ALİAĞA'DA 11 AYDA 545 ÇİFT NİKAH MASASINA OTURDU

Bölgesel yerel gazete haberleri, köşe yazıları, son dakika haberleri, Türkiye ve Ege gündemi, İzmir, İzmir bölgesinin en köklü internet gazetesi Poyraz Gazetesi.

12 Aralık 2019 14:37 guncel 200
ALİAĞA'DA 11 AYDA 545 ÇİFT NİKAH MASASINA OTURDU
Aliağa Belediyesi Evlendirme Memurluğu, 2019 yılının 11 aylık döneminde 545 çiftin nikâhını kıydı. Bu nikâhların 36 adedi yabancı uyruklu kişiyle evlilik şeklinde gerçekleşti. 

Aliağa Belediyesi evlendirme memurluğundan elde edilen bilgilere göre; 7 Fas, 3 Rusya, 4 Almanya, 6 Azerbaycan, 1 Türkmenistan, 1 Kırgızistan, 1 Yunanistan, 1 Bulgaristan, 2 Özbekistan, 1 Ukrayna, 1 Filipinliler, 1 Suriye ve 1 Kazakistan vatandaşı kadın, Türk vatandaşı erkek ile nikâh kıydı. 1 İspanya, 1 İtalya, 1 Kolombiya ve 1 Slovakya vatandaşı erkek, Türk vatandaşı kadın ile nikah akdi yaptı.

Aliağa Belediyesi Nikah Memuru Aydan Mangura, en fazla nikahın 93 kez temmuz ayında, en az nikahın ise 18 kez mart ayında gerçekleştirildiğini söyledi. Mangura ayrıca, nikahlarını Aliağa dışında kıymak isteyen 1'i yabancı erkekle evlilik, 2'si yabancı kadınla evlilik olmak üzere toplam 47 çifte evlenme izin belgesi düzenlediklerini de belirtti.

EVLENME SAYISI DÜŞTÜ

Geçmiş yıllara göre evlilik sayısında düşüş yaşandığının altını çizen Mangura, şunları söyledi: "2019 yılında 16 yaş evliliğinin olmaması sevindirici bir gelişme. Aliağa'da 2019 yılında aralık ayına kadar 545 adet nikah akdi gerçekleştirilirken bu rakam 2018 yılında 602, 2017 yılında ise 632 olarak gerçekleşti. Yabancı evliliklerde de artış gözlemlendi. 2014 yılında 18 adet yabancı evlilik gerçekleştirilirken bu rakam 2019 yılında 36 oldu”  

NİKAH İÇİN GEREKLİ BELGELER

Nikâh için gerekli belgeler hakkında da bilgiler veren Mangura, "Evlendirme dairemize başvuruda bulunmak isteyen çiftlerimiz öncelikle sabah saatlerinde kimlik ve bir fotoğrafları ile birlikte evlilik raporu için bir sevk kâğıdı almaları gerekiyor. Sağlık ocağımız saat 11.00'e kadar kan aldığı için çiftlerden özellikle sabah saatlerinde sevk almalarını rica ediyoruz. Çıkan kan sonuçlarından sonra dört fotoğraf ve bir kimlik fotokopisi ile birlikte gelen çiftlerimizin müracaatlarını alıyoruz. Müracaat edilen günün ertesi gününden itibaren çiftlerimiz ne zaman isterlerse nikâh akitlerini gerçekleştiriyoruz" dedi.  

 
Bu sitede bulunan tüm yazılı ve görsel içerikler ile bu içeriklerin görsel ve sistematik tasarım hakları aksi belirtilmediği sürece Poyraz Gazetesi’ne aittir. Poyraz Gazetesi’nin yazılı izni alınmadan hiçbir yazılı, görsel, işitsel içerik kopyalanamaz, değiştirilemez, yeniden yayınlanamaz veya satılamaz. Aksine davranışların, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’na ve 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu’na göre hukuki ve cezai yaptırımları mevcuttur. Sitedeki tüm içeriklerin telif hakları korunmaktadır.
DİĞER HABERLER