EGE ÜNİVERSİTESİ'NDE ERC BİLGİ GÜNÜ

Bölgesel yerel gazete haberleri, köşe yazıları, son dakika haberleri, Türkiye ve Ege gündemi, İzmir, İzmir bölgesinin en köklü internet gazetesi Poyraz Gazetesi.

28 Kasım 2019 12:40 guncel 240
EGE ÜNİVERSİTESİ'NDE ERC BİLGİ GÜNÜ
TÜBİTAK tarafından Ege Üniversitesi ev sahipliğinde Avrupa Araştırma Konseyi (European Research Council - ERC) Bilgi Günü düzenlendi.

Ege Üniversitesi Bilim Teknoloji Uygulama ve Araştırma Merkezi'nde (EBİLTEM) düzenlenen etkinlikte Avrupa Araştırma Konseyi (ERC), çalışmaları ve desteklediği projelerle ilgili bilgilendirme sunumu yapıldı. Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) Ufuk 2020 projesi dâhilinde çalışan Ulusal İrtibat Noktası ERC Programları Uzmanı Aslı Vural'ın konuşmacı olduğu etkinlikte dinleyicilere ve potansiyel proje sahiplerine, ERC ve sunduğu destek programlarıyla ilgili bilgi verildi.

Avrupa genelinde bilimsel araştırma faaliyetlerini desteklemek amacıyla Avrupa Birliği tarafından kurulan Avrupa Araştırma Konseyi'nin proje destekleri, gerekli şartların sağlanması ve istenen proje şartları hakkında bilgiler verilen etkinlikte, ERC programına başvurmayı düşünen araştırmacıların da soruları yanıtlandı.

"YÜKSEK RİSK KABUL EDİLEBİLİR”

Etkinlikte konuşan Aslı Vural, ERC programının genel bilim destek programlarının aksine risksiz proje arayışında olmadığını, aksine bilim dünyasına katkı yapacak bilgilere ulaşma potansiyeli olduğu sürece projenin bir sona ulaşamama riskinin bile kabul edildiğini belirtti. Projenin herhangi bir sosyal, politik ve siyasi etkenle ilişkisinin olmadığından bahseden Vural, projeyi "Bilim İçin Bilim'' mantığıyla çalışan bir sistem olarak değerlendirdi.

ERC programına başvuru hakkında konuşan Aslı Vural, Projenin çok büyük ve zorlayıcı katılım şartlarına sahip olmadığını ve iyi referans ve potansiyele sahip projelerin bu yönleriyle değerlendirdiklerini belirtti. Başvuru yolunda hem maddi hem de sunum ve yazım desteği açısından TÜBİTAK programlarının varlığından bahseden Vural, "TÜBİTAK, araştırmacılar için bir yol gösterici” dedi.

Destek programlarının çeşitlerinden ve finansal desteklerin miktarlarından bahseden Vural, soru cevap etkinliğinin ardından konuşmasını sonlandırdı.
Bu sitede bulunan tüm yazılı ve görsel içerikler ile bu içeriklerin görsel ve sistematik tasarım hakları aksi belirtilmediği sürece Poyraz Gazetesi’ne aittir. Poyraz Gazetesi’nin yazılı izni alınmadan hiçbir yazılı, görsel, işitsel içerik kopyalanamaz, değiştirilemez, yeniden yayınlanamaz veya satılamaz. Aksine davranışların, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’na ve 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu’na göre hukuki ve cezai yaptırımları mevcuttur. Sitedeki tüm içeriklerin telif hakları korunmaktadır.
DİĞER HABERLER