüs gibi araçlarda yolcu sayısının belli bir seyrekliğe ayarlanması, fabrikalarda, atölyelerde çalışanların topluca yemek yedikleri yemekhanelerinin oturma düzenlerinin de gözden geçirilmesi gereklidir diye düşünüyorum.

Ayrıca beş gündür herkesin dilinde, aklında coronavirüs var. Ticari alacak verecek durumunda olanlar hemen duruma uyum gösterip birbirlerine bahane sunmaya başladılar bile. Bu gün bir alacaklının borçlusuna telefonla ulaşması zorlaşmasının örneklerini görüyoruz. Maalesef bahane kullanmada ve müthiş bir şekilde durumu kullanmada becerikli bir yapıya sahibiz.

Tartışıla bilinir ama İngiltere bu küresel olaya farklı baktı ve şimdilik sadece tavsiyelerde bulunuyor, yasak koymuyor. Bakalım sonuçta ne ile karşılaşacaklar. İtalya en çok eve kapanan bir ülke oldu ve bu gün bazı ekonomik tedbirleri açıkladı. Bunların içinde evde kalmak zorunda kalıp da iş kaybına uğrayanlara vereceği maddi destek ve 2 ay boyunca çalıştırılmasalar da işçi çıkarmalarının yasaklandığı kararlar var.

Konu derin ve önemli. İki yönü de tehlikeli. Birincisi getireceği çok sayıda ölümler, ikincisi ekonomik çöküşler. Velhasıl işimiz zor ama biz bunu da atlatırız. Yazımızı belediyelerimiz ve hükümet yetkilerinin söyledikleri sözle bitirelim” TEDBİR VAR, PANİK YOK " kalın sağlıcakla, saygılarımla….