YENİŞAKRAN'DA TOHUM DAYANIŞMASI

Yenişakran Mahallesi sakinleri atalık tohumları takas etkinliği düzenledi.

09 Nisan 2019 17:36 cevre 1015
YENİŞAKRAN'DA  TOHUM DAYANIŞMASI
Üretici ve ithalatçıların baskısı ile açık satışına yasak hale getirilen yerli tohumlar, Yenişakran Mahallesi sakinleri tarafından düzenlenen etkinlikte takas edildi. Mahalleliler atalarından kalan tohumların önemine dikkat çekerek düzenledikleri etkinliğin bir yenisini 12 Nisan Cuma Günü saat:10.30'da Şakran Pazaryeri'nde gerçekleştirecek.
Mahalle sakinleri düzenledikleri etkinlikle ilgili yaptıkları açıklamada "Hibrit Tohum üretici ve ithalatçıların baskısı sonucu açık tohum satışına yasak getirilmiştir. Atalarımızdan kalan her yıl yeniden çimlenen tohumlar daha az kullanım alanı buluyor. Lezzet, tat ve koku gibi üstünlüklerinin yanı sıra yıllar boyunca ekildiği coğrafyaya uyum göstermiş genetik zenginliği gelecek nesillere taşıyacak tohum hayattır. Bu vesileyle yurdumuzun değişik yörelerinde dernekleşen veya sosyal medyada örgütlenen bilinçli kitleler, tohumları değiş-tokuş ederek gelecek nesillere karşı sorumluluklarını yerine getirmektedir. Bizler Yeni Şakran Mahallesi sakinleri olarak tohumlarımızı değiş-tokuş etmek ve isteyenlerle paylaşmak üzere 12 Nisan Cuma Günü saat: 10.30'da Şakran Pazaryeri'nde Çınarlı Kahve'de buluşuyoruz. Yenişakran Tohum Takas Etkinliğine tüm katılımcıları bekleriz” dedi. 


Bu sitede bulunan tüm yazılı ve görsel içerikler ile bu içeriklerin görsel ve sistematik tasarım hakları aksi belirtilmediği sürece Poyraz Gazetesi’ne aittir. Poyraz Gazetesi’nin yazılı izni alınmadan hiçbir yazılı, görsel, işitsel içerik kopyalanamaz, değiştirilemez, yeniden yayınlanamaz veya satılamaz. Aksine davranışların, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’na ve 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu’na göre hukuki ve cezai yaptırımları mevcuttur. Sitedeki tüm içeriklerin telif hakları korunmaktadır.
DİĞER HABERLER